logo
Český badmintonový svaz

Josef Rubáš: "Na vysněnou medaili jsme sice nedosáhli, ale tenhle tým dokázal ve Francii velké věci."

Josef Rubáš, vedoucí české výpravy na MEJ U19, se vrací k pátečnímu čtvrtfinálovému dni:

Pět čtvrtfinálových umístění! V soutěži juniorů se podařilo všechny čtyři posádky dostat přes rozbouřené vody turnaje až mezi osm nejlepších v Evropě, dívčí element velkému českému úspěchu přidala Tereza Švábíková ve dvouhře dívek. Z tohoto pohledu jednoznačně nejúspěšnější šampionát v historii a velká naděje pro český badminton!

Začněme nejpříjemnějším překvapením české výpravy. Nominace Matěje Hubáčka a Honzy Somerlíka do debla byla zpochybňována ze všech stran, ale věřili jsme, že se povedlo sestavit pár „vyťukávačů“, který bude úspěšný vlastním pojetím debla. Když to Langridge s Ellisem na olympiádě dotáhli na bronz, zvládnete to i vy, opakoval jsem jim. Vlastně jsem zvolil i stejný koučink jako Jacob Hoi u anglického páru, větu „pokud budeme hrát správné údery, vyhrajeme,“ kluci slyšeli tak často, až museli nabýt dojmu, že jsem se zasekl.

Maximální důraz na kvalitu podání na hranici pravidel, příjem do spodní části kurtu, kombinace volných a tvrdých úderů, správné postavení, aktivní raketa atd. atd. Na přípravném kempu v Nymburku se na mě dívali jako na blázna, když jsem je nutil nabíhat na síť a hrát volné smeče. Proboha!

Ne každý může být Fu Haifeng s dělovou ránou, ale každý má dovednosti, se kterými musí umět pracovat. Pokud budeme hrát správné údery, vyhrajeme. A Matěj s Honzou se svým stylem porazili osmý nasazený domácí pár, nejlepší bulharskou dvojici a nad druhými nasazenými Poláky vedli 1:0 na sety. V tu chvíli byli jeden set od evropské medaile!

Poláci nakonec ukázali svou deblovou kvalitu a náš pár porazili, ale kluci ukázali, že to jde. Věříme tomu a dokážeme to!

Podobnou taktiku jsme ušili i pro Matěje s Bertou Ausbergerovou v osmifinále proti druhé nasazené ruské dvojici, ale náš pár ji dostal do hry až v závěru druhé sady. A to bylo příliš pozdě, podařilo se snížit, ale už ne dotáhnout.

Ondra Král sehrál bezpochyby životní turnaj a zařadil se mezi velké osobnosti šampionátu. Čtvrtfinále ve dvouhře i ve čtyřhře je mimořádný výsledek! Jeho páteční zápasy ze všeho nejvíc ovlivnilo zranění výpadové nohy. Turnajové vypětí si bohužel vybralo svou daň a po jedné noze se evropská medaile vyhrát nedá.

V dopoledním osmifinále ještě s Petrem Beranem dokázali vyhrát nad estonským párem, když téměř každý výpad se pro Ondru stal „průběžnou metou“, udělat klidně jeden, dva krůčky navíc, jen nezatížit bolavé lýtko.

Ondra ve svém životě udělal obrovskou změnu, z Mostu se přestěhoval do Českého Krumlova, a jeho osobnosti tohle zaměření na badminton ohromně prospělo. Rozhodl se pro badminton. Tvrdě trénuje a výsledkem jsou dvě pátá místa na Mistrovství Evropy juniorů.

Honzu Loudu domácí Francouzi vnímali jako svého největšího soupeře. Pokud ho v semifinále nezastaví Merkle, potom ve finále Popov, znělo z domácího tábora. Honza se ale zastavil ve čtvrtfinále sám. Měl proti sobě nejvíce útočícího singlistu, ale zároveň disponoval možná nejrychlejšíma nohama na turnaji. Když to rozbalil naplno, Nizozemec neměl šanci.

Stav 16:17 ve druhém, 12:7 ve třetím setu. Tady se zápas lámal jako srdce jisté Julie Kapuletové, když zjistila, že její Romeo je opravdu mrtvý.

K medaili bylo tak blízko. Stačilo pár bodů a tvrdě bojující soupeř by se dostal do ledové propasti, kam padají ti, kteří už nevěří v příchod jara.

Sice nejde o život jako ve slavné Shakespearově milostné tragédii, ale pokud už se něco dělá, potom celým svým srdcem a naplno! Poučení do budoucna, pokud soupeře melu jako máma maso, tak ho prostě semelu ve dvou setech. Hotovo, jednadvacet, dejte mi dalšího soupeře.

Terka Švábíková na turnaji vyřadila dvě medailistky z mistrovství Evropy, na tu třetí nestačila. Proti Němce Li už chyběla bojovnost z předchozích dnů, všechny poslední zbytky sil vyškrabala ze své badmintonové duše o den dříve, kdy ve večerním thrilleru vyřadila turnajovou pětku ze Španělska a definitivně umlčela bouřlivě fandící španělský tým.

Když už se podařilo v několika výměnách soupeřku přehrát, ta si vzápětí pomohla skvělými údery. Byl to zkrátka její zápas a Terka si na svou velkou medaili bude muset ještě počkat.

Na vysněnou medaili jsme sice nedosáhli, ale tenhle tým dokázal ve Francii velké věci.

Páté místo v soutěži družstev a pět pátých míst v soutěži jednotlivců ukázalo na současnost a především nadějnou budoucnost českého badmintonu!

(návrat k turnaji z pohledu trenérů i hráčů přineseme příští týden)

About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading