logo
Český badmintonový svaz

Evropa má po 20 letech světového šampiona, jmenuje se Viktor Axelsen

Dánský badmintonista Viktor Axelsen dokázal ukončit dvacetileté čekání evropského kontinentu na světový titul z mužské dvouhry. Ve finále šampionátu v Glasgow v neděli porazil legendárního Číňana Lin Dana 22:20 a 21:16.

Jako by dánští singlisté dodržovali dvacetiletou periodu: vůbec první oficiální ročník MS v roce 1977 vyhrál Flemming Delfs, po něm se radoval až v roce 1997 Peter Rasmussen, jenž tehdy shodou okolností také v Glasgow zdolal v památném víc než dvouhodinovém finále Číňana Sun Juna.

Stejné národnostní složení mělo i letošní finále a v zápase mezi třiadvacetiletým Axelsenem a o deset let starším Lin Danem šlo o souboj „toho, jenž měl být novým Peterem Gadem“ a legendou, která má na svém kontě dvě zlata z olympiády, pět světových titulů a vlastně vše, čeho lze v badmintonu dosáhnout.

Šlo také o reprízu souboje o bronz na loňské olympiádě v Riu. Na rozdíl od tohoto zápasu, kde Lin Dan neskrýval svou frustraci z toho, že na něj po porážce od letitého rivala Lee Chong Weie z Malajsie zbyl pouze boj o třetí místo a o jeho stoprocentním fokusu šlo pochybovat, šel Číňan do glasgowského finále s touhou zpět usednout na trůn.

Medailisté mužské dvouhry: bronzoví Chen Long a Wan Ho Son, zlatý Viktor Axelsen, stříbrný Lin Dan. Foto: BWF/BadmintonPhoto

Jenže Axelsenova pestrá hra dělala Lin Danovi od začátku problém, nedokázal se vyrovnat s Dánovou výškou a s tím souvisejícími nepříjemnými křivkami, nebyl potřebně trpělivý. Axelsen byl aktivnější a když se k tomu přidaly na Lin Dana nezvyklé chyby v koncovce prvního setu, měl Dán sadu v kapse po výsledku 22:20.

To mu poskytlo patřičné sebevědomí do setu druhého. Bylo zřejmé, že Axelsen nechce opakovat už několikrát prožitý scénář zápasu s Lin Danem, kdy Číňan nasadil přes minutu trvající výměny a soupeře nakonec ve třech setech utavil. Axelsen perfektně četl hru soupeře, tlačil se ve výměnách dříve do zakončení a vycházelo mu to. Náskok 16:9 už vypadal slibně. Fenomenální Číňan však toužil po čtyřech letech získat "svůj" titul zpět a začal dotahovat. Za stavu 19:16 a po několika nervózních úderech se už zdálo, že Axelsen příležitost své kariéry možná neudrží, perfektně zvládnutou koncovkou však dokázal druhý set vyhrát 21:16 a mohl se ve vítězném gestu chytnout za hlavu. Jako by sám nevěřil, čeho právě dosáhl.

Porazil Lin Dana! Stal se ve 23 letech mistrem světa! Po 20 letech přinesl titul do Evropy! Vstoupil mezi nesmrtelné!

Viktor Axelsen přidal také silný argument do debaty, zde může být novým Peterem Gadem: na rozdíl od dánské legendy má už (bronzovou) medaili z olympiády a nyní i titul mistra světa, na který Gade nikdy nedosáhl.

Viktor Axelsen – Lin Dan:


I v dalších finálových zápasech se bylo na co dívat. Zejména finále ženské dvouhry mezi Indkou P.V. Sindhu a Japonkou Nozomi Okuharou nabídlo až neuvěřitelnou podívanou. Japonka, čtvrtfinálová přemožitelka Španělky Caroliny Marin, vyhrála první set 21:19, ve druhém pak odvrátila dva ze tří setbolů soupeřky pomocí prasátek na síti. Sindhu ale sadu nakonec vyhrála 22:20. To už se oběma hráčkám téměř pletly nohy, vždyť po dvou setech měl za sebou 63 minut hry! Pauzu mezi sety strávily v předklonu…

To ještě zdaleka nebylo všechno. Třetí set byl přehlídkou maratonských výměn, v nichž Sindhu „bušila“ do o hlavu menší Okuhary a snažila se rozebrat její precizní obranu. Na konci setu, který trval 46 minut, čili stejně jako běžný třísetový zápas, se však po výsledku 22:20 radovala Nozomi Okuhara. Do Japonska tak poveze teprve druhé badmintonové zlato z MS v historii, to první získaly deblistky Etsuko Taganoo, Emiko Ueno před 40 lety na vůbec prvním šampionátu v Malmö.

P.V. Sindhu – Nozomi Okuhara:


Čtyřhrám kralovala Čína. Zlato z ženského deblu získaly teprve dvacetileté Chen Qingchen, Jia Yifan, v mužích se radovali Liu Cheng a Zhang Nan. Pro Zhanga jde o doplnění pozoruhodné medailové sbírky: v 27 letech má tento badmintonista olympijské zlato z mixu (2012), deblu (2016), tři tituly mistra světa z mixu (2011, 2014, 2015) a nyní i z deblu. „Jen se na tu kariéru podívejte“, zhodnotila komentátorka internetových přenosů Gillian Clark.

Chen Qingchen, Jia Yifan – Yuki Fukushima, Sayaka Hirota:


Liu Cheng, Zhang Nan – Mohammad Ahsan, Rian Agung Saputro:

Smíšená čtyřhra se pak stala kořistí indonéského páru a olympijských vítězů z Ria Tontowi Ahmada a Lilyany Natsir. Pro Lilyanu jde už o 4. titul z MS, dvakrát se radovala s Novou Widiantem (2005, 2007), s Ahmadem navázali nyní v Glasgow na zlato z roku 2013. Stala se tak historicky nejúspěšnější mixérkou světových badmintonových šampionátů.

Zheng Siwei, Chen Qingchen – Tontowi Ahmad, Lilyana Natsir:


Výsledky finálových zápasů MS si můžete prohlédnout zde.

V roce 2018 se badmintonové mistrovství světa koná v čínském Nanjingu.

 

About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading