logo
Český badmintonový svaz

Neslyšel jsem nic než superlativy, říká o kongresu Badminton Europe Martin Osička

Aprílový víkend byl pro Český badmintonový svaz mimořádně náročný. Svaz v Praze spolupořádal jubilejní 50. výroční kongres Badminton Europe (BEC), zároveň se ve Vinoři hrál finálový turnaj play off extraligy. Na tyto dvě obří akce i další výhledy v práci svazu jsme se ptali předsedy ČBaS Martina Osičky.

Spolupořádání kongresu BEC, velký finálový turnaj playoff extraligy. Dopadlo vše, jak mělo?
Já za sebe hodnotím minulý víkend jako jeden z nejtěžších v rámci svého předsednictví. S výsledkem celého víkendu jsem maximálně spokojený a nic bych na něm neměnil. Organizačně dopadlo vše na jedničku a jsem velice spokojený, že máme na svazu tak schopné lidi, kteří dokážou takové akce připravit a úspěšně zrealizovat.
 
Je ČBaS pro nadnárodní badmintonové struktury (BEC, BWF) už natolik spolehlivým partnerem, že v zákulisí kongresu přišla řeč i na další akce, které by se u nás mohly konat?
Minulý víkend jsme dokázali celému badmintonovému světu, že ČBaS a český badminton umí zvládnout velkou akci a věřím, že tento víkend nám otevřel dveře k tomu se o další velkou akci ucházet. A nejen ucházet, ale hlavně ve výběrovém řízení uspět. V blízké budoucnosti se jistě od předsedy marketingové komise dozvíte, jakou akci bychom v roce 2019 chtěli pořádat.
 
Jaké máte ohlasy na kongres od zástupců BEC?
V prvé řadě bych chtěl přiblížit, čím kongres byl. Jedná se o největší a nejsledovanější událost Badminton Europe, která se v letošním roce 2017 konala. Pro Českou republiku to byla největší akce, kterou jsme na území ČR pořádali za posledních 21 let od Thomas a Uber Cupu v roce 1996. Na galavečer se sjeli do Prahy zástupci nejen evropského, ale i světového badmintonu a mnoho významných osobností ze sportovního prostředí. Rád bych jmenoval ty nejdůležitější, kterými byli P. E. H. Larsen, předseda Světové badmintonové federace, G. Verpoorten, předseda BEC, předseda EOV J. Kocijancic, předseda EUSA Adam Roczek, z domácích osobností sportu pak předseda ČOV pan Jiří Kejval, místopředseda ČOV pan Filip Šuman, následně také řada zástupců firem a jednotlivých evropských federací. Celkem se v Praze zúčastnilo slavnostního Galavečera na 180 hostů.


Martin Osička u řečnického pultu během Galavečera. Foto: Robert Špaček.
 
Ohlasy? Nemám ve zvyku používat superlativy, ale od všech delegátů jsem neslyšel nic jiného než právě superlativy, všichni delegáti byli naprosto unešení organizací, zázemím, programem i servisem, který jsme jim zde nabídli, a samozřejmě i Prahou jako městem.
 
Na tomto místě je důležité říct, co se za úspěchem skrývá. Je to výsledek čtyřměsíční práce marketingové komise v čele s panem Janem Mikulkou, práce Karolíny Šatalíkové, která je v rámci MK na tyto akce vyčleněna, dále práce sekretariátu, především Hanky Procházkové, a řady dobrovolníků. Všichni si zaslouží za svoji práci obrovské poděkování od celého našeho badmintonového hnutí, protože takovou reklamu nám nikdo za posledních několik let neudělal.
 
Celý Galavečer měl pro Český badminton i vítěznou tečku, kdy rozhodčím roku 2016 byl vyhlášen  Mojmír Hnilica a za celoživotní práci pro badmintonový rozvoj byl oceněn pan J. R. Beneš. Oběma ještě jednou gratuluji. Byl to velký večer pro Český badminton a jsem velmi pyšný, že jsem na tomto večeru mohl Český badminton zastupovat.
 
Pojďme ještě k extralize. Některá extraligová utkání i finále play off vysílala na svém webu Česká televize. Bude tato důležitá spolupráce pokračovat i do budoucna?
Marketingová komise dělá vše proto, abychom v této cestě a spolupráci pokračovali a i v rámci rozpočtu svazu jsme vyčlenili finanční dotaci na kvalitní natáčení streamů tak, aby byly vhodné pro přenos v ČT. Já osobně to vidím jako první krok v popularizaci našeho sportu, která bude dále pokračovat. 
 
V jaké fázi jsou nyní přípravy na podzimní další mimořádnou akci, kterou svaz pořádá – MEJ U17?
Přípravy jsou v plném proudu, již zde byla inspekce z BEC, která dohlíží na pořádání. Se zástupci marketingové komise kontrolovali halu, hotely a další body přípravy a odjížděli opět velice spokojeni. Takže věřím, že i druhá část příprav se nám plně vydaří a především uspořádáme pro všechny hráče krásné mistrovství, které, věřím, naši reprezentanti okoření nějakou tou medailí. 

Již v pátek začíná MEJ U19 ve Francii, v dubnu je také ME dospělých v Dánsku. Jak se svaz stará o reprezentanty chystající se na tuto akci?
Myslím si, že velmi dobře. Juniorským hráčům jsme poskytli více než tři sta tisíc korun na finální přípravu na mistrovství Evropy juniorů a rovněž TMK připravilo závěrečný herní kemp v Nymburku, který si reprezentanti shodně pochvalovali. Dospělým reprezentantům, které dlouhodobě finančně podporujeme, jsme podle specifického klíče připraveného v rámci TMK zohledňujícího několik parametrů rozdělili mimořádný bonus ve výši bezmála sto padesáti tisíc, který motivuje naše hráče nejen k postupu na evropský šampionát, ale také k co nejlepším výsledkům na turnaji. Dotace ve stejné výši je připravena i pro MS ve Skotsku.
 
Tímto přístupem chceme vyjádřit jediné. Úspěch na akcích typu mistrovství Evropy a dalších vrcholných akcí, to je velký cíl našeho společného snažení.


Hosté Galavečera BEC: třetí zleva prezident BWF Paul-Erik Hoyer Larsen, uprostřed prezident BEC Gregory Verpoorten, zcela vpravo předseda ČOV Jiří Kejval. Foto: Robert Špaček.

S jakými ambicemi odjíždí náš tým tento týden na MEJ U 19 do Francie? S jakými výsledky budeš ty sám spokojen?
Určitě bych zde mohl rozebírat jednotlivé disciplíny a losy a na co naši jednotlivci mají a nemají, ale mým největším přáním je postoupit ze skupiny v soutěži družstev, potkat se ve čtvrtfinále s Tureckem a vyhrát.

Jaké další projekty nyní v rámci TMK jsou? Jsi spokojen s fungováním nynějšího vedení TMK?
Předně musím vyjádřit velké poděkování nově fungujícímu složení trenérsko-metodické komise. Za dva měsíce odvedli opravdu velký kus práce. Podobné nasazení za dobu, kdy působím v ČBaS, opravdu nepamatuji. Český badminton má snad poprvé jasně danou koncepci sportovního rozvoje, která byla prezentovaná na svazovém webu. Tuto koncepci se nyní budeme snažit postupně naplňovat po dobu olympijského cyklu a věřím, že navážeme i v cyklu následujícím. 
 
Rozjíždíme celou řadu projektů, za všechny budu jmenovat například všestranné zabezpečení Talent Teamu, přípravu na MEJ U17 nebo projednávání národní centra.
Každý projekt vyžaduje splnění desítek drobných úkolů, na jejich kvalitním provedení záleží výsledek. Jsem rád, že tento nový styl práce nese ovoce, dostává se ke mně mnoho pozitivních ohlasů od lidí, kteří tuto změnu vnímají. Český badminton má novou naději, nový směr, nový cíl.      
 
Nelze se nezeptat na situaci hlavně v STK po úmrtí Ivana Škáchy. Jaké má svaz připravené řešení?
To, co se stalo, je obrovskou ztrátou pro český badminton. V rámci BEC meetingu byla uctěna památka Ivana minutou ticha, tak silná byla pozice Ivana v evropském badmintonu. Otázce STK jsem se věnoval kromě příprav BEC meetingu celý minulý týden a v tuto chvíli mám připravené řešení, se kterým předstoupím před VV a správní radu na konci dubna a VH v červnu. V tuto chvíli prosím všechny o shovívavost a věřím, že se navržené řešení nedotkne kvality našich soutěží.  
 
About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading