logo
Český badmintonový svaz

Milan Ludík z Číny: Denně totálně propotím 9 triček, čtvery kraťasy a dvoje boty

Tři týdny vstřebával nejlepší český singlista Milan Ludík tvrdé tréninkové dávky v čínské badmintonové akademii v Shenzenu. Nyní, když si z centra odskočil do ruského Vladivostoku na turnaj Russian Open Grand Prix, se s námi dělí o to, jak se mu zatím daří na tréninku, s kým měl tu čest si zahrát či co jej nejvíce "položilo".

Tréninkový týden v Číně:
 
Už mám za sebou tři týdny tréninku v Číně. Jsem velmi rád, že jsem se rozhodl vyzkoušet tréninkové zázemí v Shenzenu. Doposud jsem velmi nadšený, a i když je celý tento pobyt velmi finančně náročný, tak vynaložených financí vůbec nelituji.
 
Tréninkový týden nám začíná vždy v pondělí v 8:30 ráno, kdy se potkáváme a společně nás odvezou asi 10 minut autobusem do tréninkové haly. V 9:00 začínáme s tréninkem a musíme být už rozcvičení. Trénink nám končí v 11:30. Následně si individuálně uděláme strečink a různé kompenzační cviky. Když jsou všichni připraveni, tak nás společně odvezou autobusem zpět do bytového komplexu, kde v jednom z bytů nám paní připravuje oběd a večeři pro celou skupinu. 
 
Po obědě se jdu na 30-40 minut prospat. Potom mám chvíli, kdy odepíšu na maily a zabalím si na další trénink. V 15:00 se setkáváme k dalšímu tréninku, který máme od 15:30 do 17:30. Po tréninku se přesouváme na večeři. Večer si ještě musím vyprat a vysušit věci, abych měl dostatek oblečení na další dny. Každý den totálně propotím 8-9 triček, čtvery kraťasy, čtvery ponožky a dvoje tenisky. Z oblečení můžu pot ždímat. Nešťastně jsem takto zlomil raketu, když se mi při smeči vysmýkla z ruky. 
 
V tělocvičně je opravdu teplo a vysoká vlhkost vzduchu, což mi ztěžuje každou tréninkovou jednotku. Z tohoto důvodu každý den vypiju víc než 9 litrů tekutin. Někdy je to pořád málo. Takový program máme i v úterý, čtvrtek a pátek. Ve středu a v sobotu trénujeme jen ráno a v neděli máme volno. Celkově tedy trénujeme 10krát týdně a dvě z těchto jednotek jsou posilovna spojená s kondiční přípravou. 

Tzu Wei Wang, Milan Ludík a Tien Chen Chou.
 
Máme tu celkem čtyři trenéry, kteří neustále chodí okolo kurtů a opravují chyby hráčů. Též se různě střídají a s hráči trénují individuální nedostatky. Já jsem měl už tři takové tréninkové jednotky. Trenéři se pokoušejí zlepšit zejména dva moje velké nedostatky, kterými jsou pohyb po kurtu a rychlejší reakce na úder, aby ruka ihned vystřelila proti míčku. Snaží se můj pohyb po kurtě zjednodušit, což následně pomáhá šetřit mnoho energie a zlepšuje reakci na úder a celkovou rychlost. Jak jsem již zmiňoval, velký důraz kladou také na lepší přípravu na úder, což má zvýšit moji přesnost. Je to pro mě opravdu mnoho nových poznatků a neučím se jich tak rychle, jak bych si přál. Z počátku mi to rozbilo celou moji hru a přišel jsem si, že hraju o hodně hůře. Postupně se mi to ale dostává pod kůži a poslední týden jsem cítil velké zlepšení. 
 
Mám tu skvělý sparing, který se normálně těžko hledá. Od pondělka s námi například trénují i nejlepší singlisti z Tchajwanu Tien Chen Chou (6. hráč světa, pozn. red.) a Tzu Wei Wang (13. hráč světa, pozn. red.), kteří se do této akademie přijeli připravit na mistrovství světa. Byl jsem velmi nadšený, když jsem dostal šanci s nimi trénovat. Je to velmi motivující trénovat a učit se od těch nejlepších. Celkově hrát proti Asiatům je pro mě velkým přínosem. Ještě stále mi dělá problém jejich styl hry a těžko hledám zbraně na jejich mrštnost a rychlost. 
 
Zatím nejtěžším tréninkem pro mě bylo úterní odpoledne, kdy jsme měli na programu multifeeding. Po stovkách odehraných míčků ve vysokém tempu při výskoku či výpadu mě to tenkrát téměř položilo. V posledních sériích mě začala bolet hlava a bylo mi nepříjemně od žaludku. Po tréninku jsem byl velmi vyčerpaný a v noci jsem měl problém se spánkem.

Milan Ludík

Rozlosování Russian Open GP si můžete prohlédnou ZDE. Po skončení turnaje se Milan Ludík ještě na dva týdny vrací do akademie v Shenzenu.  
About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading