logo
Český badmintonový svaz

Luděk Židek o MEJ: Turnaj mě ujistil v tom, že český badminton má na čem stavět

Sérii článků, v nichž budou členové realizačního týmu hodnotit o víkendu skončené juniorské mistrovství Evropy ve Francii, začínáme textem Luďka Židka, na akci jednoho z trenérské trojice.
 
Družstva
Do Francie jsme odjížděli s vědomím, že pokud předvedeme to, co máme natrénované, a potvrdíme papírové předpoklady jednoho ze silných týmů, měli bychom postoupit mezi nejlepší evropskou osmičku. Hodně záleželo od prvního utkání s Dánskem, kdy jsme potřebovali uhrát minimálně 2 body, abychom při předpokladech, že porazíme Norsko a Estonsko, prošli do čtvrtfinále. To se díky výborným výkonům v chlapeckém singlu a deblu povedlo.
 
Bohužel jsme nedokázali ani v jednom utkání s Dánskem přehrát některé z dánských děvčat, a tudíž jsme podlehli 2:3. Ale i tato prohra byla dobrým odrazovým můstkem pro další vývoj ve skupině. Bez problémů jsme přehráli Norsko, kde nutno ocenit výkon Monči, která přes bolest zad dokázala uhrát důležitý bod v singlu.
V utkání s Estonskem nám stačila výhra 4:1 k postupu z druhého místa ve skupině a na team managers meeting jsme odcházeli s vědomím, že medaili při příznivém losu jsme schopni uhrát. Příznivý los znamenal, že nedostaneme v podstatě bezkonkurenční Francii. Tak hodně jsme si to přáli, že ten nahoře ale rozhodl o opaku a Francii jsme dostali.
 
Vidět to zklamání v očích hráčů, když jsme jim oznámili, že náš čtvrtfinálový soupeř je Francie, bych nikomu nepřál. Přesto, že jsme se družstvo snažili všemožně povzbudit a pozitivně naladit na čtvrtfinálový duel, kde jsme to chtěli hlavně hrát přes děvčata, nepovedlo se a podlehli jsme Francii, tak jak další soupeři až do finále 0:3.
 
Věřím, že při trošku příznivějším losu toto družstvo mělo určitě na medaili. Všichni hráči, celý realizační tým podřídil účast na tomto mistrovství tomuto cíli, který ale bohužel nebyl naplněn. Všem hráčům je třeba nesmírně poděkovat za jejich obětavost ve prospěch družstva. Všichni hráči, kteří nastupovali v utkáních družstev, nebojím se tvrdit, předvedli své maximum a možná jen ten pověstný krůček nás dělil od té tolik vytoužené medaile. 
 
Jednotlivci
Do soutěže jednotlivců jsme nastupovali s vědomím, že to, co se nám nepovedlo v družstvech, zkusíme uhrát v jednotlivcích a přivézt z tohoto mistrovství Evropy tolik potřebnou a vysněnou medaili, která se od dob Pavly (Janošové) a Kristíny (Ludíkové/Gavnholt) zatím nikomu nepovedla. 
 
Do soutěže jednotlivců nastoupili i hráči, kteří posílili tým příletem v neděli večer, a to Michaela Zelinková a Jan Somerlík. Soutěž jednotlivců, která byla rozehrána mixy již v úterý odpoledne, se pro náš tým vyvíjela velice úspěšně a po náročném čtvrtku, kdy byly odehrány dvě singlová kola, jsme měli ve čtvrtfinále pět pomyslných želízek v ohni. V singlu chlapců to byl Honza s Ondrou, v singlu děvčat Tereza a v deblů chlapců oba páry Petra s Ondrou a Honzu s Matějem. 
Je nutno vyzdvihnout výkon Honzy s Matějem, kteří dokázali sebevědomě přehrát namistrované Francouze a postoupit mezi osm nejlepších juniorských deblových párů.
 
Všichni jsme věřili, že z této „pětky“ aspoň něco cinkne, ale sport bývá někdy krutý a hlavně v případě Honzy Loudy ukázal svou nelítostnou tvář. Rovněž v deblu chlapců, kdy podceňovaná dvojce Honza s Matějem vyhrála první set nad Poláky, jsme věřili, že tolik vytoužená medaile bude. Ale ani v tomto případě se to nepovedlo.

Pět účasti ve čtvrtfinále ukázalo, že tato juniorská generace je velice silná a určitě při dobré tréninkové práci má potenciál být vyrovnanými soupeři těm nejlepším evropským hráčům. Když pomineme v podstatě bezkonkurenční Francouze v chlapcích a Dánsko v děvčatech, je možné říct, že s ostatními zeměmi můžeme hrát a soupeřit. Pokud těmto ročníkům dokážeme vytvořit podmínky k tréninku a zajistíme kvalitní sparing, trenéry, tak si myslím, že několik příštích let český badminton má na to, aby v rámci Evropy bylo o něm slyšet v tom nejlepším slova smyslu.

Závěrem bych rád poděkoval všem hráčům za výkony, které předvedli na tomto turnaji, za jejich přístup k zápasům, jak v soutěžích družstev, tak jednotlivců. Jsem rád, že jsem se tohoto mistrovství mohl zúčastnit jako coach a deset dnů strávených s těmito hráči mě ujistilo v tom, že český badminton má na čem stavět.
 
About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading