První výhra pro české juniory, Norsko porazili 5:0

Zcela v jiné úloze než k zápasu s Dánskem – v úloze jednoznačných favoritů – nastupovali čeští badmintonisté ke svému druhému utkání ve skupině 1 na mistrovství Evropy juniorů. I přes dílčí potíže tuto úlohu zvládli a po výhře 5:0 nad Norskem živí naději na postup ze skupiny.

Ze šesti týmů na druhém místě jednotlivých skupin postupují do čtvrtfinále soutěže družstev pouze dva, i proti papírově slabším Norům se tedy hrálo o hodně – bylo třeba zvítězit pokud možno co největším rozdílem.

Trenéři se rozhodli dát šanci všem zbývajícím hráčům a protočili sestavu. V mixu se po boku Petra Berana tentokrát představila Monika Světničková a proti dvojici Xu, Storvik to byla jednoznačná záležitost pro naše barvy – 21:12 a 21:6.

Stejně si počínal i Jan Louda proti Markusi Barthovi. Po kanonádě 21:5 v prvním setu měl Louda ideální příležitost si v setu druhém vyzkoušet různé křivky a „osahat“ si tak halu pro další důležité zápasy. Druhá sada skončila výsledkem 21:11.

Lehká komplikace přišla ve dvouhře dívek, kde Monika Světničková nevynucenými chybami dovolila šikovné a útočně naladěné soupeřce Veře Ellingsen vyhrát první set. Po změně stran už našla Monika svou hru a soupeřku řádně rozběhala, z čehož bylo jisté vítězství 21:11. I třetí set se zdál být jasnou záležitostí, ze stavu 13:9 pro Světničkovou ale bylo rázem 14:13 pro Norku. I když Světničková pravděpodobně cítila důležitost svého utkání pro celkové skóre českého týmu, s tímto tlakem se nakonec vyrovnala bravůrně a po výsledku 21:17 přinesla týmu vítězný bod.

To Ondřej Král s Matějem Hubáčkem si ze svého deblu udělali tak trochu exhibici. Proti dvojici Imset, Xu nebylo příliš co řešit, naši si s chutí zasmečovali a došli si pro pohodlné vítězství 21:12 a 21:7. 4:0 pro Česko.

Do dámského deblu trenérská trojice nominovala vedle Terezy Švábíkové tentokrát Bertu Ausbergerovou. I když se obě dívky občas na kurtu hledaly a v obou setech měly série nevynucených chyb, koncovky si vždy pohlídaly a po výsledku dvakrát 21:17 zařídili Česku čistý zápis.

Češi po zápase s Norskem.

"Norsko je outsiderem naší skupiny a dnešní plán byl proto jasný: Vyhrát 5:0, ideálně všechny zápasy poměrem 2:0 na sety. První část plánu jsme splnili, druhou nikoliv, ale pořád máme postup mezi osm nejlepších zemí Evropy ve vlastních rukách, což je velmi důležité," napsal z Mylhúz Josef Rubáš.

"O smíšené čtyřhře jsme v trenérském týmu přemýšleli nejvíc, nakonec volba padla na Petra a Moniku a jejich zápas byl asi pětkrát kratší než trenérské úvahy. Dobrá hra našeho páru, který omezil své chyby a naopak zkušeně čekal na nevynucené chyby soupeřů. Honza svého soupeře jasně přejel hrou s prvky vyspělého badmintonu (nečitelné údery, překvapivé zrychlení hry, anticipace atd.). Monika bojovala hned se dvěma soupeřkami. Se zraněnými zády, která ji limitovaly v pohybu, a s Norkou hrající své údery z velmi šikovné ruky. Nakonec svou výhru tvrdě vybojovala a udržela nás ve hře o postup do čtvrtfinále. Ve čtyřhře Matěj předvedl výborný servis, na kterém poslední měsíce pracoval, Ondra zase svůj velký přehled a byl z toho čtvrtý bod. Ondra při tomto duelu praskl dva výplety, čímž dodržel svou dosavadní zápasovou normu. Tereza s Bertou svou individuální kvalitou soupeřky předčily a stvrdily výhru ziskem pátého bodu," pokračoval jeden z trenérů českého týmu.

"Cíl se nemění, chceme dosáhnout na ten velký úspěch, vzepřít se osudu a i z "dánské" skupinu postoupit do čtvrtfinále. Nebudeme počítat skóre zápasů a setů, postavíme silnou sestavu, která si pro ten postup zkrátka půjde. Věříme si a máme k tomu důvod: Trápili jsme nasazené jedničky z Dánska, smetli jsme Norsko. Známe kvalitu estonského týmu, rozebereme jejich hru a připravíme se na boj o postup ze skupiny," vyslal bojovnou zprávu Rubáš.

Výsledky utkání najdete zde, záznam utkání z kurtu č. 2 lze najít zde.