logo
Český badmintonový svaz

Kento Momota suverénně ovládl Czech Open, mezi ženami se raduje Turkyně Yigit

Základní otázka turnaje, totiž jestli někdo ze singlistů dokáže ohrozit Kenta Momotu, byla v sobotu odpoledne zodpovězena negativně. Ani Francouz Thomas Rouxel ve finále nepřinutil japonskou hvězdu hrát po celý zápas naplno.

Momota v Brně předvedl, že jeho badminton je opravdu někde jinde než u ostatních účastníků turnaje. Ukázal, proč před rokem a půl byl světovou dvojkou a proč, pokud mu zdraví vydrží, bude zcela bezesporu patřit k favoritům na vítězství na domácí olympiádě v roce 2020.

Thomas Rouxel byl Momotovi vyrovnaným soupeřem jen v první polovině druhého setu (ten první vyhrál Japonec 21:8), kdy Momota po rozhodnutí rozhodčího, s kterým nesouhlasil, upadl do krátkodobého útlumu. V přestávce byl stav pouze 11:10 pro Momotu, pak ale třiadvacetiletému badmintonistovi, který do městské haly v Brně přilákal několik stovek diváků, stačilo v pár výměnách v pravou chvíli zrychlit a finální náskok byl na světě.

Kento Momota v Brně. Foto: Tomáš Míča.

Diváci ocenili Japoncovo vítězství v turnaji dlouhým potleskem, zároveň si mnozí z nich jistě posteskli, že hráče podobné kvality v Čechách asi dlouho neuvidíme.

Bylo nám ctí, pane Momoto!

Titul z ženského singlu si z jihomoravské metropole odváží Turkyně Neslihan Yigit. Její finále proti Japonce Kaho Funahashi bylo soubojem dvou stylů: Funahashi vyrukovala s běhavou hrou typickou pro singlistky této země, Yigit dobře využívala svou výšku a sílu k útočné hře. Ta nakonec slavila úspěch a účastnice olympijských her v Londýně – jako první turecká badmintonistka v historii – Yigit vyhrála Czech Open po setech 21:16, 14:21, 21:17.
Finalisté mužské dvouhry. Foto. Tomáš Míča.

Ve smíšené čtyřhře došlo na obhajobu loňského titulu. Mathias Bay-Smidt a Alexandra Bøje ale měli s francouzským párem Bastian Kersaudy, Lea Palermo hodně práce. První set prohráli 12:21, druhý naopak ovládli 21:8. Kdo ale čekal, že už to pro Dány bude jasná záležitost, byl z vývoje třetí sady vykolejen.

Francouzi byli od začátku aktivnější i odvážnější v rozehrávce a budovali si náskok. Ten byl až 13:6! Pak však Bay-Smidt s Bøje ožili, nastartovali velkolepý návrat a dotáhli se až na 18:18. A protože zvládli i další tři výměny, mohli se po vítězství 21:18 radovat z druhého společného titulu z Czech Open.

Finále pánského deblu Adam Cwalina, Milosz Bochat - Ben Lane, Sean Vendy. Foto: Tomáš Míča.

Adam Cwalina už ví, jak chutná vítězství na Czech Open, triumfoval zde v minulosti třikrát po boku Przemyslawa Wachy. A právě Wacha v roli kouče polské reprezentace nyní dohlíží na to, aby Cwalinu nebrzdil jeho nový parťák Milosz Bochat. Bochatovo zlepšení v posledních letech je opravdu pozoruhodné, a i když byl v sobotním finále proti anglické dvojici Ben Lane, Sean Vendy nejméně výraznou postavou na kurtu, v klíčové koncovce druhého setu nezklamal.

Poláci sice proměnili až čtvrtý mečbol, ale o to stylověji - esem z vystřeleného podání Adama Cwaliny.

Diváci, kteří po dvouhře a čtyřhře mužů odešli z haly, se připravili o velmi zajímavou dámskou čtyřhru. První nasazené Angličanky Sarah Walker a Lauren Smith a Japonky Nozomi Shimizu a Erino Honda předvedly tři sety plné dlouhých výměn a skvělých zásahů v obraně, to vše ve velmi slušném tempu. Každá dvojice jednoznačně vyhrála jeden set, v tom třetím si už od začátku udržovaly vedení Japonky. Využily čtvrtý mečbol a po podání ruky soupeřkám se ještě pojaponsku uklonily na všechny strany.

Do městské haly ve Vodově ulici si našly cestu stovky diváků. Foto: Tomáš Míča.

Symbolická poklona patří kromě všech aktérů finálových zápasů i pořadatelskému týmu okolo Ladislava Vorla, který zorganizoval turnaj bez chyb a s mimořádnou kvalitou jak na hříšti, tak okolo něj. 

Výsledky finálových zápasů na LI-NING Czech Badminton Open najdete ZDE.

About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading