Olympijské hry klepou na dveře, seznam hráčů, kteří se do Tokia podívají, už je kompletní. Badmintonový turnaj navíc startuje hned na samotném začátku sportovních soutěží. Přichází tak čas na přehled favoritů všech kategorií. Postupně se podíváme na dvouhru mužů a žen, následované párovými disciplínami. Preview začínáme u nejvíce sledované disciplíny – singlu mužů.
Pokud nahlédneme do historie olympijských soutěží, na kterých se badminton pravidelně objevuje až od roku 1992, uvidíme fenomenální bilanci čínských mužů, kteří získali více jak polovinu zlatých medailí (4 ze 7 možných). Jediným dvojnásobným vítězem her je navíc také Číňan – legendární Lin Dan, jenž triumfoval na domácí olympiádě v Pekingu i o čtyři roky později v Londýně. Nástupce našel v Chen Longovi – vítězovi poslední olympiády.
I proto by bylo neuctivé začít u někoho jiného, než právě u dvaatřicetiletého hráče z provincie Hubei, který se chystá na svůj třetí start pod pěti kruhy. Letos jsou však jeho šance na zisk dalšího cenného kovu nejmenší.
Longovi ležel badmintonový svět u nohou především v letech 2014 až 2016, když byl 76 týdnů nepřetržitě světovou jedničkou, triumfoval na zmiňovaném sportovním svátku v Brazílii a dvakrát také dovedl svou jízdu na světových šampionátech až ke zlatému cíli. Zato jeho aktuální forma je velkou neznámou. Vždyť považte, mezinárodní zápas nehrál od loňského března!

Když už se čínská reprezentace měla do turnajového kolotoče vrátit, tak byly na poslední chvíli zrušeny turnaje Singapore Open a Malaysia Open. Mladší konkurenti navíc ukazovali v průběhu kvalifikačního období lepší výkonnost, přesto se musí Longa stále obávat. "Olympiáda je pro mě obrovskou motivací, ještě větší je pak přivézt cenný kov pro mého malého syna,“ shrnuje před startem her čínský šampion.
Jsou tu ale větší adepti na nejvyšší příčky, než právě reprezentant asijské velmoci. Dánské duo Anders Antonsen, Viktor Axelsen a především fenomén předchozích let – Japonec Kento Momota. Nikdo z nich navíc ještě nejcennější medaili nevlastní, ba co víc, vůbec některý z cenných kovů má z olympijských her jenom Axelsen.
"Získat blyštivější medaili, než tomu bylo před pěti lety, je můj velký cíl a sen,“ říká před turnajem muž, který předvádí v letošním roce obrovskou suverenitu. Jedinkrát ho dokázal zdolat pouze Malajec Lee Zii Jia ve finále All England Open a také krajan Antonsen. Před jejich druhým měřením sil na ME v Kyjevě zasáhl sedmadvacetiletého rodáka z Odense jeden ze strašáků posledního roku a půl, a to pozitivní test na covid-19.
Vytáhlý Dán, který si jen letos vydělal na prize money něco přes pět milionů korun, byl v loňském roce zraněný. Pauza však přišla asi v nejlepší možný čas, když byla většina turnajů kvůli pandemii zastavena. "Pracoval jsem na svém vývoji, taktických věcech a v tomto roce je vidět, že se to vyplatilo,“ nahlíží na recept úspěšného roku 2021 světová dvojka a pro někoho také největší favorit na zisk zlata.

Do hry o stupně nejvyšší se pak bude chtít bezesporu zapojit také vítěz letošního World Tour Finals Anders Antonsen. Ten prorazil především těsně před začátkem "covidového“ období. Finále světového šampionátu, skalp Kenta Momoty na Indonesia Masters a triumf na Evropských hrách. To byl výstřel jako hrom! "Všechno šlo tak hladce. Tréninkový proces, zápasy, cítil jsem se výborně po zdravotní stránce a začal jsem být konzistentní,“ popisuje hlavní důvody skvělé sezony mladý Seveřan.
Na slavném All England Open 2020 ale přišel šok v semifinále, kdy si Antonsen poranil kotník a Tokio v původním termínu pro něj bylo v tu chvíli velkým otazníkem. "Pamatuji si, jak jsem byl šťastný, když se rozhodlo o přeložení her. Vůbec nevím, v jaké formě bych po zranění do Tokia přijel a zdali vůbec,“ upřímně přiznává vítěz letošního evropského šampionátu. "Na olympiádu jsem moc zvědavý a rozhodně tam jedu uspět, ne se jenom zúčastnit,“ sebevědomě cílí na dobrý výsledek rodák z Aarhusu.
Pro řadu badmintonových odborníků zůstává stále největším favoritem současná světová jednička. Přesto se u Kenta Momoty operuje s řadou neznámých.
Dlouho očekávaný návrat po automobilové nehodě, při níž tragicky zahynul řidič vozu, ve kterém Momota seděl, se plánoval na začátek roku. Pozitivní test na koronavirus ale plány naboural, a tak se japonský fenomén ukázal až na konci března v Birminghamu.

První dvě kola na letošním All England Open zvládl, zaskočil ho ve čtvrtfinále Malajec Lee Zii Jia, pozdější vítěz, kterému turnaj na britské půdě sedl dokonale. Pak Kento znovu odcestoval a kvůli zrušeným turnajům v Asii už ho nikdo v akci neviděl. A logicky až do samotného začátku her ani neuvidí.
"Oblast, ve které jsem se nejvíce posunul, je moje psychika, po tom všem, čím jsem si za poslední období prošel. Fakt, že jsem opravdu tvrdě dřel, mi dává před domácím vrcholem velký optimismus,“ přemýšlí pozitivně šestadvacetiletý Japonec.
Bude to pro něj první olympiáda. O tu minulou přišel kvůli suspendaci za nelegální hraní hazardních her. Když se objevila zpráva, že se uvažuje o zrušení jeho domácí olympiády, zůstal v šoku. "Už jsem si myslel, že mi největší sportovní svátek zůstane zapovězený a že se ho nikdy nezúčastním.“
Pod pěti kruhy, navíc doma, nakonec startovat bude a věří si. "Vím, že jsem nemohl studovat herní pojetí favoritů přímo na kurtu, ale oni moje také ne, takže jsme nakonec na stejné lodi,“ dává do pranice argument, který reaguje na ty, kteří mu kvůli malému zápasovému vytížení tolik nevěří.
V závětří za vyjmenovanými favority čekají další velká jména. Soutěž singlistů je otevřená a další velký turnaj může odehrát již zmiňovaný Lee Zii Jia z Malajsie, letošní šampion z Birmingham Areny, Chou Tien Chen z Tchaj-wanu nebo Indonésané Anthony S Ginting a Jonathan Christie.
Kdo nakonec na letošních olympijských hrách získá zlatou medaili, se dozvíme až na úplný konec badmintonových soutěží, a to 2. 8. 2021.