logo
Český badmintonový svaz

Co je u nás výjimečné, je v zahraničí nedostačující, říká po Refrath Cupu Tomáš Krajča

Mezinárodní turnaj badmintonistů do 15 let Refrath Cup v Německu, z něhož český tým o víkendu přivezl stříbrnou medaili ve čtyřhře dívek i spoustu zkušeností, hodnotí Tomáš Krajča, jenž vedl české družstvo společně s Markétou Osičkovou.

Pro všechny naše hráče byl Refrath Cup skvělým turnajem, prověrkou s nejlepšími německými hráči a výbornými jednotlivci z Rakouska, Anglie, Ruska, Belgie i exotického Peru. Právě Peruánci nás překvapili asi nejvíce - na tréninku se zdáli dovednostmi průměrní, ale v turnaji předvedli rychlost, bojovnost i dobré "načtení soupeřů" a vybojovali zlato v dívčím deblu na náš a v klučičím na německý úkor.

Pochvalu za zvládnutí náročných situací v deblu zaslouží Verča s Valčou, které se dobře na kurtu doplňovaly a uplatnily nátlakový styl hry. Všichni hráči během turnaje střídali lepší a horší okamžiky a mají určité rezervy, na kterých budou muset hodně zapracovat. Často je to i v mentální oblasti - naučit se na kurtu nevztekat a nestresovat chybami, uplatnit taktiku, věřit si a zvládat obtížné situace při zdánlivě "nespravedlivém" získání bodu soupeře.

Ještě jednou děkujeme německému badmintonovému svazu za bezchybnou organizaci celé akce, tým v čele s trenérem Dirkem Nötzelem a vrchním rozhodčím Heinzem Kelzenbergem se o nás staral od první hodiny příjezdu až po rady a svačinu na dlouhou nedělní cestu domů. Oplatit jim to budeme moci v rámci spolupráce tří zemí (ČR, Německo, Dánsko) během června při turnaji U15 v Českém Krumlově.

Poučením pro všechny pak je, že co může být považováno na klubové, regionální i české úrovni za "výjimečné", může být na mezinárodní scéně "podmínkou nutnou, nikoliv dostačující," to platí zejména pro rychlost a obratnost v pohybu, které se dají nahradit jen částečně nebo vůbec ne a rozvíjet je by měl být jeden z prvořadých úkolů.

Pro naše organizátory turnajů je pak inspirací a výzvou formát, který díky hraní disciplín v jednotlivých dnech a základním skupinám nabízí velkému množství hráčů jistotu více zápasů. Zároveň se turnaj odehrával ve fair play a klidné atmosféře, hráči se dokázali dohodnout na sporných míčích a díky oddělení publika vzdálenější tribunou nikdo nezasahoval do hry – nevhodně, ani "vhodně". Jak němečtí, tak i například belgičtí či estonští hráči projevovali velký zájem zúčastnit se turnaje v Česku, při nalezení vhodného termínu by jistě nebylo nemožné soustředit do ČR dobrou evropskou konkurenci.

Tomáš Krajča

 

About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading