logo
Český badmintonový svaz

Lithuanian International: dvě stříbrné medaile českých reprezentantů

Finálový den mezinárodního mistrovství Litvy, které hostil Kaunas, přinesl českým barvám dvojí medailový úspěch. Tereza Švábíková s Filipem Budzelem prodloužili stříbrnou sérii, když prošli do finále mixu, tam ale ve třech setech podlehli irským soupeřům. Tereza pak ještě přidala stříbrnou medaili i ve dvouhře. 

Dopolední semifinálový program přinesl Česku dvojí radost. Nejprve to byla vítězná mixová bitva proti dánskému páru Soren Toft a Lisa Kramer 12:21 22:20 a 21:14. O pár desítek minut později zvládla Tereza Švábíková souboj se zkušenou domácí hráčkou Akvile Stapusaityte - 53 minut trvající bitvu rozhodla koncovka třetí sady 11:21 21:16 a 23:21. Stapusaityte dokázala turnaj Lithuanian International vyhrát v roce 2013, a její finálovou soupeřkou tehdy byla Dánka Anne Hald. 

Shodou okolností právě Anne Hald čekala ve finále i letos, ale jako první přišel na řadu v 15:00 souboj o zlato v mixu. Doma v Karviné, v Rumunsku i v Lotyšsku brali Filip Budzel s Terezou Švábíkovou stříbro. A jinak to nebylo ani počtvrté ve čtyřech týdnech v Kaunasu: s irskou dvojicí Ciaran a Sinead Chambersovi prohráli 21:17 18:21 a 18:21. 

Smůla jako by se ve finálovém programu nalepila českým hráčům na paty. Tereza Švábíková i ve svém finále dvouhry žen těsně podlehla Anne Hald 18:21 a za stavu 0:3 ve druhém setu musela utkání vzdát. Terezu dle vlastních slov dohnaly zdravotní potíže, které si přivezla už z Lotyšska: "V zápase dvouhry na turnaji před týdnem jsem si vyvrtla kotník na pravé noze. Jak jsem bolavou pravou nohu šetřila, tak jsem si namohla patrně vazy na koleně přetížené levé nohy a už turnaj v Jelgavě jsem dohrávala s kolenem velikosti grepu. V týdnu před turnajem v Litvě jsem koleno i kotník poctivě ledovala, ale otok splasknul jen trochu. Během turnaje jsem to nějak zvládala přes bolest, ale při dnešním náročném finálovém programu, právě v závěru prvního setu finále mixu, koleno už opravdu hodně bolelo. Do finále singlu jsem tedy vstupovala, že to tzv. zkusím, ale po prohrané koncovce prvního setu jsem to skrečovala. Prostě to nešlo. Ihned v pondělí se objednávám u ortopeda a uvidíme, co s tím je..."


Tereza Švábíková. Foto: Ladislav Káňa

Hodnocení zdravotního stavu tak pochopitelně převážilo nad hodnocením samotného výsledku a výkonů v turnaji. "Samotný turnaj se mi teď hodnotí obtížně, sedím právě v autě na cestě z Kaunasu a zatím převažuje u nás s Filipem zklamání , ale to brzy přejde. Jsem ráda, že jsem ve dvouhře zahrála dobré zápasy a finále je úspěch. V mixu jsme porazili opravdu na nás silné páry. Ve finále jsme ale už patrně neměli dostatečné fyzické a ani psychické síly. Takže příště."

Za druhá místa v turnaji Future Series připíšou čeští hráči do žebříčku pěkných 1 420 bodů a opět vykročí směrem vstříc první, respektive druhé nejlepší světové stovce. V mixu jsou Švábíková a Budzel nyní na 174. příčce, ve dvouhře je Tereza Švábíková 225. 

Výsledky Lithuanian International: tournamentsoftware
About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading