Obrovskou senzací končil program pátého dne soutěží na hrách v Tokiu. Největší favorit turnaje Kento Momota skončil na své první olympiádě už po dvou utkáních. Senzační prohra s Korejcem Hee Heo Kwangem znamenala konec v turnaji. Další výsledkovou bombu pak způsobil Kevin Cordón z Guatemaly, jenž vyřadil devátého hráče světa Ka Long Anguse Ng z Hong Kongu. Známe už také semifinalisty v soutěži smíšených čtyřher, Britové Marcus Ellis, Lauren Smith mezi nimi po skvělých výkonech ze skupiny nakonec nejsou.
Byl jenom stínem hráče číslo jedna světového žebříčku. Domácí hvězda, od které se nečekalo nic víc než vítězství v olympijském turnaji, nezvládla už úvodní skupinovou fázi. Porážka od nenasazeného Korejce Hee Heo Kwanga bude bezpochyby řazena mezi jednu z největších senzací celého průběhu OH v Tokiu.
“Je mi moc líto, že jsem nemohl naplnit naděje, které do mě lidé vkládali. Po prohraném prvním setu jsem se nedokázal vrátit do utkání, jak se mi to v minulosti většinou dařilo. Snažil jsem se být agresivní, ale nezvládl jsem zápas mentálně,” konstatoval smutný Momota, který se také vrátil k nehodě z Kuala Lumpur, která jeho kariéru před rokem a půl výrazně poznamenala.
“Turnaj v Tokiu to ale rozhodně neovlivnilo, cítil jsem se fyzicky dobře, pohyb nebyl špatný, jen jsem to prostě nezvládl v hlavě,” nechtěl se vymlouvat na událost, při níž tragicky zahynul řidič osobního auta, japonský hráč.
Pátý den soutěží se v badmintonovém turnaji opravdu děly věci. Kromě Momoty vypadl i devátý hráč světa Ka Long Angus Ng. Ten nezvládl duel s ještě níže postaveným hráčem, navíc z hodně exotické země. Čtyřiatřicetiletý guatemalský veterán Kevin Cordón šokoval sportovní svět, když zvítězil 2:0 a postupem do osmifinále OH vybojoval jeden z největších úspěchů své kariéry. “Důvod, proč jsem začal hrát badminton byla právě možnost zúčastnit se olympijských her, teď jsem na svých čtvrtých a moc si to užívám,” řekl nadšený Cordón, pro kterého to ale není první velká výhra v kariéře.

Na světovém šampionátu 2011 totiž zdolal další badmintonovou star, v té době mladičkého Číňana Chen Longa.
Ženský singl naopak podobná překvapení nenabídl, a tak se do vyřazovací části podívají všechny hráčky, u kterých se účast v bojích o příčky nejvyšší papírově očekávala. Druhý slušný výkon předvedla Slovenka Martina Repiská, která statečně vzdorovala jedenácté hráčce světa Michelle Li z Kanady, které podlehla 16:21, 18:21. "Proti hráčkám ze světové špičky nehraji moc často. Je to úplně jiný level. Když člověk nastoupí na kurt, tak se musí přizpůsobit jiné rychlosti letu košíku, větší rozmanitosti hry. V prvním momentě je to v zápasech proti elitě vždy šok," komentovala střet s hráčkou první patnáctky žebříčku Repiská.
Slovenka si samotný zápas i celý turnaj pochvalovala. "Každý zápas na mezinárodní scéně je jiný, tohle byl jednoznačně jeden z těch lepších, které jsem odehrála. Olympijské hry pro mě byly úžasnou zkušeností, kterou jsem do této chvíle nemohla zažít," shrnula první hráčka našich východních sousedů, která dokázala pod pěti kruhy v badmintonu zvítězit alespoň v jednom zápase.
Z dvanácti hráček, které si vybojovaly účast v další fázi olympijského turnaje, je pouze jedna Evropanka – Dánka Mia Blichfeldt.
Nejdále je pak turnaj smíšených párů, kde už se bojovalo o postup do semifinále. Po skvělých skupinových výkonech vkládali Britové velké naděje do zkušeného páru Marcus Ellis, Lauren Smith. V zápase s třináctým párem světa z Hong Kongu se jim ale na skvělé výkony z úvodu turnaje navázat nepodařilo a jasná prohra 0:2 je vyřadila z boje o cenné kovy.
Tam se naopak dostaly oba čínské páry a už teď je jasné, že si nejlidnatější země světa odveze z této kategorie jednu z medailí, ostatně i před turnajem byly právě smíšené dvojice z Číny pasovány do role největších favoritů.
Kompletní výsledky z badmintonových soutěží na olympijských hrách naleznete zde.