MEJ U19: Čeští junioři bojovali jako lvi, s mistrovstvím Evropy se loučí pěti pátými místy

Zakleté číslo 5 symbolicky v pátý den týdne zakončilo účinkování českého týmu na mistrovství Evropy juniorů. Pět šancí na postup do semifinále turnaje zůstalo neproměněno, pětkrát brali naši junioři celkové páté místo.

Medaile by byla ozdobou účinkování českého družstva na MEJ U19 v Mylhúzách, ale bilanci pěti účastí ve čtvrtfinále je i tak úctyhodná. A v některých případech Češi nebyli od cenného kovu daleko!

Tereza Švábíková po bojovném výkonu podlehla velké německé favoritce Yvonne Li dvakrát 15:21. Podobně Ondřej Král tentokrát už nestačil zástupci velké badmintonové země Davidu Jonesovi (Anglie) a jeho rychlejší a nátlakové hře - skóre 12:21 a 14:21 znamená pro oba shodné 5. místo.

Velký boj, 57 minut špičkového evropského badmintonu a český smutek na konci. To byl zápas Jana Loudy proti Joranu Kweekelovi (Nizozemsko). V prvním setu vítězí česká chytrost nad drtivými smeči a rychlými útoky soupeře 21:16. Druhý začne lépe Kweekel a i přes Loudovo dotažení na 16:16 také zakončí - 17:21. Ve třetím setu vede Jan Louda o čtyři body, ale po změně stran ho série nevydařených výměn o výhodu připraví. Konečné skóre 17:21 a postup pro nizozemského hráče.

Současně krátce před 18. hodinou rozehrávají své zápasy o medaili oba české páry. Petr Beran a Ondřej Král nenaleznou recept na strojově přesnou hru turnajových jedniček a udělat z francouzských hráčů "nevěřící Tomáše" se povede jen málokdy. Thom Gicquel a Toma Junior Popov vítězí 21:11 a 21:10. Zato Matěj Hubáček a Jan Somerlík se za bouřlivé podpory zbytku českého družstva na tribuně porvou s turnajovými dvojkami Robertem Cybulskim a Pawlem Smilovskim "zuby-nehty". 21:19 vyhrávají první set, v dalším průběhu se ale vysoké polské duo prosadí k výhře 21:14 a 21:10.

Velký pátek končí smutně, pěti českými porážkami. Zároveň ale radostně, protože bilance pěti čtvrtfinálových účastí je skvělou vizitkou, která zjednává jméno českému badmintonu na evropské scéně a dává skvělý základ do budoucnosti. A motivovaná i dobře připravená česká parta rozhodně jen tak nepřestane snít svůj velký, medailový sen.

Výsledky turnaje: Tournamentsoftware.