logo
Český badmintonový svaz

Rozhovor s Ladislavem Vorlem o Europa Cupu: Týmu jsem věřil.

Rozhovor s Ladislavem Vorlem, vedoucím týmu Sokol Veselý Brno-Jehnice, po zisku bronzové medaile z Europa Cupu.

Především ještě jednou gratuluji k bronzové medaili z Europa Cupu. Měl jsi vůbec tak odvážné sny, když jsi před patnácti lety klub zakládal, že se jednou dostanete mezi čtyři nejlepší týmy Evropy?
To určitě ne, vše se postupně vyvíjelo. Cílem bylo určitě vybudovat oddíl, který bude schopen konkurovat nejlepším oddílům v české lize.
 
Po vítězství v extralize jsi jistě napjatě očekával rozlosování – a potom jsi s ním musel být spokojen. Polský a lucemburský tým vás potom v prvních duelech příliš neprověřily, vyhrály jste shodně 7:0.
Na Poláky jsme se všichni velmi odpovědně připravovali. Měli jsme hodně informací od Lukasze (Lukasz Moren, polský hráč Jehnic, pozn. aut.), o formě a posledních výsledcích všech polských hráčů a hráček. Myslím, že by jim nepomohla ani přítomnost běloruské reprezentantky Zaitsavy. Odešly s kanárem a bylo vymalováno. (úsměv) Ne vážně, byli jsme si maximálně vědomi, že vítězství nás posunuje do čtvrtfinále, proto maximální přístup všech hráčů a velmi dobrá hra všech, kteří v zápase nastoupili.
Lucembursko přes všechnu snahu bylo opravdu nejslabší ve skupině, proto uvedený výsledek.


Úspěšný tým Jehnic, Ladislav Vorel v prostřední řadě druhý zprava.
 
Ve třetím duelu ve skupině jste zdolali 4:3 nizozemský BC Duinwijck, úřadující nejlepší tým Evropy. Už to byla velká výhra! Jaké to byly zápasy?
Do tohoto utkání jsme šli s tím, že rozhodující body musíme získat ve všech singlových zápasech. Přesně to vyšlo! Petr, Jaro, Febby – a Lucka v posledním zápase potvrdila naše vítězství. V párech to bylo horší, určitě rozhodla větší sehranost nizozemských dvojic.
 
Ve čtvrtfinále jste turecký Egospor přehráli hladce 4:1 a získali jste historickou medaili.
Turci se mi zdáli odevzdaní, většinou mladí hráči, kteří dosahují velmi dobrých výsledků na všech turnajích. Hlavně děvčata asi neunesla náročnost turnaje. Ve čtvrtek hráli velmi těžký zápas s Francií, který jim vzal dost sil.
Nám se hodně podařil úvodní mix, Petr hrál velmi uvolněně, soupeř neměl šanci, Febby přehrála Bayrak, v deblu byly lepší turecké hráčky, ale v pátém zápase už jsme stvrdili výhru.
 
V semifinále na vás čekal mimořádně silný ruský tým, který nakonec i celou soutěž vyhrál.
Ruský tým byl opravdu výkonnostně hodně vpředu. Ivanov, Sozonov, Vislova, Sorokina, Pukchov – vlastně ruský nároďák, který dle informací od hráčů má skvělé podmínky po všech stránkách.
Badminton v Rusku zažívá obrovský boom.
Pouze Febby dokázala v nádherném zápase doslova zamést s Golovanovou, která není žádné ořezávátko.
 
Mimochodem Febby Angguni, vaše indonéská posila, byla asi nejlepší singlistkou na turnaji. Jak bys zhodnotil její mimořádné výkony?
Febby je opravdu naší největší hvězdou. Poprvé jsem ji viděl hrát asi na 100 % a její zápasy jsem sledoval s velkou radostí. Pohyb po hřišti, přesnost úderů – opravdu úžasné. Ke každému zápasu přistupuje velmi profesionálně a je velkým příkladem pro ostatní hráče.
 
A jak bys zhodnotil výkony a výsledky dalších hráčů?
Petr kromě zápasu s Ivanovem vyhrál všechny své dvouhry, velké uvolnění bylo znát po zprávě, že se kvalifikoval na olympiádu.
Jaro Vícen plnil všechny taktické pokyny a hlavně v zápase s nizozemským týmem hrál skvěle, škoda, že nedošlo na zápas s Pukchovem, hodně se těšil.
Lukasz Moren – velký tahoun družstva v párových disciplinách, své bohaté zkušenosti předává rád všem mladým.
Kuba Bitman hrál pouze debly, trochu chybí sehranost s Lukaszem, pomáhá s koučováním, velmi platný člen družstva.
Adam Mendrek – velká naděje českého badmintonu, velmi odpovědný v přípravě, dostává příležitost přes své mládí a určitě o něm v budoucnosti hodně uslyšíme.
Bětka Bášová se specializuje na párové discipliny, má velmi kvalitní přípravu, potřebovala by se svými spoluhráči více tréninků na sehrání, přesto ve všech utkáních hrála skvěle.
Lucka Havlová po náročném studijním období – maturita, přijímačky na vysokou – hrála velmi dobře a dokázala, že je platnou hráčkou našeho kolektivu.
Nesmím zapomenout na Standu Kohoutka, který v Pécsi nebyl, ale podílel se na získání třetího extraligového titulu.
 
