Další “jarní klasika” skončila v neděli ve francouzském Orléans, kde se turnaje kategorie Super BWF 300 zúčastnila i trojice českých reprezentantů. Jan Louda si připsal jeden ze svých životních skalpů, když porazil Sitthikoma Thammasina, Terezu Švábíkovou zastavila v cestě kvalifikací nemoc. Deblisty Mendreka s Ondřejem Králem zase v prvním kole hlavní soutěže kvalitní Indové. Přehled turnaje s obsáhlým komentářem Oscara Martíneze najdete v řádcích níže.
Jako první vstoupila do turnaje už osminásobná mistryně ČR Tereza Švábíková. Příznivý los v kvalifikaci nedokázala využít, vzhledem k okolnostem ale byla ráda, že vůbec mohla do utkání nastoupit. Už týden totiž bojuje s virózou. I před problémy to zkusila, držela se statečně, Brazilka Juliana Vieira ji ale zdolala 21:18, 21:17. ”Tereza nemohla hrát kvůli nemoci na svém maximu, proto si jenom přeji, aby se dala dohromady a na příštím turnaji - Dutch International - už byla schopna podat maximální výkon,” potvrdil problémy ostravské hráčky Martínez.
Adam Mendrek s Ondrou Králem chtěli napravit nepovedené vystoupení z turnaje v Madridu, kde podlehli irskému páru Magee, Reynolds, což si poté hodně vyčítali. Výsledkově se jim to v Orleáns nepodařilo, výkon to byl už ale o hodně lepší. S kvalitní indickou dvojicí sehráli dobrý druhý set, a i když nakonec podlehli Arjunovi s Kapilou 13:21, 20:22, můžou se od tohoto výkonu odrazit.
“Kluci hráli o hodně lépe než v Madridu. Také podmínky jim sedly více, bylo to přece jenom pomalejší než před týdnem. Speciálně druhý set byl povedený, vedli 17:14, měli setbol, a i když nevyhráli druhé dějství, byl to dobrý zápas. Myslím, že jim také pomohl fakt, že do duelu vstupovali z pozice outsidera, minulý týden právě tíhu favorizované dvojice nezvládli,” hledal příčiny zlepšeného výkonu lodivod reprezentace.
Logicky nejobsáhlejší byl v případě Jana Loudy. Plzeňský badmintonista zapsal jeden ze svých životních skalpů. Thajec Thammassin už byl 21. na žebříčku BWF, má dva tituly z turnajů BWF World Tour a jedná se o hráče, který dokázal pravidelně hodně zatápět i badmintonistům z první světové desítky.
Louda s ním ale neměl žádné slitování, za 39 minut ho vyřídil 21:18, 21:15. “Byl to výborný zápas, Honza dobře dodržoval herní plán, velmi dobře kontroloval hru a byl velmi sebevědomý, což bohužel neukázal v dalším zápase,” vrátil se už v úvodním hodnocení také k dalšímu kolu Martínez.
České jedničce se po překvapivé výhře nad Thamassinem zajímavě otevřel pavouk, čehož ale nedokázal využít a Irovi Nhatu Nguyenovi ve druhém kole podlehl 0:2. “Udělal hodně laciných chyb z liftů. V některých částech zápasu byl moc pasivní, nenašel odvahu a správný timing ke zrychlení hry, příliš se nedostával ke své útočné hře. Zůstaval také trochu za údery a v jeho hře pak chybělo sebevědomí,” hodnotil Martínez a pokračoval.

”Stál ale, pokud to dáme do kontextu, že Honza byl zraněný, neměl dobrou přípravu, nehrál domácí šampionát, tak kdybych mu řekl, že bude hrát hlavní soutěž v Madridu a druhé kolo tady v Orléans, tak by to bral všemi deseti,” zakončil hodnocení španělský stratég, který teď vše připravuje ke kvalitnímu tréninku.
“Budeme mít celý měsíc na přípravu, absolvujeme také reprezentační kemp, pro kluky v dubnu nebudou žádné turnaje. Všechno už cílíme na olympijskou kvalifikaci,” dodal muž, který se ujal nové role teprve nedávno.
Na závěr ještě shrňme vítěze turnaje Orléans Masters. V mužském singlu dominoval Ind Rajawat, mezi ženami pak Španělka Marín, které sice chyběly největší asijské soupeřky, mezi nejsilnějšími Evropankami ale ukázala, kdo je pořád na čele. V párových disciplínách pak už tradičně dominovali Asiaté. Čtyřhru mužů vyhráli ve Francii Číňané Chen Bo Yang, Liu Yi, ženský debl opanoval pár z Japonska Rena Miyaura, Ayako Sakuramoto a v mixu byli nejúspěšnější Malajci Cheng Tai Jie a Toh Ee Wei.