logo
Český badmintonový svaz

Český tým transplantovaných sportovců zářil v Itálii, z badmintonu přivezl tři zlata

Český tým transplantovaných sportovců na konci června absolvoval další významnou mezinárodní akci. Jelikož se domů vrátil i s třemi zlatými medailemi z badmintonu, vyzpovídali jsme při té příležitosti předsedu ČTT Romana Dundu.

Upřesníš, prosím, o jakou akci se jednalo, kde to bylo a kolik se z ČR vypravilo lidí?
Právě jsme se vrátili z 10. Evropského šampionátu transplantovaných a dialyzovaných sportovců, který se konal v italském Cagliari na Sardinii ve dnech 17.-24.června 2018.

Naše výprava byla tentokrát menší, než jsme si představovali, ale nakonec nás odletělo 6 sportovců. Vesměs jsme byli stará dobrá parta, která se účastní zahraničních závodů pravidelně, měli jsme ale jednoho navrátilce: Jirku Nídla, který v roce 2017 postoupil kombinovanou transplantaci ledviny a srdce, a tudíž se k nám opět mohl přidat.

Zároveň jsme získali novou posilu, Katku Nejedlou, která se po transplantaci jater vydává na dráhu transplantovaného sportu v běžeckých disciplínách.

Jak čeští transplantovaní sportovci v Itálii uspěli?
Myslím, že jsme byli více než úspěšní, celkem jsme nasbírali 7 zlatých, 2 stříbrné a 3 bronzové medaile.

Český tým transplantovaných na Evropském šampionátu v Cagliari. Foto ČTT.

Dokonce Petr Žitný se stal historicky prvním Čechem vyhlášeným jako nejúspěšnější závodník šampionátu. Obvykle to získávají plavci, kteří získají 5 zlatých (max je 5 disciplín), nicméně nyní se plavec nenašel a 4 zlaté získal právě Petr. Navíc je měl ve dvou sportech, což by jej upřednostnilo právě před závodníkem, který by stejný počet medailí získal v jednom sportu.

Kolik vás soutěžilo v badmintonu a v jakých dalších sportech ČTT nastoupil?
V badmintonu jsme soutěžili pouze já s Petrem. Oba jsme ve svých věkových kategoriích získali zlato a zároveň jsme ovládli bez porážky turnaj ve čtyřhře napříč věkovými kategoriemi.

K tomu jsme oba soutěžili v atletice, Petr vyhrál oštěp a hod míčkem, v disku byl čtvrtý. Já jsem získal bronz v běhu na 100 m.

2 zlaté si připsal i náš elitní běžec Vojta Koudelka, který vyhrál minimaraton a běh na 800 m. K tomu ještě přidal Libor Malinský 2 stříbrné a 2 bronzové (stolní tenis + hod míčkem, vrh koulí a chůze 5 km). Libor po dlouhé době prošel ztrátou funkce transplantované ledviny a letos závodil poprvé jako dialyzovaný sportovec.

Roman Dunda (uprostřed) se svými přemožiteli v běhu na 100 metrů. 
Foto ČTT.

Na naše další závodníky již medaile nezbyly, ani pro Jirku Nídla v plaveckých disciplínách, ani na Katku Nejedlou v běhu na 400 m a skoku do dálky. Oba závodníci jsou teprve rok po transplantaci, tedy teprve nedávno prošli těžkou operací a dlouhou rekonvalescencí. Nicméně si osahali závodní tempo a jistě je to povzbudilo do tréninku.

Dokážeš badmintonový turnaj kvalitativně srovnat s jinými velkými akcemi pro transplantované? 
Z turnaje dvouher jsem byl upřímně zklamaný, jsme tradičně rozděleni po 10 letech do věkových kategoriích a tentokrát přijelo na badminton málo hráčů. Evropský turnaj je vždy daleko menší než světový, ale do některých kategorií bylo přihlášeno opravdu málo hráčů, a tudíž si zase tolik nezahráli. Já osobně bych raději vyměnil medaili za kvalitní soupeře a jejich počet.

U čtyřher byli spojeny všechny věkové kategorie a turnaj byl díky tomu poměrně zajímavý. 

Náš trenér Jirka Provazník nám, co se umístění v beďasu týče, nemůže nic vytknout (smích).

České medaile z Evropského šampionátu transplantovaných a dialyzovaných sportovců v Cagliari. 
Foto ČTT.

Co Český tým transplantovaných ještě letos čeká? 
Letos už v podstatě nic, jak víš, máme již za sebou zimní světové hry v Anzére, nyní Evropský šampionát v Cagliari a teď se už budeme těšit a připravovat se na Světové hry transplantovaných sportovců v Newcastlu v Anglii příští rok.

Zimní světové hry i tento šampionát byl pro nás úspěšný, tak můžeme být spokojeni. Jenom nás stále trápí financování našich aktivit, ale to asi k tomu patří. Je to stále složitější i přes úspěšnou ekonomickou situaci, která v Česku v tuto chvíli panuje.

Více o aktivitách Českého týmu transplantovaných čtěte na oficiálním webu.

About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading