logo
Český badmintonový svaz
Vítěz dvouhry mužů Adam Mendrek. Foto: Martin Krauz.

Memoriál Standy Krauze: dva tituly pro Bášovou, dvouhry vyhráli Mendrek a Koukalová

Tradičně úvodním GPA dospělých v kalendářním roce je Těšínský pohár – Memoriál Standy Krauze v Českém Těšíně. Tento turnaj - letos se konající ve zvláště mrazivém počasí - alespoň částečně odpovídá na otázky, kdo jak trénoval přes Vánoce, ale hlavně jakou má kdo formu před blížícím se MČR. 

Ve velmi dobrém světle se v Těšíně prezentovala Alžběta Bášová, která vyhrála obě dvě párové disciplíny. V mixu po boku Jakuba Bitmana i v deblu s Michaelou Fuchsovou ukázala, že to za měsíc v Liberci s obhajobou obou mistrovských titulů myslí vážně. Finálovými soupeři v mixu byli Jakubovi a Bětce Jan Hubáček s Magdalénou Lajdovou (21:10, 21:10), v deblu pak Bětka s Michaelou ve finále přehrály Hanu Milisovou a Elišku Maixnerovou (21:14, 21:12).

"Do Českého Těšína jsem odjížděla po krátkém tréninkovém výpadku způsobeném nemocí, ale s cílem vyhrát obě mé disciplíny. Hlavně v úvodních utkáních jsem se necítila úplně fit, ale to se zápas od zápasu zlepšovalo a musím říci, že jsem s celkovým výkonem spokojena. Projít celým turnajem bez ztráty setu v obou disciplínách se mi snad ještě nepodařilo. Samozřejmě je stále na čem pracovat a i z Těšína si odvážím spoustu tipů do tréninku. Doufám, že se mě vítězná vlna bude držet i na blížícím se MČR!" svěřila se se svými pocity z turnaje Alžběta.

Videa ze semifinále a finále najdete zde (autor: Jaroslav Habrnal):


Dvouhru mužů zase jednou vyhrál Adam Mendrek. Cestou k druhému titulu na Těšínském poháru musel ale Mendrek zvládnout dvě třísetové bitvy, ve čtvrtfinále otáčel zápas s mladším ze dvou Ondřejů Králů v českém badmintonu a v semifinále pak až 21:19 ve třetím setu udolal aktuálně sedmého hráče světového žebříčku juniorů Jana Loudu. Sedmnáctiletý Louda přitom ve třetím setu vedl 18:11 a 19:13. Ve finále pak na Mendreka, jenž bude na MČR v Liberci obhajovat stříbrnou medaili, nestačil starší z bratrů Loudových Jiří. 

"Turnaj v Českém Těšíně byl pro mě jeden z přípravných na nadcházející MČR, které se koná za necelý měsíc v Liberci. Už delší dobu jsem nehrál české turnaje, jelikož se mi povedlo se “ustálit” v TOP 200 (aktuálně 157. místo) ve světovém žebříčku, čímž jsem automaticky kvalifikován na MČR. Cíl byl jasný, vyhrát turnaj a snažit se předvést dobrý výkon. Musím říci, že jsem na cestě k vítězství odehrál 2 velmi kvalitní utkání, shodou okolnosti to bylo proti našim dvěma aktuálně nejlepším juniorům, kteří odehráli skvělé zápasy. Zvláště semifinále s Honzou Loudou byl pro mě zápas jako každý jiný na mezinárodní scéně. Jsem velmi rád, že se mi na “domácí scéně” povedlo již podruhé vyhrát a znovu se ukázat skvělým místním fanouškům, kteří vytvoří v hale vždy úžasnou atmosféru. Chci jim všem moc poděkovat za skvělou podporu a budu se znovu těšit na dalším ročníku Memoriálu," okomentoval své působení na těšínských kurtech Mendrek.


Sabina Milová a Dominika Koukalová. Foto: Martin Krauz.

Pavoukem dvouhry žen prošla suverénním způsobem Dominika Koukalová, když během celého turnaje neztratila ani set. Ve finále porazila Sabinu Milovou 21:16 a 21:10. „Turnaj hodnotím velmi pozitivně, jelikož jsem dokázala vylepšit loňské stříbrné umístění a tentokrát zvítězit. Celá cesta turnajem proběhla snadněji, než jsem očekávala, a v každém zápase jsem se cítila velmi dobře hlavně po fyzické stránce. Své soupeřky už dobře znám, takže už jsem věděla, co od nich očekávat a co by na ně mohlo platit. Tento turnaj patří k mým nejoblíbenějším a o to větší mám radost z vítězství,“ zhodnotila své vystoupení Dominika. 

Čtyřhra mužů se stala kořistí českokrumlovského páru Jaromír Janáček, Petr Beran. Loňští stříbrní medailisté z MČR museli ale otáčet finále proti mladé dvojici a pro změnu obhájcům bronzové medaile z republikového šampionátu Janu Loudovi a Michalu Hubáčkovi. Nejtěsnější finálový zápas nedělního programu skončil výhrou Janáčka s Beranem až 21:19 v rozhodujícím setu.

Finále za vítězný pár hodnotil Petr Beran: 

"Svoje soupeře jsme moc dobře znali, takže jsme věděli, co od nich můžeme čekat a jak musíme hrát my. V prvním setu jsme hned od začátku tahali za kratší provaz a prohráli jsem ho v poměru 14:21. Do druhého jsme šli sebevědoměji a zejména díky aktivní hře jsme vyhráli 21:17. Třetí set jsme hráli pravděpodobně náš nejlepší deblový badminton na turnaji až do stavu 15:5, kdy jsme polevili a v podstatě přestali úplně hrát. Nakonec jsme zápas s pořádnou dávkou štěstí v koncovce vyhráli 21:19."
 

Finalisté čtyřhry mužů: Michal Hubáček, Jan Louda, Petr Beran, Jaromír Janáček. Foto: Martin Krauz.

Výkony reprezentantů a dalších hráčů republikové špičky na už 39. ročníku Těšínského poháru – Memoriálu Standy Krauze byly jako každý rok tou nejlepší pozvánkou na mistrovství ČR, které se koná 3. - 5. února v Liberci. Poděkování patří pořadatelům z domácího oddílu TJ Slavoj Český Těšín, kteří turnaj již tradičně zorganizovali s velkou péčí a v téměř rodinné atmosféře. Do haly si i přes třeskutou zimu našlo cestu mnoho diváků, hráči si pak pochvalovali kvalitní pohoštění v místním bufetu.
 
Výsledky Těšínského poháru najdete ZDE
About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading