logo
Český badmintonový svaz

Rozhovor o mistrovství České republiky: Turnaj začíná právě za týden!

Přesně za týden bude v Karviné zahájeno Mistrovství České republiky jednotlivců. O turnaji jsme připravili rozhovor s Lenkou Kučerovou, členkou organizačního týmu mistrovství.
 
V Karviné se mistrovství České republiky uskuteční vůbec poprvé. Kde se vůbec vzala myšlenka přivést do tohoto města největší český turnaj?
Myšlenka se zrodila v hlavách pár amatérských nadšenců z Karviné. Přitáhnout do Karviné to nejlepší, co může český badminton nabídnout, propagovat tento sport v Karviné a okolí, přitáhnout co největší počet diváků nebo dětí do oddílu. Ukázat krásu a náročnost tohoto sportu, který se v televizi moc často neobjeví a pokud ano, vypadá tam úplně jinak, a tak je pro většinu lidí sportem neznámým. 
Amatérských badmintonistu je v Karviné hodně, máme krásnou halu, kde je osm kurtů a přesto je skoro pořád plná. Říká se, že „kdo v Karviné nehraje badminton, jako by nebyl“. 
 
Ano, Karvinská badmintonová liga už je v českém badmintonu známý pojem. Jak probíhá letošní ročník, už osmý ročník soutěže?
Organizátoři Karvinské badmintonové ligy se snaží každým rokem ligu zkvalitnit a přispět něčím novým. Poslední tři roky má každé kolo svého sponzora, který věnuje malé ceny a finanční částku o kterou se hraje. Otevřeli jsme ligu i pro registrované hráče, proto stoupá i herní úroveň. Sjíždějí se k nám hráči z blízkého i dalekého okolí.     
 
Můžete představit organizátory turnaje?
Hlavním organizátorem je pan Slíva, který je jedním ze zakladatelů karvinského sdružení KaBaL team Karviná. Tato organizace se skládá z amatérských nadšenců badmintonu. Celkově tak vytvořil tým lidí, kteří jsou schopní a také ochotní věnovat svůj čas k vytvoření této náročné akce.
 
Zatím nemáte zkušenosti z pořádáním velkých českých turnajů, necítíte to jako možný hendikep? 
Tady bych použil staré přísloví, že „Kdo nic nedělá, nic nezkazí“. A pomáhají nám lidé, kteří z konáním velkých turnajů mají zkušenosti, třeba hlavní trenér z Českého Těšína pan Szewieczek, a další.
 
Jak jste s přípravami daleko?
Mistrovství máme už příští týden. Dovolujeme si říct, že organizačně máme vše hotovo. Teď už jen připravit halu pro potřeby mistrovství. Upravit kurty, postavit tribuny, nachystat vše tak, aby hráči i diváci byli co nejspokojenější. 
 
Co bylo při přípravě turnaje zatím nejobtížnější?
Nejtěžší při pořádáni takové akce je sehnat dostatek finančních prostředků. Bez sponzorů bychom tento turnaj nemohli uskutečnit. Ostatní věci už zařídíte, když je máte z čeho zaplatit. Vytvořili jsme si pracovní tým, který pracoval na 100 % a tím se nám organizace turnaje hodně zjednodušila. 
 
Jaká byla prezentace mistrovství? 
Díky dotaci Cesta k městu II. jsme měli finanční prostředky proto abychom udělali kvalitní prezentaci mistrovství. Po sportovních halách v okolí, na školách, na úřadě, na veřejných prostorách visí spousta viditelných plakátu. Využili jsme sociálních síti, na kterou nejvíce dnes slyší mladí. Psali o nás v periodikách. Také jsme využili možnosti propagace v autobusech ČSAD. 
Myslíme si, že propagace bylo dost, kdo má zájem o dění v kraji, tak se o téhle akci dozví. 
 
Můžete odtajnit rozpočet takového turnaje? 
K rozpočtu bychom řekli snad jen to, že nebyl malý, ale ani příliš vysoký. 
 
A můžete prozradit zda je pokryt z peněz sponzorů a dotací? 
Ano, celý rozpočet pokryly peníze od sponzorů a získané dotace. Našim cílem bylo uspořádat v Karviné kvalitní mistrovský turnaj, ale zároveň jsme nechtěli tento turnaj financovat z vlastních zdrojů. Zatím se nám to podařilo.
 
Na co se mohou hráči a účastníci turnaje těšit?
Divákům jsme pro lepší podívanou připravili tribuny a židle. Budou tak pár metrů od hráčů. Celá hala bude přizpůsobená potřebám mistrovství. Kdo zná karvinskou halu, tak že je tam nyní 8 badmintonových a 1 tenisový kurt. Tohle bude změna. Bude jen 5 kurtů, takže bude všude dostatek prostoru. Máme připraveno cca 600 míst k sezení. Na hale je bufet, který má připravené rychlé občerstvení.
V sobotu na autogramiádě budou mít diváci možnost získat od hráčů podpis s fotografií. Tohle je příležitost hlavně pro děti, aby se setkali s profesionálními hráči.
Během turnaje budou na hale dva stánky se sportovními věcmi. Pokud pošilháváte po nové raketě, oblečení nebo nových botách, tak máte možnost si je přímo vyzkoušet. 
 
Součástí turnaje je také společenský večer. Jaký program je pro účastníky této akce přichystán?
Společenský galavečer je plánovaný na sobotu od 19:30 hodin. Součásti galavečeru bude předání cen vítězům soutěže badmintonista roku 2014. Celým večerem bude provázet moderátor Jirka Basta a hrát bude kapela Petra Fúriková & Banda všech Band. 
Lístky na galavečer budou v prodeji od pátku. Ale bohužel je kapacita sálu omezená, tak můžeme nabídnout jen pár míst.  
 
Jak byste nalákala diváky, aby se na konci příštího týdne přijeli podívat do Karviné?
Špičkové badmintonové esa, špičková hala, skvělá atmosféra. Právě teď máme jedinečnou příležitost vidět profesionální hráče na jednom místě, pod jednou střechou. Tak neváhejte a přijďte spolu s námi podpořit české hráče právě do Karviné. 
About the author Pepa
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading