logo
Český badmintonový svaz

Směr Mistrovství Evropy U15: Národní výběr čeká týdenní camp v Nymburku

V termínu 15. - 20. října se budou po boku dospělých reprezentantů připravovat v Nymburce hráči kategorie U15. Výběr 6 chlapců a 6 dívek s perspektivou účasti na mistrovství Evropy v Kazani povedou trenéři Tomáš Krajča, Jan Somerlík a Eliška Maixnerová.

Dle zveřejněného postupu nominace a kritérií (více v podrobném článku) trenéři Talent Teamu ČR se souhlasem Trenérsko-metodické komise provedli první zúžení výběru směrem k mistrovství Evropy U15 v Kazani (16.-18. únor 2018).

Během července odevzdávali zájemci o účast na ME U15 své tréninkové a turnajové plány. TMK sledovala účast a výkony na vybraných turnajích a zhodnotila výkonnostní posun i potenciál hráčů. Připomeňme ve stručnosti kritéria výběru:

- účast, výsledky a výkony na sledovaných turnajích
- charakteristika hráče
- spolupráce a komunikace s ČBaS
- tréninkový a turnajový plán
- platná sportovní prohlídka

Pozitivem je vůle po zlepšování, spolupráce s ČBaS a dodání potřebných materiálů. Zaslané tréninkové a turnajové plány reflektují impulsy z předchozích akcí Talent Teamu. Hráči mají v průměru 4-5 tréninkových jednotek badmintonu v týdnu. Většina z nich doplňuje badmintonové tréninky i kondiční přípravou. Rezervou zůstává stále kompenzační cvičení, pravidelná regenerace. Standardem je 1 trénink týdně individuální, zaměřený na úderovou techniku a techniku pohybu. Velmi zřídka uváděli hráči specializaci tréninku na nácvik dvouhry/párových disciplín či cílenou přípravu s partnerem pro čtyřhru/mix; jejich věku odpovídá hraní všech tří disciplín na turnajích. Při spojení hráčů s odlišnou klubovou (mnohdy i krajskou) příslušností by ale bylo záhodno společnou přípravu zohlednit.


David Smutný a Matěj Rzeplinski. Foto: Radek Ševčík

Obecným doporučením pro hráče ve věku 12 – 14 let je vedle 4-6 tréninkových jednotek týdne zaměřených na badminton, 2-4 tréninkové jednotky zaměřené na rozvoj rychlosti a obratnosti a pravidelná regenerace (1x týdně cvičení pod dohledem fyzioterapeuta apod.). Badmintonové tréninkové jednotky jsou zaměřeny stále na rozvoj a upevňování správných technických návyků, hráči se začínají učit pestrosti hry a zdokonalují taktiku. Je třeba klást důraz na tréninkovou přípravu, která posune výkonnost hráče, turnaje je potom třeba volit se zohledněním „principu třetin“ (třetina zápasů proti slabším, třetina proti rovnocenným, třetina proti silnějším).

Do turnajových plánů hráči uvedli dle doporučení několik zahraničních turnajů + sledované turnaje české. V realitě ale hrají turnajů více – výjimkou není ani účast na dvou Open turnajích domácího seriálu Grand Prix v jednom víkendu. V tomto směru lze jen doporučit trenérům i rodičům soudnost: přímo klíčové pak je jasně zdůraznit význam turnaje. Turnaje jsou završením tréninku, ve správném slova smyslu událostí, na kterou se těším a jdu prodat, na čem jsem v tréninku pracoval. Méně důležité byly příležitostí vyzkoušet nové prvky z tréninku a odehrát dobré zápasy. A ty, do kterých by měl jít hráč unavený a bez zřetelného cíle a účelu, z turnajového plánu vyřadit!

Obecně lze doporučit účast na dvou, nejvýše třech turnajích měsíčně. Na každý turnaj by měl hráč být připraven (tréninkové jednotky zaměřené na zápasové kombinace, zápasy, sehrávání dvojic apod.), po každém turnaji následuje regenerace a návrat do tréninkového cyklu. Je vhodné zvažovat, zda je lepší turnaj nebo ucelená tréninková příprava.


Martina Ševčíková. Foto: Radek Ševčík

Při hodnocení hráčů byl pro vedení Talent Teamu zásadní především profil hráče v přístupu k tréninku, zlepšování dovedností na základě zpětné vazby, úroveň zvládnutí úderové techniky a pohybu po kurtu, předpoklady pro budoucí výkonnost.

Mezinárodní turnaje nám nastavují zrcadlo – naši hráči dosáhli některých zajímavých výsledků a předvedli hezké výkony, nesbírají ale medaile "jako na běžícím pásu". Je tedy zřejmé, že v konkurenci ročníků narození 2003 (a v případě turnajů BEC U17 i 2001-2) nemáme natolik výjimečnou individualitu, která by dokázala kondičně a herně "popřít" kalendářní věk.

Důležitá je tedy aktivita, snaha se měřit s konkurencí lokální i špičkovou v rámci starého kontinentu (turnaje v Langenfeldu či Švédsku apod.). Nebojácnost v zápasech, snaha využívat nadstandardní úderovou techniku a pestrost, poučit se z chyb, motivace a sebedůvěra.

Vyzdvihnout zaslouží výkony a předvedená hra ve výborné konkurenci Czech U17 International. Tento, ale zejména další absolvované turnaje však zcela jasně říkají: ta hlavní práce je ještě před námi. A odehrát se musí z největší části v rámci tréninkové přípravy. Tak, abychom dovednosti, herní konzistenci (udržet kvalitu hry a nekazit), jistotu a sebedůvěru (nebát se hrát) a taktickou vyzrálost (umět dodržet plán, změnit nefungující hru) posunuli na vyšší úroveň. Trpělivě tvoříme základy naší budoucí výkonnosti.

Týdenní camp v Nymburce se proto zaměří na klíčové dovednosti pro úspěšnou mezinárodní konfrontaci:

- dynamiku a výbušnost pohybu, dobré pokrytí kurtu
- herní konzistenci, umění udržet míč kvalitně "ve hře"
- díky přítomnosti fyzioterapeutky Elišky také na práci se svým tělem a regeneraci

Ke stažení:
nominační list soustředění výběru U15

Nominovaní hráči (v abecedním pořadí):

chlapci: Dvořák Daniel, Kopřiva Dominik, Matula Tomáš, Rzeplinski Matěj, Smutný David, Šulc Adam

dívky: Hejduková Karolína, Kohoutová Markéta, Maixnerová Petra, Metzová Lucie, Ševčíková Martina, Šilhavá Klára

About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading