Olympijské hry: Epický duel Lee vs. Lin, Chen jasně přehrál Axelsena.

83 minut epického dramatu dvou geniálních singlistů a 29 minut jasného představení favorita. Tak vypadaly dlouho očekávané semifinálové souboje dvouhry mužů.

Ještě než zvedneme oponu a budeme jásat nad výkony Lee Chong Weie a jeho čínského arcirivala Lin Dana, je v rámci férovosti třeba uvést, že tento zápas se na hrách neměl vůbec konat. Oba singlisté totiž až příliš intimně flirtovali s antidopingovými pravidly. Lee byl po nálezu steroidu Dexametazon sankcionován Světovou badmintonovou federací velmi benevolentně, ještě mírnější postup, totiž žádný, byl zvolen v případě odmítnutí krevní zkoušky Lin Danem na loňském testovacím turnaji v Rio de Janeiru.

Zápas Lee vs. Lin se hrál pod vedením české rozhodčí Michaely Bencové od 8:30 místního času, což pro oba borce znamenalo vstávat mezi čtvrtou a pátou hodinou a velmi ranní přípravu na zápas.

Lin Dan se zdál připraven lépe, vedl 11:6 a po zbytek setu svůj náskok nepromrhal. Hrál klidněji, lépe si připravoval své útoky – ano, Lin Dan smečoval a ne málo – a úvodnímu dějství dominoval. 21:15.

Druhý set ale patřil k nemalé radosti malajských fanoušků v hale Lee Chong Weiovi. 13:2, 16:4, 18:7 a 21:11.

Třetí set se oba hráči drželi v odstupu nejvýše dvou bodů. Stejně jako celou kariéru, bok po boku, rozdíl dělaly jen drobné detaily. 3:3, 5:5, 7:7, 9:9, 11:11, 13:13, 15:15.

Malajský trenérský tým Tay Seu Bock a Hendrawan se zaradoval, Lee jako první porušil dosavadní bodosled a vedl 19:16.

O dva body později už byl stav dokonce 20:17. Tři mečboly. Čínští trenéři Li Yongbo a Xia Xuanze hecují Lin Dana, ještě není konec.

První i druhý Lin odvrátil, ve třetím předvedl neuvěřitelnou rychlost, když se vrátil do hry už téměř za beznadějné situace. Badmintonová fantazie!

20:20.

Jak se Lin Dan se snažil udržet v zápase, podvědomě se uvolnil a další dva body už v takovém napětí nedohrál.

Nevynucená chyba a následně špatná anticipace. Konec. 22:20. Lee Chong Wei poprvé na velkém turnaji poráží Lin Dana a zítra si zahraje třetí finále olympijských her.

Před turnajem si Viktor Axelsen vybral červená trička a šortky jako svou vítěznou kombinaci. V semifinále si však červenou vybral Chen Long a Axelsen musel do černé.

Symbolické.

Axelsen na Chena nestačil, dělal nevynucené chyby, jeho hra postrádala potřebný moment překvapení. Dnes nebyl jeho den.

Proti prvnímu semifinále tohle byla hodně rychlá jízda, Chen Long zvítězil 21:14 a 21:15.