Ke konci roku patří také bilancování. V rozhovoru pro web ČBaS hodnotí nedávné období předseda svazu Petr Martinec a říká také, na co se chce zaměřit v příštím období. "Prioritou pro další rok je pomoci českým hráčům vybojovat účastnická místa na OH v Paříží." Více se dočtete níže, ve velmi obsáhlém rozhovoru.
Začněme aktuálně a možná nejdůležitější otázkou posledních dnů napříč světem sportu. Obrací se na Vás kluby s žádostmi o podporu v době energetické krize a není na místě obava ze zániku některých center?
Nikdo se na nás zatím neobrátil, ale samozřejmě, že vnímám situaci napříč celou republikou. Zaregistroval jsem, že některé kluby navýšily členské příspěvky, vzhledem k tomu, že pronajímatelé hal zvýšili cenu za pronájem, takže byli nucení reagovat okamžitě.
Právě na základě energetické krize jste zavedli některá opatření, jako je snížení nejnižší možné teploty ke konání turnajů a možnosti hrát v dlouhém rukávu. Bylo nutné tato opatření zavést?
Ano, tento požadavek vznikl na začátku listopadu především proto, že se hodně menších turnajů koná v nafukovacích halách a halách, které je složitější vytopit. Výkonný výbor ČBaS proto na svém jednání odsouhlasil snížení teploty pro konání turnajů do 31. 5. 2023. Je potřeba teď také nebýt úplně striktní a netrvat právě třeba na kraťasech, tričku s krátkým rukávem atd., protože prvotní je samozřejmě zdraví hráčů.
Dá se nějak poradit klubům, aby opravdu nedošlo k tomu, že by musely některé oddíly skončit?
Informaci, že by některé kluby musely končit zatím nemám, každý klub to řeší po své linii, žádostmi na kraj, na město, navýšením členských příspěvků, atd. Věřím, že se s touto složitou situací všichni popereme stejně statečně jako s pandemií Covid 19.
Přejděme ke sportovní stránce. Od posledního rozhovoru proběhlo několik mládežnických šampionátů, které přinesly dokonce medaili Amélie Maixnerové z mistrovství Evropy hráčů do 15 let. Jak vrcholy hodnotíte?
V první řadě musím říci, že těch šampionátů letos bylo extrémně moc. Letos jsme finančně a personálně zajišťovali hned sedm velkých akcí. Ze sportovního hlediska musím říci, že jsme dosáhli velmi dobrých výsledků. Na ME juniorů jsme byli v týmech ve čtvrtfinále, Petra Maixnerová byla set od zisku medaile v singlu juniorek, což je škoda, ale i tak je to skvělý výsledek. Na MS juniorů jsme byli patnáctí v týmech, nakonec jsme dokonce zdolali Německo, které se rozhodně neporáží každý den. Hráči ve Španělsku předvedli velmi dobré výkony. Medaile Amélie Maixnerové na ME hráčů do 15 let je velkým počinem a určitě velkou motivací pro samotnou hráčku k tomu, aby zvládla přechod do dalších kategorií. V neposlední řadě i na MMČR do 19 let jsme brali šest medailí v silné konkurenci, takže z mého pohledu odehráli junioři výbornou sezónu a je potřeba pogratulovat hráčům a jejich trenérům a věřit, že i příští rok bude takto úspěšný.
Přejděme k výkladní skříni českého badmintonu, tedy hráčům, kteří by měli usilovat o velké šampionáty. Jan Louda stabilizoval výkonnost na vysoké úrovni. U dalších to bylo trochu nahoru, dolů…
Prioritou do roku 2023 je pomoci hráčům vybojovat účast na OH v Paříži 2024. Jak Jan Louda, tak i Tereza Švábíková s Kateřinou Tomalovou už si teď připravují pozici do kvalifikace, která startuje v květnu 2023 a bude trvat 12 měsíců. Je dobře, že už v tomto přípravném období sbírají body do žebříčku, protože turnaje začnou být v květnu extrémně nabité a oni si současnými výsledky zajistí lepší pozici právě pro tyto kvalifikační turnaje.
K Honzovi – z mého pohledu má fantastickou sezónu, je to už vyzrálý hráč, který již dokáže porážet hráče z Asie a stává se jedním z top hráčů v Evropě. Budeme mu samozřejmě držet palce a maximálně se ho snažit podporovat, aby se na OH dostal. To samé u Terezy Švábíkové a Kateřiny Tomalové. Olympijské hry a účast českých hráčů na nich je jednou z největších priorit svazu. Těší mě samozřejmě i výsledky ostatních, třeba Adam Mendrek s Ondrou Králem měli výbornou tour v Jižní a Střední Americe. V deblu je kvalifikace na OH, kde startuje jen 16 párů, velmi obtížná, ale jak se říká, nic není nemožné.
Pro všechny výše zmíněné reprezentanty budou vrcholem v roce 2023 Evropské hry v Polsku, kde si myslím, že je šance udělat nějaký zajímavý výsledek a pak samozřejmě mistrovství světa v Dánsku. Taktéž nám začala fungovat reprezentace U23, která objíždí evropské turnaje nižší úrovně.
.jpg)
Když jsme právě u reprezentace U23, přibližte trochu její fungování?
Hráči dostali nabídku trénovat v Plzni. Badmintonisté se pak účastní i reprezentačních soustředění, nedávno proběhl například kemp na Hamru. Ideální stav by byl, abychom měli od ledna U23 i dospělou reprezentaci nastálo v Plzni pod dohledem reprezentačního trenéra, to je cíl, ke kterému bychom rádi došli.
Kdo má podle Vás největší potenciál se v kategorii U23 dostat nahoru?
Jsou tam zajímavá jména hráčů ročníku 2002 a mladších, kteří prošli juniorskou reprezentací a již se pomalu prosazují na evropských turnajích kategorií Future a Series. Věřím, že i současní junioři ročníku 2004, kteří přecházejí do dospělé kategorie, tento velmi těžký přesun zvládnou. Máme tu z mého pohledu několik velmi nadějných hráčů, a to jak mezi dívkami, tak mezi chlapci.
Czech Open, MMČR v Orlové do 19 let, domácí mládežnické šampionáty, bylo toho opravdu hodně. Jak jsme zvládli pořadatelskou úlohu?
Nejprve musím poděkovat organizátorům všech turnajů za jejich odvedenou práci.
S letošním Czech Open to bylo velmi složité, jelikož jsme až do půlky června nevěděli, jestli dostaneme od NSA dotaci na pořádání akce, bez této dotace je takřka vyloučené takto velkou akci uspořádat. Pak jsme byli nuceni potvrdit do konce července pořádání turnaje na Badminton Europe, bylo to hodně hektické a jsem moc rád, že Jan Jirásek se svým týmem se toho zhostil. Na akci jsem byl přítomen všechny čtyři dny a hráči i jejich týmy vesměs turnaj chválili. V Praze byli například i Thajci, kteří to neměli v plánu, což také zvedlo kvalitu akce. Teď je potřeba se soustředit na další rok. Výkonný výbor ČBaS minulý týden schválil pořádání dalšího ročníku Czech Open 2023 v Praze a opět bude tento turnaj úrovně Series, zároveň s tímto turnajem proběhnou i oslavy 65 let badmintonu v ČR.
Jsem rád, že Jan Tobola mi jako hlavní pořadatel potvrdil zájem pořádat Czech Junior International i v roce 2023.
A teď k věcem, co se nepovedly, tak čím začít, třeba nezkolaudovanou plzeňskou halou?
Když začnu u plzeňské haly, měl jsem s předsedou TMK v Plzni snad tři nebo čtyři schůzky od jara. Byli jsme ujištění, že hala bude otevřena v září. Bohužel se tam stala pojistná událost, vyplavení. Bylo nám řečeno, že se otevření posouvá na 15. listopad, kdy jsme k tomuto datu měli podepsanou smlouvu. Máme podepsáno Memorandum, že hala bude prioritně určená pro badminton, že bude využívána prioritně pro hráče VSCM a NC. Bohužel kolaudace se z nějakého důvodu nepovedla, investor stavbu nepřevzal, to mělo být v polovině prosince. Na konci listopadu jsme byli informováni, že ani v prosinci se to bohužel nestihne. Poslední informace je, že hala pro nás bude otevřena 10. ledna 2023. Jsou věci, které bohužel nedokáže nikdo ovlivnit a musíme s tím pracovat. Já sám si oddechnu až se hala otevře a budeme moci ukázat dospělým i juniorům, že to prostředí v nové hale je opravdu fantastické. Budeme dělat všechno, abychom tam hráče dostali na denní bázi. ČBaS to dovede finančně zajistit, ale pak si už jen samotní hráči musí uvědomit, že jediná možnost, jak něčeho dosáhnout, je taková, že budou trénovat společně.

A co když reprezentanti nebudou chtít v Plzni trénovat?
Já ani TMK nebude nikoho přemlouvat, pro mě osobně to ale neznamená, že když někdo nebude trénovat na denní bázi v Plzni, tak nedostane podporu nebo nedostane nominaci do reprezentace, to vůbec ne. Na tom je shoda napříč Výkonným výborem. Na druhou stranu veřejnost stále volá po otevření NC a možnosti společného tréninku a když jsme již krůček od nastartování v krásné hale, tak stále přicházejí další a další důvody proč to nejde. Já jsem optimista a věřím, že centrum v Plzni brzy rozjedeme.
Problém je také s trenérem reprezentace do 19 let, který se táhne už delší dobu. Jak vypadá situace u této kategorie?
To je druhá věc, která mě moc mrzí, že zatím trenéra nemáme. Bylo osloveno několik trenérů v ČR, taktéž i španělský trenér působící v ČR pan Oscar Martínéz, ale nikdo o tuto pozici neměl zájem a tak TMK na začátku prosince vypsala otevřenou výzvu na tuto pozici a věřím, že se někdo přihlásí. Za deset měsíců jsme to nezvládli vyřešit, díky proto patří především trenérům v klubech a v SCM, kteří dokázali naplánovat přípravu hráčů tak, aby reprezentantům pomohli. Ta situace mne osobně moc mrzí, ale je to realita českého badmintonu, že nejsou trenéři.
A teď ještě, prosím, vypíchněte to, co se povedlo a na co jste pyšný?
Jak jsem již říkal, zvládli jsme zajistit sedm velkých sportovních akcí, zvládli jsme pokrýt vše také po finanční stránce. Na Valné hromadě ČBaS jsem říkal, že bych chtěl, abychom po několika letech byli v kladných číslech, což se nakonec, doufám, povede.
Podařilo se nám rozjet spoustu projektů, podporujeme parabadminton, který díky Tomáši Vovsovi, Pavle Grycové a Tomáši Knoppovi dostává větší grády a chceme ho podporovat i nadále.
Myslím, že jsme malinko zvedli prestiž extraligy, ve které nám startují nejlepší čeští hráči a taktéž top evropští hráči. Navázali jsme spolupráci s Thajskou badmintonovou federací, snad proběhne i soustředění v této asijské zemi, diskutujeme také účast parabadmintonisty na Thailand Open 2023.
V neposlední řadě nesmím opomenout naši pomoc ukrajinským hráčům, kteří se připravovali a stále ještě připravují v naší zemi. Velké dík patří všem, kteří poskytli ukrajinským hráčům zázemí pro jejich sportovní přípravu v jejich nelehké životní situaci a já věřím, že touto pomocí se prohloubí naše vzájemné vztahy s Ukrajinskou badmintonovou federací, která nám je moc vděčná.
A co ještě je důležité říci na závěr badmintonového roku, který přinesl kromě extrémního množství turnajů také změnu na badmintonovém svazu?
Je třeba poděkovat všem členům Výkonného výboru za jejich obětavou práci ve prospěch našeho svazu. Rád bych poděkoval též zaměstnancům sekretariátu a lidem, kteří se podílejí na chodu jednotlivých komisí. Pro nás všechny těch deset měsíců byla zcela nová zkušenost.
I z mého pohledu ne vždy vše fungovalo úplně bez chyby, ale jak jsem již dříve říkal, změnou stanov tu máme zcela novou situaci v rozhodovacích procesech. Možná je vše trochu pomalejší než dříve, ale veškerá usnesení jsou detailně diskutována a poté schvalována. Výkonný výbor se letos sešel k devíti jednáním, což je nejvíce v historii, i to o něčem svědčí.
Je třeba také zcela na rovinu říci, že díky úsporám na odměnách předsedů komisí a zaměstnanců sekretariátu jsme byli schopni finančně zajistit všech sedm velkých akcí, rozdělit Individuální podporu reprezentanů a dokonce vyplatit Mimořádnou Individuální podporu reprezentantů tak, jak jsme slibovali.
Závěrem bych rád popřál všem hráčům, trenérům, rozhodčím a funkcionářům hezké a klidné vánoční svátky v kruhu svých blízkých.
Do nového roku přeji, aby celý příští rok 2023 byl plný zdraví, radosti a lásky, ale také vzájemného pochopení a pocitu sounáležitosti s tím, co nás všechny naplňuje.
Petr Martinec - ČBaS