logo
Český badmintonový svaz
Dort pro 160 delegátů. Foto: Robert Špaček.

Kongres v Praze řešil budoucnost ME klubů, představil i spektakulární Centre of Excellence

Jubilejní 50. kongres Badminton Europe (BEC), který se o uplynulém víkendu konal v Praze za spoluorganizace Českého badmintonového svazu, byl podle předsedy ČBaS největší akcí, kterou svaz pořádal od roku 1996. Čím se konkrétně kongres zabýval?
 
Tato obří akce, která se konala v pražském hotelu Pyramida, začala oficiálně v pátek, kdy se od rána konalo tzv. Members' Forum, spíše neformální setkání zástupců jednotlivých členských federací BEC. O dění na fóru informuje přítomná Markéta Osičková:
 
„Pro nás jako svaz byla zajímavá prezentace analýzy struktury jednotlivých členských svazů. V týdnu před Members' Forum, na které navazovala valná hromada BEC, jsme obdrželi vyhodnocení našeho svazu a v některých položkách jsme se dostali i do kategorie “advanced” (velmi vyspělý). Dále pro svaz velmi zajímavá byla prezentace možné podpory jednotlivých svazů, od možnosti vyslání zaměstnance či sportovce po ukončení sportovní kariéry do kanceláře BEC na jejich náklady až po nabídku vzdělávacího programu World Academy of Sport pro administrativu nebo společná setkání více zemí s předáváním zkušeností či pouze návštěvy akcí s možností pozorovat jejich organizaci. Vše za finanční podpory BEC.“
 
Dlouho se diskutovalo i o budoucnosti European Club Championships, tedy mistrovství Evropy klubů. Tento turnaj vítězů jednotlivých národních lig podle zástupců BEC dlouhodobě ztrácí na atraktivitě a na fóru padlo mnoho návrhů, jak soutěž změnit, zatraktivnit, či zda ji dokonce nezrušit. Senior Manager BEC Jimmy Andersen zdůraznil, že návrhy na změny formátu této soutěže může i po skončení kongresu posílat každý svaz.


Angličanka Nora Perry byla právě jmenována novou členkou Síně slávy BEC. Foto: Robert Špaček.

„Naprosto nejzajímavější pro mne byla prezentace nově plánovaného tréninkového BEC Centre of Exellence. Naprosto neuvěřitelný komplex sportovišť v úžasném prostředí s ubytováním na vzdálenost fotbalového hřiště a do školy 4 –5 minut,“ řekla Markéta Osičková o připravovaném projektu BEC, který by měl umožnit profesionální podmínky hráčům, kteří nemají možnost kvalitní systematické přípravy ve své zemi. Během Members' Forum vystoupil se svou prezentací i starosta města Holbæk, v jehož Stenhus Gymnasium and SportsCentre bude centrum umístěno. Termín spuštění COE je srpen/září 2017.
 
Dalšími body programu byl například rozvoj parabadmintonu, informace k letošnímu Summer School či otázka genderové vyrovnanosti v badmintonu. Kompletní program kongresu naleznete zde.

Během pátečního programu byla na kongresu BEC uctěna památka zesnulého Ivana Škáchy, za nějž přítomní drželi minutu ticha.


Hosté Galavečera BEC: třetí zleva prezident BWF Paul-Erik Hoyer Larsen, uprostřed prezident BEC Gregory Verpoorten, předseda EOV Janez Kocijančič, zcela vpravo předseda ČOV Jiří Kejval. Foto: Robert Špaček.

Středobodem sobotního programu bylo výroční setkání delegátů jednotlivých členských zemí. V jeho rámci probíhalo například schvalování výroční zprávy BEC za rok 2016, schvalování finanční zprávy, projednával se strategický plán a rozpočet BEC na příští rok, jednalo se o změnách v pravidlech a proběhla i volba do Board of Directors, řídícího orgánu konfederace.
 
Každý z přítomných delegátů pak obdržel pamětní raketu značky Yonex k 50 letům od založení BEC a tubu s badmintonovými míči, na níž bylo rovněž logo jubilejního výročí konfederace. „Pak přišlo překvapení – dort k 50 letům založení, předseda BEC o tom nevěděl. Dort byl pro 160 lidí a snědl se nakonec opravdu celý a musím říct, že jsem lepší dort nejedla,“ chválila generální sekretářka ČBaS Hana Procházková, která měla toto překvapení na starosti. 
 
Formálním vrcholem celého kongresu pak byl sobotní slavnostní Galavečer, kterým vtipně a s noblesou prováděla mistryně světa a stříbrná olympijská medailistka ve smíšené čtyřhře Gail Emms. Z „Gala“, které trvalo téměř tři hodiny a jehož se zúčastnily desítky významných hostí z celého světa, šel přímý přenos on-line. Záznam si můžete prohlédnout zde:


 
Během večera byli oceněni nejlepší hráči a trenéři uplynulého roku (více o oceněních ZDE), pocty se dočkala i Česká republika, když byl Mojmír Hnilica zvolen nejlepším rozhodčím za rok 2016 (Technical Official of the Year). Zakladatel českého badmintonu a jeden ze zakládajících funkcionářů BEC Josef R. Beneš, jenž nedávno oslavil 95. narozeniny, byl pak oceněn titulem „čestný viceprezident“. Pana Beneše a jeho přínos pro rozvoj evropského badmintonu připomněl v dlouhé řeči bývalý prezident BEC Torsten Berg.

Na závěr večera byla do Síně slávy BEC uvedena legendární anglická badmintonistka Nora Perry, která směla na pódiu slavnostně odhalit i svůj portrét. 
 
Galavečerem skončil oficiální program pro delegáty členských zemí, v neděli bylo na řadě už „jen“ šestihodinové interní setkání právě Board of Directors, po němž většina hostů odjela. „Neděle bylo především řešení transportů, balení a uklízení,“ řekla za organizační tým Hana Procházková.

Další ročník BEC meetingu po volbě ze 4 kandidátů získal chorvatský Dubrovnik. „Předseda Chorvatů se moc radoval a prohlásil, že kandidovali už loni a že ví, proč vyhrála Praha - že je to opravdu skvěle a krásně zorganizované,“ uzavřela hodnocení letošního jubilejního kongresu Hana Procházková. 

"Mohu jen ocenit obrovský kus skvělé práce, kterou jste pro nás odvedli před a během kongresu. Všichni delegáti a hosté byli extrémně spokojeni, za což vám patří náš velký dík," napsal po skončení kongresu zástupcům ČBaS Jimmy Andersen, Senior Manager BEC.
About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading