logo
Český badmintonový svaz

MČR 2015: Čtyřikrát obhajoba titulu. Koukal a Gavnholt zvítězili po velké finálové bitvě.

Skvělá badmintonová představení před výbornou diváckou kulisou. Zaplněné tribuny karvinské sportovní haly sledovaly tři dny toho nejlepšího českého badmintonu. A nedělní finálová utkání vygradovala mistrovský příběh – Petr Koukal a Kristína Gavnholt rozhodli o obhajobě titulů až v koncovkách třetího setu!

Dvouhry mužů a žen proběhly bez větších překvapení.
 
S postupem do semifinále neměli problém Petr Koukal a Milan Ludík, Jan Fröhlich si dobře zvolenou taktikou poradil s Adamem Mendrekem, Jakub Bitman udolal ve třech setech Lukáše Zevla. V semifinále Koukal přehrál Bitmana, Ludík nedal šanci Fröhlichovi.
 
Mezi ženami zvládly úlohy jasných čtvrtfinálových favoritek Kristína Gavnholt a Zuzana Pavelková, v třísetové bitvě si vybojovala medaili Kateřina Tomalová v duelu s Dominikou Koukalovou, po dlouhodobém zranění se vracející Lucii Černou zdolala Martina Vacková. V duelu o postup do finále Gavnholt porazila Tomalovou, Pavelková Vackovou.   
 
Dosavadní jemně zvlněnou hladinu singlového moře pořádně rozbouřily finálové duely.

Kristína Gavnholt
 
Kristína Gavnholt, čtvrtfinalistka loňského Mistrovství Evropy, ztratila ve finále se Zuzanou Pavelkovou úvodní set. Pavelková se lépe pohybovala, byla agresivnější, ale ve druhém dějství Gavnholt změnila průběh hry a zvítězila. Třetí set zavedl obě hráčky přes hodinu herní doby, v závěru velmi dlouhého zápasu byla úspěšnější Gavnholt, která zvítězila za 65 minut 18:21, 21:15 a 21:19 – a získala šestý mistrovský titul v řadě.  
 
Pro Petra Ludíka, otce našich úspěšných reprezentantů, to bylo perné dopoledne. Jen co skončil napínavý zápas jeho dcery, utkal se jeho syn Milan s Petrem Koukalem. Byl to oboustranný duel „otec/syn“, rovněž Petra Koukala koučoval jeho otec.  

Petr Koukal
 
Ludík měl do utkání skvělý vstup, rychle si vypracoval náskok, který udržoval až do konce setu. Ve druhé i třetí sadě byl ale Petr Koukal v dovednostní soutěži „Rychlý a útočný singl“ úspěšnější, avšak Ludík v pravou chvíli dotáhnul. 17:17, 18:18. Tři míčky od titulu. Petr Koukal poosmé nebo Milan Ludík poprvé? 52. hráč světového žebříčku Koukal sice za stavu 20:18 napral nalitý míč jen do sítě, ale nabídkou druhého mečbolu už nepohrdl. Rovněž finále dvouhry mužů se hrálo hodinu a pět minut a po výsledku 15:21, 21:14 a 21:19 zvítězil Petr Koukal.

Smíšenou čtyřhru si pro sebe pošesté za sebou pronajali Jakub Bitman a Alžběta Bášová. Aktuálně 60. pár světového žebříčku neztratil v celém turnaji ani set – i když ve druhé semifinálové sadě zdolal Pavla Drančáka a Magdalénu Lajdovou až poměrem 24:22. Ale jinak to byla čistá jízda, zakončená finálovou výhrou 21:15 a 21:12 nad párem Stanislav Kohoutek – Hana Milisová.
 

Pět + jedna = šestý titul pro Alžbětu Bášovou a Jakuba Bitmana v nepřerušené řadě.
 
Poražení finalisté ze smíšené čtyřhry si zlatou chuť spravili ve čtyřhrách.
 
Hana Milisová po proměněném mečbolu ve čtyřhře žen vítězně padla na kolena, radovala se již ze svého osmého titulu ve čtyřhře žen, když na ten první dosáhla už v roce 2001! Spolu s Lucií Černou ve finále porazily juniorský pár Magdaléna Lajdová – Denisa Šikalová 22:20, 15:21 a 21:14. Pro vítězky třetí titul v řadě, pro poražené stříbrný úspěch podpořený výhrou nad dvěma nasazenými páry.
 
V roce 2006 se ve finále čtyřhru mužů utkaly dvojice Martin Herout – René Neděla a Stanislav Kohoutek – Pavel Florián. Po devíti letech došlo ze tří čtvrtin na identické obsazení finálového souboje, jen Pavla Floriána nahradil o generaci mladší Michal Světnička. Kohoutek se Světničkou, kteří vyšli vítězně z parádně vytuněné dolní poloviny pavouka, se i přes zaváhání ve druhém finálovém nakonec mohli radovat z mistrovského titulu, své finálové soupeře zdolali 21:14, 15:21 a 21:11.

S výjimkou čtyřhry mužů všichni letošní mistři obhájili loňský titul, na trůně nejrychlejší badmintonové disciplíny vystřídali Kohoutek se Světničkou pár Ondřej Kopřiva - Pavel Florián. 

V rámci sobotního slavnostního večera byly vyhlášeny výsledky ankety Badmintonista roku 2014. V kategorii mužů zvítězil Petr Koukal, mezi ženami Kristína Gavnholt. Juniorská prvenství si odnesli Adam Mendrek a Magdaléna Lajdová. Trenérem roku se stal Radek Votava, událostí roku potom zisk bronzových medailí Petra Berana a páru Petr Beran - Jan Louda na Mistrovství Evropy juniorů do patnácti let. 
 
Symbolická tečka na závěr – René Neděla pouští krátké podání Michala Světničky, které padá na čáru. Eso na závěr povedeného turnaje.
 
Výsledky finálových zápasů Mistrovství České republiky jednotlivců 2015
 
Petr Koukal (Sokol Meteor Praha-Radotín) vs. Milan Ludík 15:21, 21:14 a 21:19
 
Kristína Gavnholt vs. Zuzana Pavelková (SK Badminton Přerov) 18:21, 21:15 a 21:19
 
Stanislav Kohoutek, Michal Světnička (Sokol Veselý Brno-Jehnice) vs. Martin Herout, René Neděla (Montas Hradec Králové) 21:14, 15:21 a 21:11
 
Lucie Černá, Hana Milisová (SKB Český Krumlov) vs. Magdaléna Lajdová, Denisa Šikalová (Astra ZM Praha, Deltacar Benátky nad Jizerou) 22:20, 15:21 a 21:14
 
Jakub Bitman, Alžběta Bášová (Sokol Meteor Praha-Radotín) vs. Stanislav Kohoutek, Hana Milisová (Sokol Veselý Brno-Jehnice, SKB Český Krumlov) 21:15 a 21:12
 
About the author Pepa
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading