logo
Český badmintonový svaz

Den s nejlepšími českými juniory: čtyři tréninky v Nymburce

V Nymburku se od pátku připravuje takřka třicet českých badmintonistů – svou tréninkovou skupinu v národním sportovním centru má Talent Team a také naši nejlepší hráči v kategorii sedmnáctiletých. V zahajovací den se čtyř tréninkových jednotek účastnil Josef Rubáš, předseda TMK, jehož pohled na tréninkový den přinášíme: 

9:00 – 10:30 Junioři U17

(trénink vedli: Josef Rubáš, Tomasz Mendrek, Radek Votava; 6 hráčů a 5 hráček; sparringparteři Matěj Hubáček a Berta Ausbergerová)

První tréninkovou jednotku předcházel brzký budíček, hráči vstávali zhruba tři hodiny před jejím zahájením, aby byli na trénink fyzicky i mentálně připraveni.

V tréninkové hale jsme se sešli již v 8:30. Nejprve zazněla desetiminutová úvodní řeč: Obsah a zaměření kempu, důraz na kvalitu všech prováděných činností a motivace směrem k mistrovství Evropy.

Před rozcvičením si hráči zakřičeli společný pokřik, následovalo individuální rozcvičení.


Trénink Talent Teamu. Foto: Josef Rubáš.

Jednotka byla rozdělená na dvě části. Fyzickou: rozvoj dynamických schopností pomocí plyometrie (odrazová cvičení s dlouhou pauzou) a pohyb po kurtu se zaměřením na správné provedení pohybu nohou; odděleně prováděný pohyb pro singlisty (správný rytmus) a deblisty (dynamický první krok). Herní: Nácvik jednoduchých herních kombinací (singlisté: podání a aktivní přístup k síti; roztočený příjem a důrazný útok ze zadní časti; deblisté: podání do celé přední části podávacího pole, agresivní příjem na zadního hráče; třetí úder se správným taktickým provedením).  

Před zahájením cvičení bylo hráčům ukázáno správné provedení a zdůrazněno, na co se mají zaměřit.

Po skončení tréninkové jednotky následovalo její patnáctiminutové vyhodnocení a zopakování správného provedení (někteří hráči slabší dynamické dovednosti vzhledem k věku; všichni velké množství chyb ve standardních situacích, úderová nejistota ve hře; zdůraznění správného technického provádění). 

10:30 – 12:00 Talent Team

(trénink vedl: Tomáš Krajča; 6 hráčů a 6 hráček)

Tomáš Krajča připravil pro naše nejlepší hráče kategorií U13 a U15 výborně vedený trénink, kdy hráčům důsledně vysvětloval a ukazoval prováděná cvičení. Nejprve teoreticky na předem připravených výkresech a následně v praxi.


Markéta Osičková dohlíží na precizní provedení cviků. Foto: Tomáš Krajča.

Zaměření každého cvičení bylo přesně pojmenováno – např. „udržet míče ve hře“ je správně, neboť „neudělám chybu“ v mozku evokuje chybovost – pokud bylo cvičení zaměřeno na jednotlivé údery, byly tyto údery pojmenovány a jejich správné provedení ukázáno.

Na závěr tréninkové jednotky byl zařazen nácvik „útok vs. obrana“, kdy obránce důsledně liftoval od sítě a útočník si nejprve připravil pozici řezaným dropem a z následného druhého liftu tvrdě zaútočil.  

Rovněž tato tréninková fáze byla zhodnocena, Tomáš během provádění kompenzačních cvičení popsal smysl tréninkové jednotky a jednotlivá cvičení. 

14:30 – 16:30 Junioři U17

(trénink vedli: Josef Rubáš, Tomasz Mendrek, Radek Votava; 6 hráčů a 5 hráček; sparringparteři Matěj Hubáček a Berta Ausbergerová)

Hráči před každou tréninkovou jednotkou musí znát obsah a smysl tréninku a celkovou délku jednotky.

Nejinak tomu bylo při odpolední fázi. Vzhledem k tomu, že první den byl seznamovací – trenéři se seznamovali s připraveností hráčů a hráči se seznamovali s obsahem kempu a cvičeními v dalších dnech – po dopolední dynamice následovala odpolední rychlost (žebřík) a obratnost v rychlosti, po dopoledním pohybu po kurtu se zaměřením na pohyb následoval pohyb po kurtu se zdůrazněním práce raketou.


A hop! Radek Votava a juniorští reprezentanti při tréninku. Foto: Tomáš Krajča.
 
Ve vysokém tempu s pauzami následovalo nastřelovanání sérií po 50 míčích a 25 míčích („singlista/deblová dvojice hraje pod tlakem safe údery“) a na závěr hra 1 vs. 2 (singlisté) a 1 vs. 3 (deblisté), kdy jednotlivec se snažil držet míč ve hře a hrálo se bez delších pauz mezi výměnami (s více míči).

Odpolední trénink byl plánovaně náročnější než dopolední, ale při hodnocení se hráči shodli na 5 – 8 bodovém hodnocení na 10 bodové stupnici, kde 10 bodů představuje nejtěžší tréninkovou jednotku v jejich životě; během kempu bude náročnost tréninku záměrně kolísat, nejtěžší, nedělní tréninková jednotka by se měl blížit limitní 10. Držte našim juniorům palce!

V hodnocení se zdůraznil význam práce s raketou před úderem („nejkratší cestou k úderu“) a správné provedení úderů, jakož také význam fyzické přípravy (alespoň 3/4x týdně samostatná tréninková jednotka se zaměřením na fyzickou připravenost: posilovna se správným prováděním cvičení, TRX, kruhový trénink, intervalový trénink, žebřík apod.).

16:30 – 18:00 Talent Team

(trénink vedl: Tomáš Krajča; 6 hráčů a 6 hráček)

Mezi tréninkovými jednotkami Tomáš Krajča hráčům pustil na půl hodinu sestříhaný záznam zápasu z mistrovství světa, ve kterém Francouz Leverdez porazil Lee Chong Weie, přičemž hráči se seznamovali s tím, jaká cesta vede k úspěchu (hráči nekazí lehké údery, neriskují, mají pokrytý kurt, volí mezi tvrdou a měkkou hrou, při zrychlení mají pestrý útok). Učíme se hrát badminton nejen na kurtu!


Tomasz Mendrek promlouvá k juniorským reprezentantům.

Po dopoledním singlovém zaměření tentokrát následovala deblová cvičení – nastřelování na rychlou práci s raketou, drajvové kombinace, sklepání na síti a cvičení na obranu a útok.

Celou tréninkovou jednotku uzavíraly zápasy.

Po jejím skončení Tomáš vyhodnotil provedenou práci a zdůraznil, na čem by hráči měli dále pracovat.

Kemp Talent Teamu probíhá do nedělního poledne, junioři se připravují až do Polish Open, na které odjíždí ve čtvrtek dopoledne a jehož průběh budeme pozorně sledovat.

About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading