logo
Český badmintonový svaz

MČR 2016: Petr Koukal, Kristína Gavnholt a vzlet mladých raket.

Mistrovství České republiky 2016. Tři dny v Karviné, prorostlé badmintonem víc než zdejší půda uhlím. Legendy v akci, Koukal slaví zlato podeváté, Gavnholt poosmé, osmnáctá medaile pro Fröhlicha. Vzlet mladých raket, hned čtyři šestnáctiletí a mladší hráči brali medaili. Přes 600 diváků na semifinále a finále. Tituly ve čtyřech disciplínách pro Sokol Meteor Praha-Radotín, první titul pro Polabiny Pardubice.
 
Dvouhra mužů
Badminton, který musel bavit. Nejhodnotnější disciplína turnaje, čtyři hráči do světové dvoustovky a kvalitních zápasů stejně dlouhá řada jako fronta na kterékoliv pobočce České pošty v pět hodin odpoledne.
Čtvrtfinále: Šestnáctiletý Jan Louda je tři míčky od senzační výhry nad první nasazeným Milanem Ludíkem, ve třetím setu se vyhecuje k vedení 18:16. Jan Fröhlich si po třísetové výhře nad Maximilianem Kořeným prodlužuje úžasnou šňůru „účast na šampionátu = medaile“, která se datuje už od roku 1997.
Semifinále: Ludík ještě vyhraje na Adamem Mendrekem první set, ale potom už nemá potřebné psychické síly na další pokračování v boji. Zato Mendrek čím dál zřetelněji cítí tu opojnou vůni vítězství a bouřlivě podporovaný zaplněnou halou vybojuje životní úspěch. Hned čtyřikrát si ještě na kurtu v emotivním gestu zakřičí na oslavu postupu do finále.


Adam Mendrek slaví postup do finále

Na vedlejším kurtu zvládne Petr Koukal vyrovnaný první set nad Janem Fröhlichem, ve druhém zanedlouho šestatřicetiletý Fröhlich nestačí.         
Finále: Petr Koukal se nechal před šampionátem slyšet, že toto mistrovství bude jeho poslední a snad kromě horolezců, všichni sportovci chtějí končit na vrcholu. Adam Mendrek vyhrává první set, ale v dalších dvou Koukal už dění na kurtu vládne stejně jako jistá Gabriela S. světovému biatlonu, jen to není „dvakrát za nula a rychlý běh“, ale výsledek 18:21, 21:11 a 21:11.
V historii samostatných českých mistrovství tak jsou nadále zapsáni jen tři králové, Tomasz Mendrek (5 titulů), Jan Fröhlich (10 titulů) a Petr Koukal (9 titulů).

Petr Koukal
 
Dvouhra žen
Kristína Gavnholt byla ještě přísnější než Igor Hnízdo na svou třídu ve filmu Obecná škola, když prošla přes tři zápasy do finále, aniž by svým soupeřkám povolila v jednom setu více než 9 bodů.
Zato v dolní polovině pavouka se děly věci. Přes tři třísetové mače – emocemi nabité více než Ordinace v Růžové zahradě, Prostřeno a Ulice dohromady – se probila do semifinále patnáctiletá Tereza Švábíková. Dál už klimkovickou singlistku nepustila Zuzana Pavelková, která stejně jako loni vyzvala Gavnholt na souboj o titul.
Dva odlišné herní styly, silové, útočné pojetí Gavnholt a nezdolná bojovnost Pavelkové, se nejlépe ukázaly v koncovce první sady. V ní vedla v Dánsku se připravující Gavnholt už 20:17, ale v Itálii trénující Pavelková si prontissimo vyběhala srovnání, jakkoliv ta křížová smeč Pavelkové na 20:20 byla těsná jako skinny džíny leckterého hipstera. Gavnholt se ještě chvíli dohadovala o možném autu s rozhodčí, ale potom dvěma útoky získala set ve svůj prospěch.
A když o dvacet minut později přidala i ten druhý, stala se po výsledku 22:20 a 21:14 už posedmé za sebou mistryní republiky ve dvouhře žen, čímž dorovnala výkon Markéty Koudelkové z let 1995 – 2001.

Kristína Gavnholt
  
Čtyřhra mužů
2009 – 2011. Mezi těmito lety získal pár Jakub Bitman a Pavel Drančák své první tři tituly. Ten (zatím) poslední přidal po pětileté odmlce v Karviné.
A nechybělo moc a odmlka mohla být ještě delší. Stačilo, aby v semifinále pár Jan Louda a Michal Hubáček zvládl proti páru Bitman – Drančák bláznivou výměnu za stavu 19:19 ve druhé sadě a podával by na výhru v celém zápase. Favority našlapaná horní polovina pavouka vůbec nabídla zajímavé přestřelky a se vším respektem ke dvojicím ve spodní části bylo jasné, že právě shora sejde k titulu vítěz. Ze spodní části pavouka se probila do finále českokrumlovská dvojice Jaromír Janáček a Petr Beran; také šestnáctiletý Beran ukázal, že český tým na blížícím se MEJ U17 může mít oprávněně medailové ambice. 
Finálový mač Bitman s Drančákem herně kontrolovali a po výsledku 21:18 a 21:16 navázali na svůj někdejší vítězný hattrick. 

Jakub Bitman - Pavel Drančák
 
Čtyřhra žen
Příběh č. 1:
Plzeň, 2004, patnáctiletá Kristína Ludíková vítězí ve čtyřhře žen.
Karviná, 2016, šestnáctiletá Michaela Fuchsová vítězí ve čtyřhře žen.
Splněný sen Michaely Fuchsové málem definitivně přetrhlo opakované zranění kotníku, ale nakonec i ze zkrácené herní přípravy prožila svůj doposud nejdelší turnaj. V semifinále spolu s Alžbětou Bášovou nebyly daleko od porážky, nejvýše nasazenou dvojici Dominika Kurzová – Ivana Zychová udolaly až poměrem 21:19 ve třetím setu.  


Karvinská hala po dobu mistrovství
 
Příběh č. 2:
Představte si, že v disciplíně, kterou jste na mistrovství neměli hrát, nakonec získáte svůj největší kariérní úspěch a zahrajete si velké finále před zaplněnou halou. Snad ještě šťastnější a veselejší než Vánoce musela být po turnaji plzeňská badmintonistka Lucie Kolářová, která v páru s Magdalénou Lajdovou na poslední chvíli nahradila zdravotně indisponovanou Denisu Šikalovou a ona výše popsaná představa se týkala právě jí.
Pointa obou příběhů:
Ve finále nakonec pár Bášová – Fuchsová ukázal více dovedností než narychlo sestavená dvojice Kolářová – Lajdová, zvítězil 21:17 a 21:19, ale důvod k širokému úsměvu měly po finále všechny čtyři finalistky.

Finalistky čtyřhry žen: Zlevo vítězky, vpravo poražené, ale poznali byste rozdíl? (foto: Dušan Lajda)
 
Smíšená čtyřhra
Zeptejte se Jakuba Bitmana a Alžběty Bášové a potom třeba… Davida Ratha na sedmičku a dostanete úplně jiné odpovědi.
Když Bitman s Bášovou v roce 2010 hráli svůj druhý společný turnaj a hned vyhráli mistrovství republiky, měli před sebou zlatou cestu, v Karviné už se sedmou zastávkou.
Sedm titulů, dlouhá jízda, ale ten letošní byl perně vybojovaný. Pár Jaromír Janáček – Kateřina Tomalová proklouzl do finále s lehkostí dechu lesních víl a ve finálové urputné bitvě srovnal výhrou ve druhé sadě na 1:1.
A dál už to znáte. Jakub Bitman po výhře 21:15, 19:21 a 21:12 zvedl vítězně ruce nad hlavu, Alžběta Bášová radostně zavýskla. Sedmička byla šťastná.

Alžběta Bášová a Jakub Bitman
 
Výsledky finálových zápasů MČR 2016 (Karviná, 7. 2. 2016)
 
Petr Koukal (Sokol Meteor Praha-Radotín) vs. Adam Mendrek (Badminton FSpS MU) 18:21, 21:11 a 21:11
 
Kristína Gavnholt vs. Zuzana Pavelková (SK Badminton Přerov) 22:20 a 21:14
 
Jakub Bitman, Pavel Drančák (oba Sokol Meteor Praha-Radotín) vs. Petr Beran, Jaromír Janáček (oba SKB Český Krumlov) 21:18 a 21:16
 
Alžběta Bášová, Michaela Fuchsová (Sokol Meteor Praha-Radotín, Polabiny Pardubice) vs. Lucie Kolářová, Magdaléna Lajdová (Sokol Doubravka, Astra ZM Praha) 21:17 a 21:9
 
Jakub Bitman, Alžběta Bášová (oba Sokol Meteor Praha-Radotín) vs. Jaromír Janáček, Kateřina Tomalová (SKB Český Krumlov, Sokol Klimkovice) 21:15, 19:21 a 21:12
 
About the author Pepa
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading