logo
Český badmintonový svaz

12 hodin s českými reprezentanty: každý úder správně!

Ve sportovním centru v Nymburku se od neděle do čtvrtka připravují naši nejlepší hráči. Jedenáct tréninkových jednotek, specializace na disciplíny, intezivní práce, ale také velký důraz na regeneraci.  

Nedělní podvečerní režim je dobrovolný. Část hráčů jde trénovat, část se zaměří na regeneraci po turnaji. Masér Jaroslav Suchan má plné ruce práce, trenéři Josef Rubáš a Tomasz Mendrek mají plné hlavy dalších dnů, do jedné hodiny v noci finalizují připravený tréninkový plán, kde je každá tréninková jednotka detailně rozepsaná.

V pondělí začínáme v 8:45. Krátký poslov, vysvětlení pravidel, cílů kempu, obsahu tréninkových jednotek. Plán kempu je připraven – i s ohledem na únavu po turnaji – s gradací v průběhu týdne. Pondělní tréninkové jednotky budou zaměřeny na úderovou techniku a dál budeme přitvrzovat – nejtěžší den čeká na hráče ve středu, kdy by měli pracovat ve větší rychlosti a intenzitě než na turnaji.

Dopolední tréninkové jednotky jsou pro každou skupinu samostatně, aby trenéři stíhali hráče vnímat a ještě během tréninku jim předávali poznatky k technice a taktice. Čím méně hráčů má trenér na očích, tím lépe s nimi může pracovat.


Čeští reprezentanti na soustředění v Nymburce. Foto: Josef Rubáš.

V 9:00 se začínají rozvičovat deblisté. Jakub Bitman, Alžběta Bášová, Michaela Fuchsová, Matěj Hubáček, Michal Hubáček.Vzhledem k tomu, že první tři jmenovaní odjíždí ve středu na Belgian International, je tréninková jednotka zaměřená na konkrétní herní situace, je dynamická a na závěr i herní.

Konkrétně? Multishuttle (10 míčů na půl kurtu, vždy s razantním dohráním), intenzivní minutové intervaly bez pauz „obrana vs. útok“ a na závěr hra 3 (Michaela Fuchsová, Matěj Hubáček, Michal Hubáček – dva hráči na síti) proti 2 (Jakub Bitman, Alžběta Bášová).

V závěru tréninkové jednotky deblistů už se připravují singlisté. Jaromír Janáček, Ondřej Král, Jan Louda, Adam Mendrek, Magdaléna Lajdová, Kateřina Tomalová. Hrát začínají v 11:00, na úvod jen krátké rozehrání.

Všichni víme, že čeští hráči mají velké rezervy v úderové technice, v přípravě na údery i při jejich provádění. Snažíme se na ní pracovat, konkrétně především na pestrosti útoku ze zadní části kurtu.

Čtyři cvičení po dvaceti minutách, většinou multishuttle, kdy jeden hráč nahrává a druhý svou snahu koncentruje do správného provádění úderů. Obdivujete u Viktora Axelsena údery ze zadní části kurtu, kdy do poslední chvíle netušíte, jaký zahraje? O to se dnes snažili čeští singlisté. Technika staví základy, které rychlost umocňuje. 


Tomasz Mendrek, Jakub Bitman, Adam Mendrek, Jaromír Janáček, Ondřej Král, Jan Louda, Matěj Hubáček, Michal Hubáček, Jaroslav Suchan, Michaela Fuchsová, Alžběta Bášová, Magdaléna Lajdová, Kateřina Tomalová.

Odpolední tréninková jednotka je společná. Deblisté pracují na standardních situacích (podání, příjem, třetí úder, správné obranné lifty, příprava útoku, útok) a na závěr si zahrají zápas, singlisté dopolední technické dovednosti rozvíjí v pohybu, v herních kombinacích a hře s úkoly. Snaží se mít hru pod kontrolou a především se stále koncentrují na správné provádění úderů, zejména ze zadní části kurtu. 

„Tituly se vyhrávají v masérně,“ tvrdí náš masér Jarda Suchan, dobrá duše týmu. O regeneraci hráčů se stará celý den, nejvíce práce má mezi dopoledními a odpoledními tréninky a především večer, kdy se u něj prostřídají všichni hráči, kteří navíc využívají vířivku nebo saunu.

Je devět hodin večer. Dvanáct hodin práce končí.

Zítra ráno pokračujeme. Chceme pracovat, chceme hrát každý úder správně. Chceme být každý den lepší.  

Josef Rubáš
 

About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading