Čeští kvalifikanti Evropských her – Tereza Švábíková, Jan Louda, Ondřej Král a Adam Mendrek – v úterý jistě s napětím sledovali los skupinových fází turnaje, kde si všichni odbydou premiéru na turnaji tohoto druhu. Pojďme se podívat na skupiny, které nás nejvíce zajímají, a také na postavení soupeřů našich hráčů.
Evropské hry hostí polské město Krakov od 21. června do 2. července, badmintonové klání budou začínat 26. června a vítěze poznáme poslední den celých her. Arena Jaskółka (v překladu vlaštovka, pozn. redakce), jenž bude místem bojů s opeřeným míčkem, se od centra dění her nachází zhruba 80 kilometrů východně v městě Tarnov. Pro příznivce badmintonu je to tedy velmi blízká destinace k podpoře našich reprezentantů. A nejen to, k vidění budou takřka všichni hráči úzké evropské špičky.

Tereza Švábíková se na třetí ročník Evropských her kvalifikovala z pohodlného 14. místa redukovaného žebříčku. Aktuálně se Terka nachází na 94. místě rankingu. Jejími skupinovými soupeřkami budou Francouzka Qi Xuefei (aktuálně 49. místo), Irka Rachael Darragh (aktuálně 83. místo) a Srbka Marija Sudimac (aktuálně 229. místo).
Losovací klíč říká, že se pro nasazení hráčů použije žebříček z 6. června. Tito hráči jsou pak z 1.-8. místa přiřazeni do skupina A-H na první místa. Z tohoto pohledu se může jevit nasazení Qi Xuefei jako zdánlivě výhodné, jelikož byla na pozici číslo 7, ale i tak budou všechny soupeřky nelehkým úkolem pro naši reprezentantku. S francouzkou se Terka na mezinárodním turnaji ještě nesetkala. S irskou Darragh má Ostravačka sice kladné skóre 1:0, to je ale již poměrně vousaté – z litevského mezinárodního mistrovství roku 2017. Naopak Srbce Sudimac podlehla před dvěma lety v Bulharsku.
Jan Louda se v původním redukovaném žebříčku jen těšně nedostal do první osmičky a kvalifikoval se z deváté pozice. Díky aktuální výkonnosti a lepšímu žebříčkovému postavení je však nasazen jako 8. hráč, a tedy přiřazen do skupiny H. Z našich hráčů má tedy teoreticky největší šanci na úspěch. Honza nyní okupuje 53. místo rankingu. Soupeřit bude s Belgičanem Julienem Carraggim (aktuálně 70. místo), Němcem Kaiem Schaeferem (aktuálně 73. místo) a Rakušanem Lukou Wraberem (aktuálně 101. místo).
Rankingové postavení dává tušit, že tato skupina bude velmi vyrovnaná. S Carragim se Louda zatím ještě na mezinárodních polích neutkal. Němec Schaefer jej dokázal těsně porazit na lotyšském mezinárodním mistrovství 2017, avšak tento výsledek nelze z pohledu aktuální výkonnosti brát vůbec vážně. Rakušan Wraber Loudovi podlehl v loňském ročníku francouzského turnaje kategorie Challenge, a to jednoznačně 21:8, 21:8, čímž borci vyrovnali vzájemné skóre na 1:1.
Posledními našinci v soutěži budou Ondřej Král s Adamem Mendrekem ve čtyřhře mužů, kteří se rovněž komfortně kvalifikovali ze 7. místa redukovaného žebříčku, a v tom aktuálním jim patří 63. světová pozice. Kluci však budou mít ve skupině D přetěžkou pozici. Považte, za soupeře jim budou Skotové Alexander Dunn a Adam Hall (aktuálně 25. místo), francouzští bratři Toma Junior Popov a Christo Popov (aktuálně 41. místo), a Miłosz Bochat s Robertem Cybulskim (aktuálně 154. místo), jenž využívají mimokvalifikační spot pro pořadatelskou zemi.
Ondra a Adam se se skotským párem utkali dvakrát, ani jednou se jim však nepodařilo zvítězit. Proti zbývajícím párům z Francie a Polska se na mezinárodním poli ještě nepotkali, avšak výhodou jistě bude, že se severními sousedy Česka se znají i z několika společných tréninkových jednotek.
Postup ze skupin si zaslouží vždy nejlepší dva hráči či páry. V singlech se tedy soutěžní pavouk začne hráč z osmifinále, v párovkách ze čtvrtfinále. Prestiž turnaje, kromě kontinentálního titulu, zvyšuje i fakt, že se za něj rozdávají stejné body, jako za Mistrovství Evropy či turnaj kategorie Super 500. Vítěz si tedy odnese obří porci 9200 bodů do olympijské kvalifikace!
V mezičase před turnajem Vám přineseme rozhovory s Terkou, Honzou, Ondrou a Adamem spolu s ohlasy k losu.