Po roce, kdy MČR hostily velkolepé kulisy haly O2 universum, se domácí badmintonový vrchol opět přesune do o něco skromnějších podmínek. Ale pozor! Ne o moc, českobudějovická Sportovní hala je krásným prostorem, vždyť v ní už několik titulů mistra republiky slavil místní volejbalový celek. Teď má organizátor Radek Liebl možnost divákům v Českých Budějovicích ukázat, jak se hraje nejlepší tuzemský badminton. "Věřím, že Jihočeši dosáhnou na medaile, výkonnost na ni má Honza Janoštík a Míra Janáček s Tomášem Švejdou," říká v rozhovoru Radomír Liebl.
Pane Lieble, MČR se každým dnem blíží, padá na Vás každou chvílí větší nervozita, přece jenom jde o velkou akci a rozhodně ne snadnou k zorganizování?
Ne, jednoduše řečeno na nervozitu nemám čas. Navíc mám své povolání, musím fungovat v mé hlavní práci, takže opravdu na nervozitu není místo. Celý den volám kvůli pracovním věcem, nebo kvůli badmintonu. Nemám obavy z toho, že bychom to nezvládli, spíš z toho, abychom to dokázali zaplatit a nebyl z toho ekonomický průšvih, vše ale směřuje správným směrem.
České Budějovice jsou především volejbalovým a hokejovým městem. Jedním z aspektů, aby se šampionát ekonomicky vydařil, je bezpochyby divácká účast. Jakou návštěvu očekáváte?
Nejste první ani poslední, který se na to ptá. Nedokážu to odhadnout, může přijít sto lidí, ale může jich být i 500. Jsme malý sport, badminton není volejbal ani hokej, myslím, že diváci se budou rekrutovat ze známých, z přátel. A snad i z náhodných lidí, kterým se donese, že tu MČR je.
Jak jste šampionát propagovali, aby divácká účast byla důstojná?
Kluby v oblasti dostaly vstupenky, všechny ví, že tu badminton bude. Obecně je v Jižních Čechách klubů poměrně málo, takže v podstatě všechny oddíly, které tu máme, nám nějak organizačně pomáhají. Zároveň jsme distribuovali dětské vstupenky, aby je ti nejmenší dostali, do 15 let máme vstupné zdarma. Tímto krokem jsme chtěli, aby se lístky dostali také k jejich rodičům, kteří by pak také zvedli návštěvnost.
Jaké bylo prozatím největší úskalí při organizaci MČR? Je to pro Vás svým způsobem země neprobádaná, organizace tak velké akce…
Třeba včera jsem řešil ubytování, už počtvrté měním obsazení pokojů, věci, co by mě nenapadlo, že budu někdy řešit. Co mě ale trochu děsí, je catering, máme samozřejmě nějakou nabídku, máme odhad, ale tam mám trochu strach, kam až to vyletí. Večeře, obědy rozhodčích, organizačního týmu, dobrovolníků, vip salonek atd.
Tento rok se navíc souběžně s dospělou kategorií bude konat i MČR do 11 let. Co si od spojení obou šampionátů slibujete?
My si od toho slibujeme propojení badmintonu malých a velkých. Všechny kategorie (U15, U17, U19) mají k dospělým blíž. Ale tito nejmladší se se svými vzory nemají šanci potkat. Teď mají všichni hráči kategorie U11, která se bude hrát nejprve v jiné hale, volný vstup na MČR dospělých, což pomůže i divácké kulise, navíc jejich semifinále a finále se bude hrát ve stejné hale, ve které bude probíhat dospělá kategorie.
Jaké jsou Vaše osobní tipy. Komu budete na šampionátu fandit a přát zisk medaile?
Musím být patriot a Jihočeši by měli aspirovat na medaile. U Míry Janáčka s Tomášem Švejdou by to mělo klapnout, Honza Janoštík sice nebude mít výhodu domácího prostředí, protože trénuje v jiné hale, ale výkonnostně na to rozhodně má.
A na závěr se Vás zeptám, co byste si chtěl v neděli večer, po šampionátu, předpokládám u pár orosených Budvarů, s organizačním týmem říct?
Chtěl bych si říct, že jsme to zvládli bez zádrhelů, bez zranění, že nebyly velké prodlevy v programu a že vše klaplo, přesně tak, jak jsme si přáli před turnajem.