V prvé řadě bych se chtěl badmintonové veřejnosti omluvit, že tento článek publikujeme až nyní, ale je to především z důvodů informování badmintonové veřejnosti o zásadních věcech jako je rozpočet a další, které při tvoření tohoto rozhovoru nebyly odsouhlaseny, a přijde mi důležité, aby tyto záležitosti byly patřičně publikovány.
Začněme asi nejzásadnější zprávou ze začátku roku. Konečně se podařilo otevřít novou halu v Plzni, která bude sloužit především jako Národní tréninkové centrum. Vše běží, jak má?
Hala na Krašovské ulici v Plzni je v provozu už i pro veřejnost, již v únoru tam probíhala soustředění reprezentací kategorií U15 a U19. Od března se tam pak připravují dospělí reprezentanti pod vedením pana Oscara Martíneze. Parametry haly (výška, rozměry, kurty, osvětlení) splňují nejnáročnější požadavky. V jedné chvíli tam mohou probíhat dvě reprezentační soustředění naráz díky tomu, že tam je devět kurtů, což je důležité při prolínání kategorií. Halu jsme dovybavili dle požadavků trenérů sportovním náčiním a pomůckami. Velká posilovna je zhruba deset minut od haly, máme zajištěného fyzioterapeuta i kondičního trenéra. Pomalu to celé dolaďujeme a jsem přesvědčen, že to bude skvělé zázemí pro přípravu našich hráčů. Mojí snahou pak bude dostat centrum mezi jedno z několika certifikovaných center Badminton Europe.
Jak bude reálně vypadat týdenní program badmintonistů v hale a kolik času v nové aréně dostane profibadminton?
Máme podepsané Memorandum o spolupráci, hala je rezervována na základě našich požadavků. Měly by to být dvě hodiny dopoledne a dvě hodiny odpoledne, ale samozřejmě bude záležet na programu trenéra. Manažerem centra je Tomáš Knopp, který se stará o chod centra po organizační stránce, a já bych mu rád za jeho práci poděkoval, protože ten rozjezd nebyl vůbec lehký.
Podepsali jste nově smlouvu s panem Oscarem Martínezem? Znamená to tedy přesun celé jeho tréninkové skupiny do Plzně a společný trénink našich reprezentantů, předpokládám s výjimkou Terezy Švábíkové, která se připravuje primárně v Dánsku?
Ano, nepředpokládám, že by tam Tereza Švábíková v současné chvíli byla na denní bázi, i když bych si to moc a moc přál. Poté, co jsme na základě žádosti Petera Mikkelsena rozvázali jeho smlouvu, tak jsme mu dali dva měsíce, aby nám pomohl fungovat v přechodném období právě v Plzni. Zároveň jsme vyslyšeli požadavek tréninkové skupiny Oscara Martíneze a podepsali s ním smlouvu - jako reprezentačním trenérem a také jako hlavním trenérem v Národním tréninkovém centru. V polovině dubna se již konalo reprezentační soustředění dospělých, na kterém byli takřka všichni reprezentanti, což je super. Byl jsem osobně přítomen a soustředění mělo skvělý náboj. V následujících měsících se v Plzni budou konat další soustředění, a to napříč věkovými kategoriemi.
Je něco, co vám zatím v Plzni chybí?
V hale se zatím hledá nájemce restaurace, větší problém je ale s ubytováním. To není přímo u haly, v tuto chvíli máme trochu omezené možnosti. Během soustředění jsme to řešili pobytem na hotelu Prokopávka, což je asi 12 minut autobusem od haly, kde je však k dispozici skvělé ubytování, včetně restaurace a regenerace. Zajištění ubytování pro hráče je pro nás úkol na další období. Nyní též budeme řešit post asistenta trenéra.
V případě získání investiční dotace od NSA bychom rádi zakoupili mikrobus pro přepravu hráčů, což by také vše trochu usnadnilo.
Když jsme se zastavili u rozvázání smlouvy s Peterem Mikkelsenem, co stálo za tím, že jako trenér české reprezentace končí?
Peter Mikkelsen přišel v prosinci s žádostí, že vzhledem ke zdravotnímu stavu svého otce, který vyžaduje každodenní péči, se rozhodl ukončit spolupráci. Výkonný výbor mu vyšel vstříc a dohodl se na vzájemném ukončení spolupráce k 28. 2. 2023. Dohodli jsme se, že ještě během ledna a února nám zajistí provoz centra v Plzni. Moc mě mrzí, že to nevyšlo, protože Peter je kvalitní trenér a dobrý člověk, který měl našemu badmintonu co nabídnout. Bohužel i z jeho strany byl především problém v komunikaci s hráči a badmintonovou veřejností. Pro Petera to nebylo vůbec lehké období - být v nové zemi a v cizím prostředí.
Moc mu děkuji za odvedenou práci a přeji hodně úspěchů v novém angažmá.

Ustoupíme trochu od Národního tréninkového centra a přejdeme k Extralize smíšených družstev, jejíž základní část a koneckonců i Final Four byly extrémně vyrovnané. Byl jste s průběhem sezony spokojený?
Letos byla základní část opravdu extrémně dramatická. Sedm týmů se rvalo o postup do play-off. Kluby do toho daly hodně práce a velké množství finančních prostředků. Jako svaz jsme udělali krok dopředu. Prezentace extraligy, streamy na ČT sport Plus, partneři extraligy, kteří nám pomohli navýšit odměny, mnoho článků v médiích, anketa hráč kola, atd. Jsem přesvědčen, že jsme udělali krok správným směrem a nyní je třeba na to další rok navázat. Jsem si také jistý tím, že pokud bude mít extraliga bude mít tuto kvalitu a pořadatelé kol připraví skvělé zázemí pro diváky, můžeme sehnat více partnerů pro tuto soutěž.
Já předpokládám, že společně s předsedou marketingové komise půjdeme jednat do České televize a chtěli bychom dostat extraligu i přímo na kanál ČT Sport.
Zeptám se i na jednu konkrétní situaci, která letos trochu rezonovala. O postupu do Final Four nerozhodoval při shodě bodů počet vítězství v utkáních, ale rozdíl ve výhrách v jednotlivých zápasech, na což trochu doplatila Plzeň. Neuvažujete o změně pro další ročník?
Bodovací systém je nastavený dobře, dodává to na atraktivitě. Je ale pravda, že při bodové shodě bych už asi nebral jako rozhodující kritérium skóre, ale vyšší počet vítězství v základní části. Je to námět k přemýšlení. Na druhou stranu, všechny týmy měly podmínky stejné a systém znaly.
Vyvrcholení extraligy letos opět nabídlo formát Final Four, tentokrát ale jenom v jednom dni. Jak se osvědčila tato změna?
Ano, letos se poprvé turnaj uskutečnil jako jednodenní. Sám za sebe mohu říci, že je to mnohem zajímavější než dvoudenní formát. Hodnocení Final Four přednesu VV ČBaS, ale v každém případě je třeba poděkovat pořadatelům a všem, kteří se podíleli na organizaci turnaje. Po sportovní stránce jsme během Final Four viděli špičkové výkony, bylo radost na kurtu vidět hráče jako Vittinghus, Mikkelsen a další. Pro fanouška to musel být svátek badmintonu.
Jedním z bodů, které Vás při posledním setkání trápily, byl nezvolený trenér U19. Nakonec se jím stal Jean Van Coppenolle…
Situace v kategorii U19 byla velmi složitá, když nikdo z oslovených trenérů neměl zájem pracovat u této věkové kategorie. Nakonec jsme vypsali výzvu, na kterou se přihlásil pouze jeden trenér a to byl pan Jean Van Coppenolle. TMK i já jsme si nechali představit jeho vize, které s reprezentací má, a na návrh TMK byl pan Coppenolle jmenován reprezentačním trenérem kategorie U19. Z mého pohledu to v tuto chvíli funguje. Spíše mi přijde jako tristní stav, že se pouze jeden trenér přihlásil do výběrového řízení.
Další z věcí, která asi potřebuje osvětlit, je údajné vyloučení z reprezentace Barbory Bursové?
Není to v žádném případě pravda. Hráčka nebyla nikdy vyloučena z reprezentace, je v kádru kategorie U17, kam ji nominoval reprezentační trenér a schválila TMK !!!
Reprezentační trenér pouze říká, že nebude nominována do týmových soutěží ME kategorie U17 v Litvě, o individuální start na ME U17 se samozřejmě hráčka může ucházet, pokud bude zdravá a připravená. Může tedy být nominována do soutěže jednotlivců. Týmová soutěž není jen o individuálních výsledcích, ale i o týmovém duchu a je plné právo trenéra určit si tým, kterému věří. Odvolání hráčky respektive její právní zástupkyně k procesnímu pochybení VV, potažmo TMK ČBaS, bylo postoupeno Valné hromadě ČBaS.
Rok 2022 skončil hospodářsky v kladných číslech, což jste také sliboval po svém zvolení. Jak se to, třeba i vzhledem k velkému množství mezinárodních akcí, podařilo?
V prvé řadě je důležité říci, že jsme měli rekordní rozpočet, který jsme díky dotacím od NSA získali. Černá čísla se podařila především proto, že jsme minimalizovali náklady na chod sekretariátu svazu a zajištění chodu jednotlivých komisí. V maximální možné míře jsme též podpořili sportovní stránku našeho svazu. Věděli jsme, že nás čeká mnoho velkých sportovních akcí, takže jsme čekali, že na TMK budou rekordní výdaje, a to také byly - cca. 11 milionů korun. Ponížili jsme odměny, dobře nastavili systém a celkovou výsledovku jsme tedy zvládli v kladných číslech, což mě moc těší, protože to byl jeden ze slibů, který jsem dal Valné hromadě. V tento moment již známe rozpočet na rok 2023, který je opět vyšší a celkově svaz bude hospodařit s částkou 25 milionů korun. Rozpočet je transparentně vyvěšen na webových stránkách svazu.
Opět jsme navýšili rozpočet TMK, a to na více než 14 milionů korun, podpořili jsme jak Sportovní centra mládeže, tak Sportovní střediska ČBaS rekordní sumou. Podpora talentované mládeže a reprezentantů je zásadním bodem pro celý Výkonný výbor ČBaS.
Zpátky ke sportovním cílům, čeká nás olympijská kvalifikace, poté Evropské hry, na kterých je asi reálně největší šance na výborný výsledek. Na co vy osobně se nejvíce těšíte?
Olympijská kvalifikace bude zásadní pro Jana Loudu a Terezu Švábíkovou, kterým bych chtěl popřát hlavně zdraví a štěstí, protože oba na to určitě mají, aby se na OH kvalifikovali a svaz se bude snažit jim v rámci možností pomoci. Minulý týden Jan Louda vítězstvím na turnaji kategorie International Challenge v Mexiku udělal první krok a já mu přeji, stejně jako Tereze Švábíkové, aby se jim na turnajích dařilo a byli zdraví. Velkou výzvou jsou i Evropské hry, které se konají na konci června v Polsku. Šance na kvalitní výsledek tam určitě je, ale je to velmi specifický turnaj, věřím a přeji si, abychom nějaký pěkný výsledek z Polska přivezli.

Na konci dubna proběhl kongres Badminton Europe v Azerbajdžánu, co přinesl ?
Hlavním bodem byla volba prezidenta Badminton Europe, kterým se stal Belgičan Sven Serré a taktéž volba viceprezidenta BWF za Evropu, kterým se stal bývalý hráč Walesu Richard Vaughan. V neposlední řadě se volili dva noví ředitelé Badminton Europe, kterými se stali Bulharka Viktoria Tsvetanova a Angličan Peter Emptage. Věřím, že nové personální obsazení vnese některé zcela nové podněty do fungování Badminton Europe, jak bylo zvolenými prezentováno. V případě zájmu jsem prezidentovi nabídl své služby ve prospěch Badminton Europe. Během tří dnů jsem absolvoval mnoho schůzek a moc mne potěšily kladné ohlasy na práci našeho svazu a taktéž na sportovní výsledky našich hráčů napříč kategoriemi.
V roce 2023 nás čekají oslavy jubilea českého badmintonu, tradiční turnaje U17 v Českém Krumlově, Czech Open v Praze, nebo MMČR U19 v Orlové. Pořadatelská tradice tedy trvá…
Ano, navíc budeme mít turnaj Czech Para Emil Open v květnu, poprvé v Praze ve Štěrboholech. Pořadatel turnaje Tomáš Voves mne informoval, že by měla přijet kvalitní zahraniční konkurence. Akce, o kterých jste mluvil, Czech International U17 v Českém Krumlově, poté samozřejmě Czech Open v Praze a tradiční MMČR U19 v Orlové. Věřím, že všechny akce ve spolupráci s pořadateli zvládneme úspěšně, stejně jako v minulých letech, nebo dokonce ještě lépe.
Oliver Czech International U17, který již proběhl v dubnu v Českém Krumlově, měl skvělé obsazení, trenéry a hráči byl hodnocen velmi vysoko, za což je potřeba poděkovat především pořadatelům z klubu SKB Český Krumlov.
Též se intenzivně připravujeme na slavnostní galavečer u příležitosti oslav 65 let badmintonu v České republice, který se bude konat během turnaje Czech Open v hotelu Don Giovanni v Praze.
A jaké další projekty jsou v plánu?
Máme připraveny i další věci, na kterých nyní intenzivně pracujeme. Jedním z nich je projekt, kterým bychom chtěli oslovit děti, aby začaly hrát badminton.
Druhý projekt se týká ekologické udržitelnosti, kde bychom se jako dynamicky rozvíjející spolek chtěli zapojit. Oba projekty badmintonové veřejnosti brzy detailněji představíme.
ČBaS poslední dobou hodně podporuje parabadminton. Je to také jeden z Vašich cílů, aby byl vidět?
Ano, parabadminton spadá pod komisi rozvoje, ve které skvělou práci odvádí předseda Tomáš Knopp. Snažíme se žádat o maximum dotací a věřím, že můžeme český parabadminton posunout o něco výše v Evropě. Velké poděkování též patří všem, kteří se o tuto složku, která je nedílnou součástí svazu starají.
Výkonný výbor schválil směrnici o Hráčské radě, co si od toho slibujete ?
Výkonný výbor ČBaS nyní per rollam hlasováním schválil tuto směrnici, za což jsem moc rád, jelikož tento institut u nás chyběl a musím poděkovat Vojtovi Šelongovi za přípravu tohoto dokumentu. Myslím, že účast zástupce hráčské rady na jednáních VV může pomoci v komunikaci mezi vedením a hráči.
A poslední otázka a pozitivní zakončení. Co nejvíce byste přál do zbytku roku českému badmintonu?
Moc bych si přál, abychom měli víc hráčů, to je zásadní úkol pro nás všechny. Od roku 2018 jdeme licencovanou základnou výrazně dolů a teď je na nás všech, jaké projekty udělat, abychom děti dostali do tělocvičen. Pokud se nám to nepodaří, tak naše mládežnické soutěže budou velmi slabé. Když se teď podíváme na turnaje GPA dospělých, tak úroveň není asi taková, jaká by měla být.
Priorita je logicky i kvalifikace na Olympijské hry, vylepšování chodu NC v Plzni, s marketingovou komisí nadále pracovat na popularizaci badmintonu, atd. Těch úkolů, které nás čekají je moc, ale věřím, že jsme na správné cestě.
Závěrem bych moc rád poděkoval všem členům Výkonného výboru za jejich obětavou práci, stejně tak jako všem, kteří se podílejí na chodu našeho svazu ať už na sekretariátu, nebo prací v komisích .Té práce, která není vidět, ale vyžaduje každodenní zapojení je moc a já si tohoto úsilí všech velmi vážím.