logo
Český badmintonový svaz

Darren Parks: "Nepochybuji, že Praha může hostit světový šampionát juniorů."

Praha v těchto dnech hostí vzácnou návštěvu ze světové badmintonové federace. Darren Parks je Events Manager, člen vedení BWF zodpovědný za velké turnaje.

Do Prahy přijel na technickou kontrolu v rámci procesu kandidatury Českého badmintonového svazu na pořadatelství mistrovství světa juniorů v roce 2019. Praha je v tuto chvíli jediným zájemcem o pořádání, který podal formální žádost. Na základě informací od Darrena Parkse bude BWF rozhodovat o přidělení pořadatelství na svém meetingu v polovině listopadu (jeho dějištěm je Jamajka).

Darrena Parkse jsme se ptali na jeho program a požadavky BWF pro velké turnaje, šance Prahy na pořadatelství MSJ i na změny, které BWF chystá pro rok 2018.

Můžete, prosím, přiblížit program své návštěvy v Praze, co je jejím hlavním účelem?
Jde o formální návštěvu místa konání v rámci žádosti o pořadatelství BWF mistrovství světa juniorů v roce 2019 zde, v Praze. Je to druhá fáze, tou první bylo podání návrhu ze strany Prahy a Českého badmintonového svazu. To proběhlo a nyní ze strany BWF přichází moje návštěva, kdy si prohlédnu halu, abych se ujistil, že je možné v ní mistrovství uspořádat.

A už jste halu viděl?
Ano, včera odpoledne jsme si halu prošli, jak prostor soutěžní haly, tak i rozehrávací, šatny a různé další místnosti, které mohou být pro rozhodčí a řízení turnaje, média a podobně.

Mám z celé návštěvy velmi dobrý pocit a mohu říci, že sice bude potřeba odvést kus práce při přípravě, ale nepochybuji, že tato hala může hostit světový šampionát.

Na co se především zaměřujete při návštěvě haly – zda má dostatečné rozměry, kvalitu povrchu... jaká všechna kritéria sledujete?
Jde o množství technických věcí. V podstatě procházím halou a odškrtávám si kolonky. Jednou z nich je například výška: hráči jsou schopni vystřelit míčky do určité maximální výšky, a tak kdyby strop byl níže než 12 metrů, nebo by v prostoru těch 12 metrů byla nějaká překážka, nemohlo by se v hale MS hrát. Občas lze přimhouřit oko při 10,5, 11 metrech, ale kdyby to bylo třeba jen 8, kvalita hry by utrpěla.

Další důležitá věc pak je odpružená dřevěná podlaha, která bude muset být položena pod badmintonovými koberci před mistrovstvím. Je to kvůli zdraví hráčů, protože badmintonisté hodně skáčou, a tak potřebují, aby podlaha pomáhala absorbovat nárazy.

Viděl jste a kontrolujete také turnajové hotely?
Ano, viděl jsem několik možností ubytování pro hráče. Je velmi dobré, že jsou v dochozí vzdálenosti od haly, což ulehčí všem stranám. Jednak hráčům, kteří nečekají na turnajové autobusy, jednak organizátorům. Samozřejmě potřebujete mít nějakou záložní variantu, kdyby pršelo, ale to už není tak náročné.

Samozřejmě i hotely musejí splňovat určité standardy, ale vlastně jde hlavně o to, aby byly čisté, pohodlné a za rozumnou cenu. Jde o mistrovství juniorů, federace, které vysílají své týmy, mají určité rozpočty, a nepotřebují drahé, pětihvězdičkové hotely.

MSJ se zúčastní stovky hráčů, bude hala stačit rozměrově? Co lze udělat pro dobré časové a logistické zvládnutí tak velkého turnaje?
V tomto ohledu jsme trochu na hraně. Myslím, že do tělocvičny dostaneme maximálně deset kurtů, ideál by přitom pro některé fáze turnaje bylo i patnáct kurtů. Ale jsou možnosti, jak se s tím vypořádat. Například letos v Indonésii bylo kurtů dokonce jen osm, a řešením bylo prodloužení turnaje o dva soutěžní dny.

Pokud se bude MSJ konat v Praze, předpokládám větší množství účastníků než v Indonésii. Takže asi bude potřeba i při deseti kurtech také přidat ony dva dny navíc.

Praha je krásné město s vhodnou, centrální polohou. Myslím, že můžete očekávat rekordní hráčskou účast.

Jak velkou roli hraje Praha sama jako atraktivní město s bohatou historií?
Samozřejmě, u všech velkých turnajů jde o to, aby hráči udělali krok ve své kariéře, stali se známými sportovci, dosáhli uznání, peněz, splnili si své sportovní sny. A s každou takovou událostí se spojí mnoho vzpomínek. Je nepochybné, že krásné místo jako Praha přispívá k tomu, že zážitky hráčů a jejich vnímání turnaje budou pozitivní. Rozhodně souhlasím s tím, že město jako takové je vnímáno jako jeden z kladů žádosti o pořadatelství.

Na druhou stranu, Česko není badmintonovou velmocí. Velké turnaje vídáme spíše v zemích jako Čína, Dánsko, apod. Má BWF strategii v přidělování těchto akcí?
Po pravdě ne. Je především na členských asociacích, aby vystoupily a přihlásily se o možnost šampionát hostit. Aby samy viděly přínos pořádání. BWF sleduje jednoduché cíle: pomoci tomu, aby více lidí badminton sledovalo, více lidí ho hrálo – a aby ho hráli lépe. Ale hlavní břímě realizace je na svazech.

Je třeba si uvědomit, že takový turnaj může být katalyzátorem badmintonových aktivit v dané zemi. Na krátkou chvíli se vlastně vyhříváte ve světle mediální pozornosti, otevřete si dveře k vládě či politikům, můžete získat vybavení, partnery a sponzory, ke kterým doposud nebylo možné se dostat, protože význam "mistrovství světa" je velký.

Po tom, co jste viděl – jaké myslíte, že padne rozhodnutí na meetingu BWF na Jamajce? Bude ČR hostit mistrovství světa juniorů?
To nemohu předjímat, ale myslím, že Česko podalo dobrou nabídku pořadatelství. Tým, který pojede prezentovat Prahu na Jamajku, by tam měl letět se sebedůvěrou, mluvit s vášní a pak mají dobrou šanci.

Kdyby to dobře dopadlo, jaké další kroky pořadatele a BWF čekají?
Dál je to především velká spousta práce, kterou musí zvládnout pořadatelé. Na návštěvu by přiletěl také rozhodčí z BWF, který by prošel s organizátory časový plán. Dále pak hledání sponzora pro kurty, turnajové míče, vyplétací servis a jednotlivé služby v hale. Prvním oficiálním dokumentem je pak zvací dopis zhruba na konci roku 2018, vzhledem k tomu, že uzávěrka přihlášek jednotlivých zemí by byla v červnu 2019. A samozřejmě v tu dobu už musejí být doladěné dohody s hotely, připravená infrastruktura...

Zkusil byste našim čtenářům přiblížit chystané změny ve velkých turnajích BWF, především Super Series?
Příští rok čekají Super Serii velké změny. Spuštění pod novým názvem BWF Tour. Namísto toho, abychom měli oddělené "seriály" jako Super Series, Grand Prix Gold, GP,... budou nyní turnaje více propojeny pod značkou BWF Tour, a to na šesti úrovních, kde 1 je finálový turnaj a 6 je úroveň dnešního GP. Hráči přitom budou sbírat body ve všech úrovních pro kvalifikaci do finálového turnaje, ne jako doposud pouze v Super Series. Nová struktura pojmenování turnajů bude teprve odhalena koncem listopadu. Tedy: turnaje budou mít nová jména a také zvýšené prize money – tři turnaje úrovně 2 budou mít minimální prize money milion dolarů, finále pak 1,5 milionu dolarů.

Jak nyní vnímáte český badminton na mezinárodní úrovni?
Samozřejmě Petr Koukal a Kristína Gavnholt byli ambasadory českého badmintonu, zejména Koukal jako olympijský vlajkonoš. Jste tedy v určitém "překlenovacím období," které je ale zároveň velkou šancí. Byli to olympionici, výborní hráči, ale třeba vaše nová generace dosáhne ještě o úroveň výš a bude moci pomýšlet i na medaile ze světových šampionátů.

Myslím, že celkově je badminton v Evropě stále slabší než ten asijský. Ano, je tu několik velkých jmen jako Carolina Marin či Viktor Axelsen, ale pod nimi je velký prostor, který by měli mladí hráči přijmout jako výzvu a stát se novými šampiony. A proč by to nemohli být právě Češi?

About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading