logo
Český badmintonový svaz

Největším úspěchem Kristíny je, že se naučila pracovitosti a cílevědomosti, říká Petr Ludík

Největším předvánočním tématem pro české badmintonové příznivce byl avizovaný konec profesionální kariéry Kristíny Gavnholt.  S Petrem Ludíkem, otcem Kristíny, jsme se bavili o začátcích nejúspěšnější české badmintonistky posledních deseti let a také třeba o tom, jaké to je, být otcem českých jedniček v mužích i ženách.

Jak se vůbec v rodině Ludíků objevil badminton? 
Pocházím z Přerova, kde jsem od 1. třídy chodil na badminton, moje první badmintonové turnaje byly s panem Foglerem v Bohumíně a v Těšíně. Badminton hraji celý život a i se svojí ženou jsem se potkal na badmintonu během svých studií v Bratislavě. Brzy jsmespolu založili první badmintonový oddíl v Trenčíně. Ona pocházela z Pováží, a tak jsme zakotvili právě tam.
 
Kristína se narodila v Trenčíně. Můžete, prosím, ve stručnosti popsat, jak se ocitla v české badmintonové reprezentaci?
S manželkou máme pět dětí a Kristína se narodila v Československu v Trenčíně. Po rozdělení republik jsme přirozeně získali české i slovenské občanství. Když u mých dětí došlo na otázku reprezentace, dal jsem přednost Česku podle svých kořenů.

Kdo Kristínu nejvíc ovlivnil po badmintonové stránce?
Nejvíc asi Kristínu ovlivnilo badmintonové prostředí, v němž vyrůstala. Protože jsem v Trenčíně vedl badmintonový oddíl, který má i dnes víc než 100 dětí, všechny moje děti se mnou chodily na badminton. I Kristína mockrát přes oběd spala v tělocvičně ve spacáku, když ostatní oddílové děti hrály turnaj.


Kristína Gavnholt. Foto: Ladislav Káňa.
 
Co považujete Vy za největší badmintonový úspěch Kristíny?
Kristína během své kariéry dosáhla na mnoho významných úspěchů. Vyzdvihl bych trojnásobnou účast na olympijských hrách a rozhodně všechna umístění na mistrovství Evropy, kterých dosáhla. Pro mě jako rodiče bylo ale největším úspěchem to, že Kristína se na své badmintonové cestě naučila pracovitosti, cílevědomosti a charakternímu postoji k životě.
 
Kristína vyhrála v roce 2007 mistrovství Evropy juniorů, což se před tím nikomu z Čechů nepovedlo. Jaký kariérní cíl jste pro si pro ni tenkrát vysnil? Naplnila Vaše ambice?
Při této velké události, jakou vítězství na mistrovství Evropy juniorů je, jsem byl osobně. Pamatuji si to, jako by to bylo včera, bylyto pro mě nepopsatelné pocity štěstí sdíleného spolu s Kristínou. Byl jsem v tom momentě hrdým otcem. Avšak badmintonové sny pro moje děti mě přešly už při mém prvním synovi Tomášovi a naučil jsem se, že povinností mne jako otce je podpořit sny mých dětí. Kristína naplnila mé ambice už při narození a já jen věřím, že naplnila hlavně ty svoje, aby mohla spokojeně přejít do další etapy svého života.
 
Kristína dokázala dlouhodobě konkurovat evropské špičce. Existuje přesto něco, co byste v její přípravě nyní udělal jinak?
Kristína se rozhodla obětovat život badmintonu. Její hluboká touha po zlepšení ji vedla na cestě badmintonovým životem  a právě snahou o zdokonalení každé maličkosti byla schopná konkurovat hráčkám z badmintonových velmocí s lepšími podmínkami. Když se zpětně podívám na některá rozhodnutí, tak bych se možná vydal jinou cestou, ale v danou chvíli jsme se vždy s Kristínou radili a udělali nejlepší možné rozhodnutí pro další vývoj a pokrok. 
 
Jak složité je v Česku shánět hlavně finanční podporu pro nejlepší republikovou hráčku v badmintonu?
Velmi, velmi náročné – přímo nemožné. Věnovat se marketingu a sportu zároveň je obtížné.


Kristína Gavnholt na kvalifikaci o ME družstev v Karviné. Foto: Ladislav Káňa.
 
Vidíte mezi českými badmintonistkami potenciální nástupkyni? Případně koho?
Každá badmintonistka v České republice má stejnou šanci na úspěch. Cesta k profesionálnímu sportu není komplikovaná, zároveň je ale velmi obtížná. Hodně práce, odhodlání a obětí je recept na úspěch a já doufám, že co nejvíce děvčat bude tuto cestu následovat, aby nadále úroveň českého badmintonu vzrůstala.
 
Kristína se připravovala dlouho v Saarbrueckenu, nyní žila a trénovala v Dánsku. Jak se díváte na plánovaný projekt národního centra v ČR?
Národní centrum v České republice je důležitý krok na cestě k budoucnosti. Věřím, že toto centrum vznikne co nejdříve, aby postupně mohlo pokročit vpřed a nabírat na kvalitě. Jen cestou k profesionalismu je možné konkurovat těm nejlepším.
 
Jaké je to pocit, když Váš syn je českou jedničkou v mužích a dcera v ženách? 
Není to o úspěchu Kristíny a Milana. Soudržností a podporou rodiny jsme se společně podporovali, aby se jeden každý z Ludíků uplatnil a dosáhl v životě svého cíle. Vždy jsme společně věřili tomu, že se sounáležitostí a pracovitostí dají dosáhnout i ty největší úspěchy.
 
Všem přeji příjemné prožití vánočních svátků plných pohody, lásky a štěstí. Zároveň bych rád popřál badmintonovým nadšencům po celé republice a svazu úspěšný rok 2017.
About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading