Finále MEJ U17: Pět titulů mistrů Evropy pro pět evropských zemí.

V neděli 27. listopadu 2011 si v portugalském Caldas da Rainha rozdělilo pět titulů mistrů Evropy pět evropských zemí – Finsko, Bulharsko, Anglie, Dánsko a Rusko. Největšími vítězi jsou rozhodně nebadmintonové státy Finsko a Bulharsko, největší propadák zažilo Dánsko. Ze čtyř účastí ve finále vytěžilo jen jediné vítězství. Protože to ostatně ani jinak nešlo.

Hned v úvodním zápase finálového dne měl finský badminton hejno radosti. To když mladší z bratrů Heinových Ikka spolu s Mathildou Lindholm porazili po 42 minutách v koncovce třetího setu ruskou dvojici Aleksandr Zinčenko – Olga Morozova. Chvilka napětí nastala při mečbolu pro Rusko, kdy rozhodčí odpískal chybu podání. Aleksandr s Olgou se nechali vyvést z rytmu tak, že už nepodali a zápas i titul mistrů Evropy ztratili. Finský pár si však prvenství právem zasloužil, až do finále prošel turnajem bez ztráty setu.

Pokud by se stejně jako na Českém slavíku vyhlašoval absolutní vítěz, pak by byla na šampionátu v Portugalsku korunována Bulharka Stefani Stoeva. Po celý turnaj nenašla ve dvouhře dívek soupeřku. Až v semifinále se Dánka Hansen dokázala přehoupnout v jednom setu přes deset bodů a celkově jich uhrála dvacet. Stejně jako její týmová kolegyně Julie Finne-Ipsen ve finále, které trvalo pouhopouhých 20 minut.

Dvouhra chlapců je jedinou disciplínou, ve které se do finále probojovali dva nejvýše nasazení hráči. A stejně jako v soutěži družstev, i tentokrát uspěl Angličan Alex Lane proti dánskému soupeři. Rasmus Gemke mu sice dnes nedal tolik práce jako před týdnem Peter Correll, ale i tak se ve dvouhře chlapců hrálo druhé nejdelší utkání dne.

Čistě dánský souboj ve čtyřhře chlapců znamenal jediné vítězství v soutěži jednotlivců pro nejlepší evropský tým. Přemožitelé českého dua Janáček – Mendrek Viktor Svendsen a Mads Sorensen přehráli své nenasazené (!) kolegy Patricka Bjerregaarda a Petera Corrella ve dvou setech.

Až v posledním utkání se medaile dočkalo také Rusko, když Olga Morozova s Natalií Rogovou přehráli po 30 minutách a dvou setech druhé nasazené Angličanky Jennifer Moore a Victorii Williams 21:12 a 21:19.

O bronzové medaile se velkou měrou podělili hráči Německa, následovaní reprezentanty Francie, Belgie a Švédska. Třetí v turnaji družstev Turecko odjelo ze soutěže jednotlivců bez medaile a bez jediné čtvrtfinálové účasti dopadlo v celkovém hodnocení hůře než Česká republika.

Finále Mistrovství Evropy juniorů do 17 let 2011

Ikka Heino, Mathilda Lindholm (3/4, Finsko) vs. Aleksandr Zinčenko, Olga Morozova (5/8, Rusko) 13:21, 21:13 a 26:24

Stefani Stoeva (1., Bulharsko) vs. Julie Finne-Ipsen (3/4, Dánsko) 21:11 a 21:9

Alex Lane (1., Anglie) vs. Rasmus Gemke (2., Dánsko) 21:19 a 21:9

Viktor Svendsen, Mads Sorensen (1., Dánsko) vs. Patrica Bjerregaard, Peter Correll (Dánsko) 21:16 a 22:20

Olga Morozova, Nataliy Rogova (5/8, Rusko) vs. Jennifer Moore, Victoria Williams (2., Anglie)