Jak hodnotíš celý tým a řekneš nám na každého hráče nějakou zajímavost?
Tým hodnotím jako super kolektiv, se kterým je velká radost pracovat, velké individuální osobnosti, které dovedou být velmi platnými členy kolektivu.
Začnu u Adama. Plní roli nejmladšího v kolektivu, občas mu to starší dají najevo. Skoč, dones, přines, zařiď. Adam vše s nadhledem zvládá, pomáhá i mně s překlady, výborný, skromný kluk.
Jaro má „druhé jméno“ Nadal, zvládá vše v pohodě, občas na kurtu zbytečně nervní, dává vše hodně najevo.
Kuba se hodně změnil. Vyzrál, je rozvážný a má určitě na to, aby svůj badminton posunul ještě hodně dopředu.
Lukasz je ohromný parťák, stmeluje kolektiv, jeho zkušenosti z tréninků polské reprezentace s korejským trenérem jsou k nezaplacení.
Petra všichni moc dobře znáte. Jenom dodám, že v Brně je hodně populární, dá se to pomalu srovnávat s hokejisty Komety.
Febby je hroznej gurmán, užívá si jídlo, je hodně na sladké, ale v nohách má dynamit.
Lucka s Bětkou nezkazí žádnou legraci, obě pohodové holky, já věřím, že toho mají ještě hodně před sebou.
 
Udržíte v Jehnicích tento tým i na příští rok nebo ho dokonce ještě vylepšíte? 
Vítězný kolektiv zůstává pro příští sezonu stejný a jednáme o posílení, které bude velkým překvapením pro všechny. Jméno zveřejníme cca za dva týdny.
 
Mimochodem, kolik stojí roční chod extraligového týmu jako jsou Jehnice, jak moc se tato částka pohybuje kolem miliónu korun?
Určitě ho přesahuje.
 
Jako vedoucí českého reprezentačního týmu jsi se zúčastnil mnoha turnajů družstev, včetně těch největších s účastní nejlepších evropských a světových výběrů. Ale Jehnice jsou tvá srdeční záležitost. Byly to v Pécsi větší nervy?
Nevím, jak bych to řekl, ale Pécs byla po všech stránkách více pohodová. Všichni jsme si pobyt užívali bez nervů – kromě Petra, ale u toho to bylo kvůli olympijské kvalifikaci – a myslím si, že se to vše promítlo na výborných výsledcích.
Postup do čtvrtfinále byl splněn už v prvním zápase a potom to šlo samo. Týmu jsem věřil, a to bylo důležité.
 
Ale z české extraligy musíš na vypjaté momenty být dobře připraven, minimálně Benátky vás opakovaně prověřují a jsou pro vás rovnocenným soupeřem. Pokud porovnáš ostatní evropské týmy na Europa Cupu a ty z české extraligy, jak kvalitní je naše nejvyšší soutěž?
Naše soutěž se v posledních letech výrazně zkvalitnila. Vrátili se špičkoví hráči, kteří hráli většinou v zahraničí. Mají vytvořeny dobré podmínky, nemusí hrát například jedenáct soutěžních kol jako v Německu, Rakousku atd.
Finálový turnaj play-off má hodně vysokou kvalitu a poslední finálové duely s Benátkami měly vždy velmi vysokou úroveň. Kvalitu extraligy rovněž výrazně zvýšila účast skvělých zahraničních hráčů.
 
Minulý týden to z vašeho pohledu byla oslava badmintonu, jaká následovala oslava?
V pátek večer po utkání s Ruskem byly hned tři důvody k oslavě!
Petrova olympiáda, Lukasz měl 26. narozeniny a naše bronzové medaile. Na hotelu jsme „trochu“ poseděli a pár panáčků dali. Ráno jsme ale odjížděli všichni auty. Proto máme větší oslavu naplánovanou společně se sponzory, vedením města a městské části Jehnic a příznivci našeho klubu na léto.
 
Byl to tvůj největší životní úspěch spojený s badmintonem?
Ano, dá se říct, že to byl můj největší životní úspěch, kterého jsem s badmintonem dosáhl. Byl to předčasný dárek k životnímu jubileu, které oslavím v srpnu.
Závěrem bych chtěl všem hráčům poděkovat za super výsledek na Europa Cupu! Věřím, že i v příštích ročnících budeme hrát o medaile, třeba i ještě cennější.
Závěrem bych ti, Pepo, chtěl opravdu upřímně za celý team poděkovat za aktuální zpravodajství o průběhu celého Europa Cupu na svazovém webu.
 
About the author Pepa
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading