logo
Český badmintonový svaz

Mistrovství Evropy U17 bude v listopadu hostit hala v Praze-Štěrboholech

Badminton Europe potvrdila, že se Česká Republika stane dějištěm mistrovství Evropy kategorie do 17 let. O pořadatelství velkého turnaje se postará Český badmintonový svaz, ME U17 proběhne v termínu 21.-29. listopadu v Praze ve sportovní hale Štěrboholy. 

Mistrovství Evropy sedmnáctiletých se koná pravidelně jednou za dva roky. Naposledy tento turnaj hostil na jaře 2016 polský Lubin, v čerstvé paměti ještě máme skvělé vystoupení českého družstva, které postoupilo ze základní skupiny a ve čtvrtfinále statečně vzdorovalo silnému Dánsku. Badminton Europe se z důvodu změny soutěžního řádu (sezóny kopírující kalendářní rok) rozhodl přesunout termín šampionátu sedmnáctiletých z původně plánovaného jara 2018 už na letošní podzim. 

"K pořadatelství turnaje jsme byli přímo osloveni Badminton Europe, protože odpadl domluvený pořadatel - Skotsko," říká Hana Procházková, generální sekretář ČBaS. "Na Badminton Europe jsme poslali fotografie haly a další potřebné materiály a čekali na rozhodnutí o přidělení turnaje." Nyní je tedy jasno, že Badminton Europe podmínky v Praze vyhověly a nejlepší evropské "sedmnáctky" se na podzim představí v našem hlavním městě. "Pořadatelem turnaje bude přímo Český badmintonový svaz, finančně s významným podílem Badminton Europe, a pochopitelně budeme usilovat i o dotační zdroje financování," říká ještě Hana Procházková. Teprve nyní po oficiálním přidělení pořadatelství se může naplno rozjet organizační "mašinerie". 


Kateřina Zuzáková a Tomáš Švejda. Foto: Martin Krpata

V Praze-Štěrboholech ve čtrnáctikurtové tělocvičně místní školy a provozovatele Hamr Sport se odehrají během deseti dnů turnaje soutěže týmů a následně i individuální. Tento formát má ME U17 od roku 2009, v minulosti se hrálo pouze jako turnaj družstev pod názvem Polonia Cup. Česká republika už jednou právě tento turnaj hostila, a to v roce 2005, kdy se hrálo v Brně (český tým tehdy obsadil konečné 12. místo v konkurenci 24 zemí). 

Z minulosti známe ale i lepší umístění českých sedmnáctek - hned při prvním oficiálním ročníku ME U17 (1990, Polsko) obsadili naši junioři 4. příčku, a v roce 1997 v Istanbulu dosáhla tehdejší výprava dokonce na stříbrné medaile, když podlehla pouze vítěznému Rusku. V novém tisíciletí je nejlepším umístěním našich juniorů 4. místo z Dublinu v roce 2003 a právě 5. místo z Lubinu (2016). 


Jan Janoštík. Foto: Tomáš Krajča

"Generálku" mistrovství Evropy do 17 let obstará turnaj evropského okruhu sedmnáctiletých FZ Forza Czech U17 International v termínu 22.-24. září. V Českém Krumlově půjde o jednu z posledních příležitostí získat cenné body do evropského žebříčku pro nasazení v turnaji ME.

Evropský šampionát do 17 let se bude týkat hráčů narozených v letech 2001 a mladších, pro které minulé výsledky a úspěchy mohou být velkou motivací. Co může být lepšího, než předvést se na domácí půdě a vyrovnat nebo dokonce překonat minulé úspěchy? Velkou výzvou pro naše juniory může být například tato statistika: ještě nikdy v historii individuálních turnajů se českým zástupcům nepodařilo získat medaili (individuální turnaj se hraje od roku 2009, kdy ve slovinském Medvode zvítězili Viktor Axelsen a Carolina Marin). Tak tedy: místo "činu" a čas již známé. Zbývají osoby a obsazení. Kdo zvedne hozenou rukavici? 

Zajímavé odkazy:

přehled mistrů Evropy v týmových soutěžích od roku 1987

přehled medailistů v individuálních soutěžích ME U17 od roku 2009
About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading