Další badmintonové zlato putuje do Číny. Ve finále, které asi nemohlo nabídnout kvalitnější složení, uspěla ve třech setech světová dvojka Chen Yu Fei. Pro poraženou Tai Tzu Ying jde i přes porážku o jasně nejvýraznější úspěch kariéry. Viktor Axelsen a Chen Long, po dlouhých pěti letech se potkají na OH znovu, tentokrát v trochu jiné pozici. V Riu byl v semifinále mírným favoritem čínský badmintonista, letos se role obrací, po posledních výsledcích se věří více Dánovi. Vyvrcholení turnaje však asi nemohlo mít atraktivnější složení, zvláště poté, jak suverénně si oba vedli v semifinále.
Neuvěřitelných 81 minut trval “thriller“ mezi dvěma nejvýše postavenými hráčkami žebříčku. Po velkolepém triumfu v deblu mužů doufala Tchajwanka Tai Tzu Ying v zisk další zlaté medaile pro svoji zemi. Třiadvacetiletá Chen Yu Fei zase chtěla navázat na své parťáky ze soutěže mixů.
I statisticky to byl jeden z nejtěsnějších zápasů celého turnaje. První set zvládla lépe první nasazená Číňanka, ve druhém dějství se role otočily, koncovku vyhrála Tai Tzu Ying. Rozhodnutí tak přinesla dvacet devět minut trvající třetí sada. Do ní se vměstnala i úžasná výměna, která nabídla celkem 45 úderů. Finále bylo opravdu dechberoucí...
Rozhodující kapitolu souboje o titul začala lépe Číňanka a až do konce svůj náskok nepustila. Po dvou bronzech z mistrovství světa se dočkala rodačka ze Zhejiangu medaile nejcennější, a to má většinu kariéry ještě před sebou.
"Snila jsem o tom, ale věděla jsem, že dosáhnout něčeho takového nebude lehké. Upřímně, vlastně si ani nevzpomínám, co se stalo po vítězném bodu, nepamatuji si, co jsem dělala,“ popsala své pocity šťastná vítězka.
Se svou hrou byla spokojená i tchajwanská světová jednička. "Myslím, že jsem hrála dobře, soupeřka ale ještě lépe. Klíčovým byl asi začátek třetího setu, kdy jsem udělala příliš mnoho chyb. Je to škoda, v téhle fázi zápasu jsem se vrátila ke svému starému problému – nevynuceným chybám. Pak jsem se snažila zápas zvrátit, ale už to nevyšlo,“ říkala po zápase druhá tchajwanská medailistka z badmintonového turnaje v Tokiu, která, ač před turnajem oznámila, že se jedná o její poslední olympiádu, odpovídala na toto téma po finále trochu obezřetněji.

"Dohraji tuhle sezonu. Nevím, co bude dál, ale Paříž v roce 2024 se mi teď zdá hodně daleko. Nejprve si budu muset pořádně odpočinout a pak uvidím,“ dala všem fanouškům alespoň částečnou naději na start na dalších olympijských hrách stříbrná medailistka.
V souboji o bronz potvrdila perfektní nastavení na velké turnaje Indka Pusarla Sindhu, která nedovolila čínské dvojce He Jiao Bing pomyslet na cenný kov ani na chvilku. Po stříbru z Ria přidala Sindhu další úspěch do své bohaté medailové sbírky, do které chybí už jen olympijské zlato. Paříž tak bude pro šestadvacetiletou Indku velkou motivací k uzavření příběhu a přepsání badmintonových dějin své země.
V mužské dvouhře se semifinálové boje obešly bez překvapení. Suverénní Viktor Axelsen uťal nádhernou a překvapivou cestu Guatemalce Kevina Cordóna. Na světovou dvojku už to Středoameričanovi nestačilo, prohra 18:21, 11:21 dokumentuje rozdíl mezi oběma hráči.
"Kevin hrál extrémně agresivně a nepředvídatelně, zároveň ale velmi kvalitně,“ hodnotil Dán hru svého soupeře, který mu v prvním setu chvíli pěkně zatápěl, když dokonce vedl 17:16. Pak ale zúročil své zkušenosti z velkých zápasů Seveřan a až do konce zápasu už to pro něj byla pohodová jízda. “Samozřejmě, finále mi nestačí, chci zlato. Dneska jsem si to ani nestačil užít, protože jsem byl strašně napjatý, tak moc jsem chtěl do finále. Za pár hodin budu hrdý a šťastný, teď ale cítím jenom úlevu,“ říkal pár minut po semifinále Axelsen.

V pondělním finále, které začne zhruba ve 14 hodin SEČ, se mu postaví olympijský šampion z Ria Chen Long, který tak může napodobit slavného Lin Dana, pokud by se mu podařilo získat druhou zlatou medaili pod pěti kruhy za sebou. V semifinále to od něj byl suverénní výkon, a to měl za soupeře pátého hráče světa Anthonyho Gintinga. “Nehrál jsem na mezinárodním poli více než rok a půl. Vůbec jsem nevěděl, jak jsou na tom moji soupeři. Jsem moc šťastný, že tady dokážu předvádět tak dobré výkony,“ nechal se slyšet dvaatřicetiletý čínský obhájce zlata.
Na vzájemné zápasy vede Asiat 14:5. Mnoho zápasů se ale odehrálo už v dávné minulosti, kdy byl Chen Long na vrcholu sil, Axelsen naopak mezi nejlepší teprve proplouval. Dočká se obhajoby titulu čínská zkušenost, nebo se vysněné životní zlato poveze do Dánska?
Kompletní výsledky z badmintonového turnaje naleznete zde.