logo
Český badmintonový svaz
Kristína Gavnholt v poslední dvouhře kariéry porazila Francouzku Marii Batomene. Foto: Ladislav Káňa.

Ohlédnutí za kariérou Kristíny Gavnholt: tři olympiády, zlato z mistrovství Evropy juniorů či dva tituly z Grand Prix

Česká badmintonová jednička Kristína Gavnholt před Vánoci oznámila, že už se nadále nebude věnovat profesionálnímu badmintonu. Projděte si s námi několik z největších úspěchů její bohaté kariéry.
 
Kristína Gavnholt je jedinou českou badmintonistkou, která dokázala získat medaili na dvou juniorských evropských šampionátech. V roce 2005 v nizozemském Den Boschi jako šestnáctiletá spolu s Běloruskou Olgou Konon vybojovala bronz ve čtyřhře, o dva roky později v německém Saarbrückenu po boku stejné partnerky slavila dokonce zlato! Jedná se o jediný titul evropského šampiona v historii českého badmintonu.
 
V sezoně 2006/2007 také Kristína zásadní měrou přispěla k historicky nejlepším výsledkům českých juniorů v soutěžích družstev – 7. místu na ME a 15. místu na MS. Na světovém šampionátu v jihokorejském Inčchonu také v jednotlivcích po boku Dominiky Koukalové získala 9. místo ve čtyřhře dívek, stejného umístění dosáhla i o dva roky dříve ve Vancouveru ve smíšené čtyřhře s Pavlem Floriánem.
 
Kristína Gavnholt vybojovala celkem 11 republikových titulů – 8 ve dvouhře a 3 ve čtyřhře. Poprvé se radovala už v roce 2004, kdy na MČR v Plzni vyhrála spolu s Markétou Koudelkovou čtyřhru žen. Ve věku 15 let se stala historicky nejmladší republikovou šampionkou a je jí dodnes. Už s Markétou Koudelkovou-Mouritsen ještě předvedly úspěšný návrat na scénu a v roce 2011 ovládly mistrovství ČR v Přerově. 


Kristína Gavnholt. Foto: Ladislav Káňa.

Právě rodačka z Křemže Kristíně předala pomyslné žezlo pro vládkyni českého badmintonu. Největšími úspěchy tohoto panování jsou pak zcela neoddiskutovatelně tři účasti Kristíny Gavnholt na letních olympijských hrách.
 
Poprvé se kvalifikovala v roce 2008 do Pekingu, stala se po Evě Lacinové (1992, Barcelona) druhou českou badmintonistkou, která si zahrála pod pěti kruhy, a tou první, která na olympiádě vyhrála zápas. V prvním kole porazila kolegyni z tréninkového centra v Saarbrückenu Grace Gabriel z Nigérie, v kole druhém už nestačila na tehdejší anglickou jedničku Tracey Hallam (18:21, 13:21) a obsadila dělené 17. místo.
 
I na další olympiádě v Londýně v roce 2012 Kristína dokázala vyhrát zápas, to když ve třech setech zdolala Ukrajinku Larisu Grigu. Na postup ze skupiny (Londýn se hrál již skupinovým systémem) to bohužel nestačilo, neboť v tu chvíli měla česká reprezentantka už na kontě prohru s jednou z nejlepších Evropanek Juliane Schenk z Německa.
 
Přesto, že v roce 2015 Gavnholt bojovala se zraněním kolene, kvůli němuž vynechala i české mezinárodní mistrovství, a na začátku kvalifikace měla velkou žebříčkovou ztrátu na Zuzanu Pavelkovou, šňůrou úspěšných podzimních turnajů vývoj kvalifikace otočila a účast na hrách v Riu si zajistila s velkým předstihem.


Na trenérské židli za Kristínou sedí otec Petr a manžel a trenér v jedné osobě Anders Gavnholt. Foto: Mark Phelan, Badminton Europe.

Na svých posledních hrách svedla Kristína dva zajímavé zápasy se soupeřkami světové třídy: nejprve tři sety vzdorovala Japonce Akane Yamaguchi, v druhém utkání prohrála s Malajsankou Jing Yi Tee po dobrém výkonu 20:22, 15:21. 
 
Nechybělo mnoho a sbírce úspěchu Kristíny Gavnholt mohla vévodit medaile z mistrovství Evropy dospělých. Ve švédské Karlskroně v roce 2012 i v ruské Kazani v roce 2014 však Kristína prohrála ve čtvrtfinále, naděje na vůbec první českou medaili z ME utnuly Bulharka Linda Zetchiri, respektive Turkyně Ozge Bayrak. Na mistrovství světa zůstalo maximem české badmintonistky druhé kolo.
 
V roce 2011 ovládla Kristína Gavnholt Czech international před domácím publikem v Brně, její největší turnajové úspěchy je ale třeba hledat jinde. V listopadu 2012 dokázala Kristína vyhrát jako první česká badmintonistka v historii turnaj kategorie Grand Prix - Dutch Open, kde finálovým triumfem nad favoritkou Judith Meulendijks pořádně zmrazila domácí fanoušky.  
 
Dalším mimořádným úspěchem Kristíny Gavnholt bylo semifinále na turnaji ještě vyšší kategorie – London Grand Prix Gold v roce 2013. Za zmínku stojí fakt, že cestou mezi nejlepší čtyři hráčky turnaje porazila Gavnholt i Číňanku Xin Wang, bývalou světovou jedničku a stříbrnou medailistku z mistrovství světa v roce 2010.
 
Typická Kristína Gavnholt - vždy s úsměvem! Foto: Ladislav Káňa.

Za nejúspěšnější měsíc v kariéře nyní osmadvacetileté badmintonistky lze považovat červenec roku 2015. Tehdy nejprve Kristína opanovala silně obsazený turnaj Lagos International, kde se musela vypořádat s mimořádně nebezpečným tureckým dvojblokem Neslihan Yigit, Ozge Bayrak, aby hned následující víkend vyhrála Russian Open ve Vladivostoku, další turnaj kategorie Grand Prix! Povedené prázdniny zakončila ještě vítězstvím na srpnovém Slovak Open ve svém rodném Trenčíně.
 
Posledním oficiálním turnajem Kristíny Gavnholt zůstane listopadová kvalifikace o mistrovství Evropy smíšených družstev v Karviné. A bylo to hezké loučení, i když většina z velkého počtu diváků neměla o blížícím se konci kariéry pravděpodobně nejlepší české badmintonistky historie ani tušení. Kristína na turnaji vyhrála čtyři z pěti zápasů, v rozhodujícím utkání proti Francii zaznamenala jediný bod českého týmu.
 
Kristína Gavnholt odehrála podle statistiky BWF na profesionální úrovni 368 zápasů s bilancí 212 výher a 156 proher. Nejvýše na světovém žebříčku figurovala na 28. místě, které okupovala v květnu a srpnu roku 2014. 
About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading