Po skvělém vstupu do turnaje přišlo bohužel černé úterý pro českou reprezentaci na ME v Madridu. Mezi šestnáctku nejlepších se dostali pouze Adam Mendrek s Ondrou Králem. Ostatní tuzemští hráči neuspěli, v odpoledním a večerním programu vypadly singlistky Tereza Švábíková a Kateřina Tomalová, deblisté Tomáš Švejda a Jaromír Janáček i Alžběta Bášová s Míšou Fuchsovou při své derniéře na velkém turnaji.
Tereza Švábíková vstupovala do duelu s Julií Dawal Jakobsen z pozice outsiderky, v prvním setu ale vzdorovala 41. badmintonistce světa s vervou. “Šla jsem do zápasu s tím, že si to chci užít a byla jsem sama zvědavá, jestli jsem schopná proti takovým hráčkám opravdu hrát a dokonce jí i porazit. A cítila jsem v určitých chvílích, že toho opravdu schopná jsem,” říkala mladá hráčka trénující převážně v Dánsku.
V zápase nakonec podlehla 16:21, 13:21 a hledala rozdíly mezi ní a Seveřankou, která klepe na dveře nejužší evropské špičce.
“Trénuje s nejlepšími hráčkami v Dánsku, v důležitých chvílích hrála klidněji a na jistotu, v tom byla lepší,” konstatovala Švábíková.
Po zápase se také pochvalovala spolupráci s Oscarem Martínezem, které v minulosti tolik nadějí nedávala.
“Jak jsme teď měli čas si zápasy rozebrat a měla jsem možnost si s ním v Praze i zatrénovat, sedlo mi to lépe a v tomhle ohledu jsem spokojená,” zmiňovala tréninkový kemp v Praze, kterého byla součástí. Poté se ještě naposledy vrátila k utkání 2. kola.

“Po porážce samozřejmě spokojená nejsem, ale za první kolo jsem hodně ráda,” ohlížela se ještě k premiéře na ME v Madridu proti Agnes Korosi. “Nedala jsem soupeřce vůbec žádnou šanci, dobře jsem plnila taktický plán a byla jsem mnohem rychlejší na kurtu.”
Ve čtyřhře mužů byl na evropském šampionátu k vidění hodně nevšední obrázek. Dva české páry hrály v jednu chvíli na sousedních kurtech. Obě dvojice navíc měly hratelný los, využít to dokázali ale jen Adam Mendrek s Ondrou Králem. Ti, po hodně zvláštní první sadě, ve které nedokázali využít setboly, zabojovali a nakonec - proti nepříjemným Švédům Joelu Hanssonovi a Melkerovi Z-Bexellovi - zápas otočili.
V úvodu však padla na český pár lehká nervozita. “Byli jsme ze začátku dost pasivní, čekali jsme, že hra bude více o drivech, pak jsme se s tím trochu srovnali, postoupili si víc dopředu a v koncovce už to bylo trochu o štěstí, zachování chladné hlavy, což se nám úplně nepovedlo,” vracel se ke vstupu do ME Ondřej Král.
Mladí Švédové byli hodně vyhecování, po úspěšných výměnách komunikovali s publikem, které už se už pomalu těšilo na večerní zápas Caroliny Marín s Katkou Tomalovou. Navíc Seveřanům často pomáhala i těsná rozhodnutí, která šla většinou na jejich stranu.
“Bylo to z mojí strany špatné, nechal jsem na sebe působit tlak, i tím, že hodně sporných míčů šlo za soupeři, Ondra mě pak trochu uklidnil, v následujícím průběhu už jsem se s tím trochu srovnal. Když jsme zavřeli přední část kurtu, tak se zápas zlomil,” hodnotil zkušenější z dvojice, kterého na šampionát přijel podpořit i otec Tomasz.
“Ke konci třetího setu jsme to skvěle odpodávali a zvítězili jsme, což je pro nás obrovsky důležité,” chválil si Mendrek, jenž se s Králem může těšit na souboj mezi šestnáctkou nejlepších. V něm narazí český pár na nizozemskou dvojici Ruben Jille, Ties Van Der Lecq.
O chvilku později končil na vedlejším dvorci zápas Míry Janáčka a Tomáše Švejdy s finskou dvojicí Anton Kaisti, Jesper Paul. Už před zápasem brzdily úplně optimistické vyhlídky českokrumlovského páru především zdravotní problémy, které měl v závěrečné přípravě starší z dvojice Janáček. “Nějak jsme si tím v Krumlově ale prošli všichni po turnaji U17, který jsme pořádali,” říkal trenér badmintonistů Radek Votava.
V zápase byla nerozehranost přece jenom vidět, nejvíce se Jihočechům dařilo v koncovce druhého setu, když dokázali odvrátit dva mečboly, aby si sami vybojovali míč na ukončení sady, který ale nevyužili a nakonec podlehli Seveřanům 16:21, 21:23.
Emotivní konec na velkém turnaji absolvovaly Bětka Bášová s Míšou Fuchsovou. Ač také nečelily světovým jménům, na italský pár Katharina Fink, Yasmine Hamza to nestačilo. V deblu to prostě už nějaký čas nebylo herně ono, což po zápase obě upřímně přiznaly. “Ta konkurence ve čtyřhře šla v posledních letech strašně nahoru a jezdit po turnajích, abychom prohrávaly v prvních kolech, to už nás nebaví a cítíme, že naše konkurenceschopnost už jde spíše dolů,” shodovaly se obě párařky, které si své poslední mistrovství užily skoro před naplněnou halou.

Ta totiž čekala na návrat Caroliny Marín, která nastoupila na dvorec číslo 1 hned po českých deblistkách. “Škoda ale byla, že celá hala fandila proti nám, bylo to ale asi kvůli tomu, že diváci už chtěli vidět Carolinu, tak tlačili na konci Italky,” smály se obě české hráčky v příjemném pozápasovém hodnocení.
Zápas Kateřiny Tomalové a Caroliny Marín nasadili pořadatelé mimo program singlových zápasů, které se hrály dříve odpoledne - vyplatilo se. Hala byla prakticky úplně plná, a ne, tohle opravdu nebyli žáci škol, jako tomu bylo v dopoledním programu.
Španělsko je sportovní národ, což se v Deportivo de Gallur jenom potvrdilo. Nástup a velkolepé: “Caroline, Caroline,” řvala snad celá hala. Nervozita, která, po téměř roční pauze, logicky ze hry Španělky čišela, vyprchala za stavu 4:7. V té chvíli se osmadvacetiletá rodačka z Huelvy rozjela a Tomalové povolila v dalším průběhu utkání už jenom 9 bodů.
Marín ukázala, že je po dlouhé době opravdu fit a na domácí palubovce zaútočí na další titul mistryně Evropy.
Z českých reprezentantů se ve středečním programu 3. kola představí nakonec pouze pár Adam Mendrek, Ondřej Král.