Výkonný výbor na přelomu dubna a května schválil novou Směrnici o organizaci Hráčské rady, a po vyvrcholení domácí Extraligy smíšených družstev tak přišel čas se o ní konečně něco dozvědět. Hlavním podněcovatelem vniku nového poradního orgánu byl člen výkonného výboru Vojtěch Šelong, který Hráčskou radu představuje v následujícím rozhovoru.
Vojto, jaký byl podnět pro zřízení Hráčské rady a kdy se to celé “upeklo”?
Podněty byly už před loňskou mimořádnou valnou hromadou, kde jsem také slíbil, že bych rád něco podobného prosadil. Trvalo to déle, než jsem doufal, ale jsem rád, že se to konečně povedlo a že finální podobu výkonný výbor nakonec schválil. Rád bych touto cestou poděkoval Livii Lubinové, která mi hodně pomohla při vypracování směrnice i dalších potřebných dokumentů.
Můžeš nám tedy objasnit o co se jedná?
Hráčská rada má sloužit jako jakýsi most mezi samotnými hráči a vedení svazu. Je to v podstatě platforma pro předkládání návrhů a připomínek, případně kritiky fungování ČBaS. Samozřejmě se ale jedná o poradní orgán, finální rozhodnutí u veškerého fungování svazu mají na starosti jednotlivé komise, potažmo výkonný výbor. Hráči by díky předsedovi Hráčské rady měli nyní mít mnohem lepší přístup k informacím přímo od vedení svazu, ale fungovat by to celé mělo i opačně - VV, případně jednotlivé komise, budou dostávat co nejvíce ucelenou zpětnou vazbu od široké skupiny hráčů, od dospělých reprezentantů po mladší hráče v klubech.
Kompletní informace o Hráčské radě najdete ve Směrnici o organizaci Hráčské rady>>>
Pro které hráče je rada zřízena?
Hráčská rada by měla sloužit zejména reprezentantům starších věkových kategorií, protože ti jsou na fungování “velkého badmintonu” nejvíce závislí. Členem rady se mohou stát jen hráči, kteří mají alespoň základní zkušenosti se zahraničním badmintonem a je jim nejméně 18 let. Své připomínky, návrhy nebo kritiku však mohou předkládat také nečlenové - to se týká zejména mladistvých hráčů. Vše by měl korigovat předseda Hráčské rady.
Jaký je další postup? Jak se mohou hráči zapojit?
Směrnice je schválená, nyní tedy nastal čas pro samotné hráče. V následujících dnech budu řadu z nich oslovovat a doufám, že se ukáže snaha o alespoň minimální zapojení do fungování českého badmintonu. Nyní se členem rady stane hráč tak, že pošle vyplněnou Žádost o členství v Hráčské radě na můj email selong@czechbadminton.cz.
Nejpozději na konci června bych rád zorganizoval první schůzku se stávajícími členy, v rámci které se zvolí předseda a místopředseda Hráčské rady. Poté už by měla Hráčská rada fungovat na 100 % podle nastavených pravidel.
Co by měl tento předseda podle tebe splňovat?
V prvé řadě by tuto roli neměl podcenit. Budoucí předseda by měl být velmi silný v komunikaci, jelikož ho čeká spousta diplomatického vyjednávání. A rozhodně musí být připraven na to, že se nikdy nezavděčí každému. Výhodou bude určitě i zkušenost s reprezentačními výběry a zahraničními turnaji. Není to však podmínka.
Máš v hlavě nějaké vhodné kandidáty?
Kandidáty určitě v hlavě mám, jejich jména ale prozrazovat nebudu. Rád bych to nechal na každém z hráčů a na jejich zájmu. Bude pak záležet na samotných členech rady, koho si zvolí do svého čela. Já se určitě budu snažit, aby to měl historicky první předseda Hráčské rady v začátcích co nejsnazší a budu mu v maximální míře nápomocen.