logo
Český badmintonový svaz
Zuzana Pavelková nastoupí za Brno. Foto: Ladislav Káňa.

Startuje nový ročník extraligy. Na koho se těšit?

Už v sobotu 14. října odstartuje nový ročník badmintonové extraligy, nejvyšší domácí soutěže družstev. Jak týmy přes léto posilovaly? Kdo bude favoritem a kdo černým koněm ročníku?

Napoví pohled na soupisky, které byly zveřejněny na webu ČBaS v pondělí.

Největší změnou u loňského mistra, pražského Meteoru, je příchod jednoho z nejlepších českých juniorů Jana Loudy. Vítězná osa kolem reprezentantů Milana Ludíka a Jakuba Bitmana zůstává stejně jako polská posila Michal Rogalski či tradiční párař Pavel Drančák.

Zajímavě vyřešil vedoucí týmu Ondřej Lubas situaci v ženské části družstva, když přivedl Finku Airi Mikkelu, 69. hráčku světového žebříčku ve dvouhře, jíž bude sekundovat (nikoliv příbuzná) Kateřina Mikelová.

Loňský finalista, BADMINTON FSpS MU Brno, dokázal udržet zahraniční hvězdy Scotta Evanse a vítěze nedávného Czech Open ve čtyřhře Adama Cwalinu, k tomu navíc přivedl nejlepšího Estonce Raula Musta. Když se k této sestavě přidá český reprezentant Adam Mendrek a univerzál Vojtěch Šelong, máme tu nadupaný tým s nejvyššími ambicemi!  

V týmu Meteoru nechybí Jakub Bitman a Pavel Drančák. Foto: Ladislav Káňa.

Brněnští navíc zpátky do české extraligy nalákali druhou nejlepší českou singlistku podle světového žebříčku a trojnásobnou vicemistryni republiky Zuzanu Pavelkovou a získali i členku širšího reprezentačního výběru Magdalénu Lajdovou.

Bronzový tým loňského ročníku z Benátek nad Jizerou má nejširší kádr ze všech extraligových týmů a také nejvíce zahraničních posil. Posuďte sami: Rus Anatolij Yartsev a jeho krajanka Elizaveta Tarasova, Dánové Christian Lind Thomsen a Rasmus Fladberg, Indonésan Enggar Paksi Wijaya, Běloruska Katsiarina Zablotskaya. K tomu se do rodného klubu vrací desetinásobný mistr republiky Jan Fröhlich.

Bude zajímavé sledovat, jakou směs bude v každém kole připravovat šéf týmu Petr Martinec, jenž má k dispozici rovněž Cristiana Savina, Jarolíma Vícena, Lukáše Zevla, Vojtěcha Lapáčka, Kateřinu Zuzákovou či Denisu Šikalovou.

Naopak poměrně úzkým a zároveň velmi mladým týmem disponuje Český Krumlov. Oporami jsou mistr republiky ve čtyřhře Jaromír Janáček a velezkušená Hana Milisová, body se očekávají i od juniorských reprezentantů Ondřeje Krále (kterého doplní mladší bratr Jiří) a Tomáše Švejdy či singlistky Sabiny Milové. Návrat po zranění a operaci ramene chystá juniorská kometa loňské sezony Bára Hadáčková.  

Vojtěch Lapáček je členem širokého kádru Benátek. Foto: Ladislav Káňa.

Na vlastní odchovance bude sázet i hradecký Montas, který rovněž kombinuje dravé mládí (Lukáš Holub, Jan Hubáček, juniorští reprezentanti Marek Aubus a Lucie Krpatová) se zkušeností (mnohonásobní medailisté z MČR René Neděla, Martin Herout). Z pražského Meteoru se „domů“ vrací osminásobná mistryně republiky v mixu Alžběta Bášová a její deblová partnerka a mistryně dvojnásobná Michaela Fuchsová.

V týmu Dobrušky zůstávají slovenští reprezentanti Matej Hliničan a Milan Dratva, Čechoslovák Martin Vícen i starší ze dvou extraligových Ondřejů Králů, po zranění kolene se vrací jeho deblový parťák Ivo Stoklas. Chybí bývalá mistryně republiky ve čtyřhře a dlouholetá opora Šárka Křížková, k Petře Hofmanové však přichází nejlepší slovenská singlistka Martina Repiská.

Tým USK Plzeň přivedl dva mladé Ukrajince, Oleksandra Shmundyaka a teprve šestnáctiletou Valerii Rudakovu, dále bude spoléhat na bratrské duo Michala a Matěje Hubáčky, Jiřího Loudu s Přemyslem Voráčem či Slovenku Lucii Grenčíkovou. Ani zde nechybí nadějní junioři Jan Viktora a Anežka Nováčková. Jak si povede nejmladší tým letošního ročníku extraligy?

Filip Budzel a Peder Sovndal. Foto: Ladislav Káňa.

První sezona s extraligovou příslušností čeká TJ Sokol Klimkovice, družstvo však rozhodně nelze podcenit. Naopak, Ukrajinec Artem Pochtarev bude na prvním singlu i ve čtyřhře postrachem všech ligových soupeřů, po roční pauze se do české nejvyšší soutěže vrací i současná česká jednička dle světového žebříčku a účastnice mistrovství světa Kateřina Tomalová.

Dán Peder Sovndal s Filipem Budzelem vytvoří stejně jako na mezinárodních turnajích nepříjemnou deblovou dvojici, na maratonské singly se již jistě těší Jan Benbenek, svůj um ve všech disciplínách předvede čtvrtfinalista mistrovství Evropy juniorů Jan Somerlík. Druhou ženou bude Slovenka Katarína Šariščanová.

Veškeré informace o utkáních extraligy i soupisky všech týmů najdete ZDE. V sobotu 14. října se uskuteční i první kolo nového ročníku 1. ligy, více informací o týmech a utkáních najdete ZDE.

About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading