Czech U17 International skončilo triumfem domácích, vyhráli všechny disciplíny

Velkým českým triumfem skončil druhý ročník Czech U17 International v Českém Krumlově. Domácí reprezentanti ovládli čtyři z pěti disciplín stoprocentně, smíšenou čtyřhru padesátiprocentně. Dvojnásobnými zlatými medailisty jsou Jan Janoštík, Lucie Krpatová a Kateřina Zuzáková.

Jediným "neČechem" mezi vítězi je Polák Karol Budny, jenž pro tento turnaj spojil své síly s Lucií Krpatovou a společně dokráčeli až ke zlatým medailím. Ve finále byli jejich sopeři Budnyho krajané Szymanowski, Jankowska, kteří vítězům sebrali 16 a 18 bodů.

Pak už viděli diváci v krumlovské hale ryze český válec.

Polák Karol Budny a Lucie Krpatová - zlatí mixéři. Foto: Tomáš Soták.

Jan Janoštík potvrdil roli nasazené jedničky, zároveň zvládl i roli mstitele za Tomáše Švejdu.

Ten prohrál v semifinále s Belgičanem Yaro Van Delsenem, Janoštík pak Van Delsena ve třech setech v boji o zlato zdolal. V nejdelším utkání sobotního programu (40 minut) český singlista sice poprvé na turnaji ztratil set, nakonec ale našel sebevědomí a jistotu, jimiž se po celý turnaj prezentoval, a vyhrál 21:14, 17:21 a 21:8.

Druhý titul přidal Janoštík podle očekávání v deblu s Tomášem Švejdou. Oba čeští badmintonisté v prvním finálovém setu své polské soupeře vyškolili 21:6, pak trochu povolili v tlaku a nechali Poláky "vstoupit do hry", nakonec ale i díky tradiční jistotě na podání a rozehrávce výměn slavili po vítězství 21:17 ve druhém setu společné vítězství, jímž o stupínek vylepšili loňský výsledek.

"Na kurt jsem před finále dvouhry šel velmi namotivovaný a s pocitem, že soupeř není lehký, ale dá se porazit. První set jsem zvládl s velmi klidnou hlavou a velkou touhou vyhrát. Set druhý jsem nezačal úplně podle svých představ. Dělal jsem hodně chyb a už od začátku jsem si věřil o dost méně," popisuje průběh finále Jan Janoštík.

"Do třetího setu jsem šel s co nejklidnější hlavou a s tím, že tento zápas vyhraju za každou cenu. A tak se nakonec i stalo. Po singlu jsme s mým spoluhráčem Tomášem Švejdou nastoupili proti polské dvojici. Na tento zápas jsme oba šli s tím, že pokud budeme hrát tak, jak nejlíp umíme, tak je zlato naše! A bylo!" dodává Janoštík.

Dvojnásobné zlaté medailistky: Lucie Krpatová a Kateřina Zuzáková. Foto: Tomáš Soták.

Ženské disciplíny patřily Kateřině Zuzákové.

Ta až ve finále dvouhry konečně zastavila Ukrajinku Arinu Maruschak, jež během turnaje vyřadila pět českých singlistek! Největší favoritka Zuzáková ale další vítězný zápis do ukrajinského deníčku nedovolila a vyhrála 21:13 a 21:17. Česká reprezentantka vylepšila loňské umístění z tohoto turnaje o dvě příčky.

Ve čtyřhře dívek, kde se závěrečná kola změnila v české národní mistrovství, pak Zuzáková triumfovala spolu s Lucií Krpatovou. Finále proti mladším reprezentačním kolegyním Marii Růžičkové a Tallulah Sharleen Van Coppenolle bylo jasnou záležitostí, Krpatová se Zuzákovou vyhrály 21:11 a 21:9 a obhájily loňské zlato.

Pět zlatých medailií pro Českou republiku hovoří jasnou řečí, dominanci pořádající země podtrhuje i to, že našich juniorů bylo v semifinále hned patnáct!

Nezbývá než doufat, že pro případný příští ročník do Českého Krumlova zavítá i početnější konkurence ze západních zemí a dalších evropských badmintonových velmocí, která tvrději prověří dobře připravenou domácí reprezentaci.

Opět skvěle zorganizovaný a opečovaný turnaj Czech U17 International by si to zasloužil.

Všestranná spokojenost: ředitel turnaje Radek Votava, dvojnásobný šampion Jan Janoštík a Tomáš Švejda, zlatý v deblu a bronzový v singlu. Foto: Tomáš Soták.