MS juniorů: česká reprezentace na úvod soutěže družstev prohrála s Belgií 2:3

Ve svém prvním vystoupení v soutěži družstev na mistrovství světa juniorů v indonéské Yogjakartě český tým nestačil na výběr Belgie, s nímž v pondělí prohrál 2:3.

Rozhodnuto bylo po čtvrtém utkání, mužské čtyřhře, v níž Jan Janoštík a Tomáš Švejda ve dvou těsných setech prohráli s dvojicí Julien Carragi, Jona Van Nieuwkerke 18:21 a 23:25. V tu chvíli totiž na ukazateli skóre naskočila trojka znamenající rozhodující počet vyhraných zápasů ve prospěch Belgie.

Van Nieuwkerke přispěl k vítězství 3:2 svého týmu dvěma body, spolu s Joke De Langhe vyhráli i úvodní smíšenou čtyřhru proti Tomáši Švejdovi a Lucii Krpatové (21:15 a 21:19). V souboji týmových jedniček pak Marek Aubus nestačil na Alexandera Lallemanda 15:21 a 12:21. Naději pro lvíčata vykřesala Tereza Švábíková, která po třech setech zdolala Claru Lassaux 21:11, 19:21 a 21:13.

Toto vítězství je důležité i proto, že Tereze zajistí další body do světového žebříčku juniorů, z nějž se budou určovat účastníci mládežnické olympiády v Buenos Aires v příštím roce, kterou si Švábíková vytkla jako svůj hlavní cíl této sezony.

Lvíčata v dobrém rozmaru.

Za rozhodnutého stavu 3:1 pro Belgii pak Švábíková s Krpatovou v dívčí čtyřhře korigovaly stav utkání vítězstvím nad dvojicí Joke De Langhe, Clara Lassaux v poměru 21:13 a 21:15.

Dalším utkáním českého týmu v soutěži družstev je "federální derby" proti Slovensku, které se odehraje v úterý opět ve 12 hodin indonéského času (v 7:00 SEČ).

Utkání a první dny na MS v Indonésii hodnotí trenéři české výpravy Tomasz Mendrek a Radek Votava:

MSJ 2017 – Indonésie (Yogyakarta) – den 2 aneb:

Jde se na to…….

První zápas naší „evropské“ podskupiny „F“. Polední zápas v 12:00 hodin proti týmu Belgie. Nové prostředí – tak jiné od evropských kolbišt‘. Pro 90 % týmu premiéra na takové akci. Atmosféru dotvořilo burácející hlediště – vedle na kurtu hrál tým domácích proti Brazílii. Pokud shrneme všechna NEJ……

-          Pro všechny hráče bez vyjímky: „ NEJ“ vzdálenější, „NEJ“exotičtější„ NEJ“nevyzpytatelnější  destinace a prostředí, ve kterém hrají premiérově. „NEJ“větší turnaj jejich dosavadní juniorské kariéry

-          Jeden z „NEJ“mladších týmů zde na MS a historicky za ČR suverénně nejmladší výprava

Bylo víc než zajímavé sledovat, jak se poperou s touto herní premiérou. V utkání jsme nebyli favority. Nicméně s výhodou – není co ztratit. Lze jen získat: obrovské množství cenných zkušeností a zkusit potrápit favorita.

Výsledek je známý – prohra 2:3. Evropský soupeř, evropské pojetí. Nebyl to úplně střet s moderním pojetím badmintonu z hlediska rychlostí, agresivity, výbušností  - „Made in Asia“. Nicméně pro náš mladý výběr tady – střet ze zkušeností, někdy větším klidem v koncovkách. Rád si vedu záznam o průběhu utkání – proto jednou větou k každé disciplíně.

-          Mix: Tomáš Švejda/Lucka Krpatová: druhý set velmi dobrý, první vyrovnaný pouze do stavu 6.6. Obecně na této úrovní a v těchto podmínkách o výsledku rozhodne: kvalita kondice, variabilita práce s raketou u sítě u sklepávaných úderů  a v mezihře, vstup do výměny a maximální koncentrace na kvalitu odehrání prvních tří míčů. V tom byl soupeř konzistentnější. Stav 0:1 pro Belgii.

-          DM-Marek Aubus: z pohledu výsledku i průběhu hry nejjednoznačnější utkání. S výjímkou prvního setu (do stavu 8:8 se držíme) dominance belgického hráče. Částečně nevynucenými chybami ale i srovnáním se s podmínkami (klimatizace) a faktem, jaký účinný způsob hry najít na soupeře. Nicméně důležitá premiéra a zkušenost, kterou si každý hráč musí projít. Stav 0:2 pro Belgii.

-          DŽ – Terka Švábíková: dobrá pestrá a útočná hra přináší ovoce (1. set). Přistoupí li k tomu i sebe-povzbuzování, sebedůvěra a „relativní“ klid v poznání, že není důležité hned ukončit a zahrát přesně na čáru (zvláště, když to u sekaných ulítává do autu – 2. set), ale mnohdy pouze do kurtu  - získáváme první bod. 1:2 z pohledu ČR.

-          ČM: Jan Janoštík/Tomáš Švejda: i přes porážku – dle mého názoru zápas s herním projevem, kvůli kterému tito mladí kluci tady jsou. Bojovnost, nebojácnost, kvalitní mezihra, spolupráce, sebevědomí. Pouze ta třešnička na dortu v podobě vyhraného setu resp. jít do hry na 3 sety (s otevřeným koncem) tomu scházela. 3:1 z pohledu Belgie.

-          ČŽ: Lucka Krpatová/Terka Švábíková: příjemná tečka na závěr. I při společné deblové premiéře se dovedly velmi dobré doplňovat, spolupracovat a komunikovat na kurtu a v jednoznačně stanovených rolích získat cenné vítězství. Pro sebedůvěru (Lucky), lídrovství (role Terky v týmu i na kurtu), celkový herní projev to byla velmi kvalitně odvedena práce. Proto stejně zde, jako i ve čtyřhře kluků – palec nahoru.

Zítra nás čeká prestižní utkání se Slovenskem. Ti už dnes večer od 19 hodin bojuji proti týmu Belgie.