logo
Český badmintonový svaz

Dvojrozhovor o racketlonu: Richard Hobzik a Svatopluk Rejthar představují sport, v němž je Česko světovou velmocí

I když stále zůstáváme badmintonovým webem, přinášíme nyní dvojrozhovor týkající se racketlonu. O tomto sportu, kterému se věnuje i mnoho bývalých a současných badmintonistů, povídá předseda České asociace racketlonu Svatopluk Rejthar a Richard Hobzik. Právě Hobzik má nyní čerstvý úspěch, když se v německém Nusslochu stal mistrem světa ve čtyřhře v kategorii 55+.

Svatopluk Rejthar, předseda ČAR
 
Jak a kdy vůbec racketlon vznikl?
Racketlon se stávajícími pravidly - 4 sety v každé disciplíně (stolní tenis, badminton, squash, tenis) do 21 bodů s tím, že jejich celkový součet určí vítěze, vznikl počátkem 90. let ve Finsku a Švédsku.
 
Koncem 90. let se k tomuto systému přidávaly další země. Velký posun nastal v r. 2001, kdy byl uspořádán v Gothenburgu 1. mezinárodní racketlonový turnaj za účasti hráčů z 6 evropských zemí - Finsko, Švédsko, Skotsko, Francie, Německo, Bulharsko.
 
Všechny hlavní kategorie na tomto šampionátu ovládli Finové. Mezinárodní racketlonová federace (FIR) byla založena v roce 2002 a jejím prvním prezidentem se stal Švéd Hans Mulamma. Dnes má FIR 40 členských zemí a racketlonu se věnují desítky tisíc sportovců.
 
Systém mezinárodních soutěží je obdobný jako v jiných sportech. Základním pilířem je série World Tour, cca 20 turnajů ve 3 úrovních, dále mistrovství světa singlů, deblů, týmů a mistrovská liga týmů (Champions League).

Po utkání ČR vs. Anglie v roce 2013. Foto: Česká racketlonová asociace.

Jakou má racketlon tradici u nás?
I u nás vznikaly v průběhu 90. let různé aktivity rozvíjející tyto 4 nejpopulárnější raketové disciplíny, třeba Diamantová ruka či Raketový čtyřboj. "Originální racketlon" odstartoval prvním mezinárodním turnajem Czech Open World Tour v roce 2005 uspořádaným v Průhonicích za pomoci rakouských sousedů.
 
Už tohoto 1. ročníku se zúčastnilo celkem 90 hráčů ze 14 zemí (z toho Čechů pouze 12). Ve stejném roce byla založena Česká asociace racketlonu s registrací u MV a ČSTV (dnes ČUS).
 
Dnes patří Czech Open k největším a nejúspěšnějším turnajům světové túry, posledního 14. ročníku v letošním roce se zúčastnilo 160 hráčů z 21 zemí.
 
Kolik zhruba se tomuto sportu věnuje v ČR lidí?
Členská základna stále narůstá, dnes cca 700 hráčů, z toho zhruba 1/3 se zúčastňuje pravidelných soutěží Czech Tour (15 turnajů v roce, 10 singlových a 5 deblových). Pořádá se i mistrovství ČR a SR v singlech, deblech a týmech.

Které země jsou největšími velmocemi a proč?
K největším velmocem dnes patří Německo, Rakousko, Velká Británie, Dánsko, hned za nimi ČR. Velký rozvoj tohoto sportu v západních zemích Evropy je dán především ohromným množstvím sportovišť s potřebnou vybaveností pod jednou střechou.

Richard Hobzik vyhrál turnaj v německém Fürthu v roce 2015. Foto: Česká asociace racketlonu.

Kdo je u nás největší "hvězdou"? Jaké jsou historicky největší úspěchy?
ČR se do světové špičky probojovala velmi brzy po svém vstupu do tohoto sportu.
 
Zejména v kategorii žen zastáváme čelní místa světového žebříčku. Nejúspěšnějšími ženami jsou Martina Kakosová, mistryně světa z let 2007 – 2010, a po ní Zuzana Kubáňová, která vlastní už 8 titulů mistryně světa v siglech i deblech a celkem 20 mistrovských titulů z turnajů World Tour. 
 
V současné době je naší vycházející hvězdou teprve dvacetiletá juniorka Zuzana Severinová, první hráčka světového žebříčku juniorek do 21 let v singlech i deblech a 8. hráčka žebříčku žen. 
 
Historicky nejúspěšnějším mužem je Petr Veselý, který se v letech 2012-2015 pohyboval v Top ten mužů, nejlépe na osmém místě. Po dvouleté pauze se k racketlonu vrátil a na letošním Czech Open získal nejen titul mezi seniory 45, ale také suverénně ovládl kategorii mužů B.
 
V seniorských kategoriích sklízíme dlouhodobě velké úspěchy, aktuálně další výraznou osobností je Richard Hobzik, čerstvý mistr světa racketlonových deblů mezi seniory 55+, několikanásobný vítěz turnajů World Tour v různých seniorských kategoriích a momentálně 2. hráč světového žebříčku singlů své kategorie.

Richard Hobzik (třetí zleva) s Maďarem Sakovicsem vyhráli MS ve čtyřhře v kategorii nad 55 let. Foto: Česká asociace racketlonu.

Velkým příslibem jsou výsledky teprve třináctiletého letého juniora Davida Eršila, který se racketlonu intenzívně věnuje necelý rok a v letošním roce už vybojoval dva tituly na turnajích World Tour (Czech Open a German Open).

Richard Hobzik, mistr světa v kategorii 55+
 
Jak jste se k racketlonu dostal?
Shodou několika okolností. Zkušenost z ostatních sportů jsem nějakou měl. Znal jsem předsedu svazu racketlonu Sváťu Rejthara, který dříve řídil provoz sportovní části Sporthotelu v Průhonicích. Probíhaly tam i tréninky pražského badmintonového SCM, které jsem pár let vedl.

Před sedmi lety jsem dostal pozvání na turnaj v racketlonu a kamarád squashista, který ho už hrál, mi dodal sebevědomí, ať se nebojím to zkusit, že nikdo neumí úplně všechno skvěle. A měl pravdu.
 
Jak často trénujete a jak dělíte svůj čas mezi všechny čtyři racketlonové sporty? 
V mém věku bych to už nenazval trénováním, snažím se cca obden hodinku sportovat. Hraju amatérskou ligu ve squashi, jinak si příležitostně domlouvám hodiny na zahrání s kolegy z racketlonu či přáteli, kde se snažím alespoň techniku ještě vylepšit.

Badminton z minula je základem a dnes i příležitostí, jak se častěji potkat s dětmi Adamem a Martinou (bývalými juniorskými reprezentanty, pozn. red.). Moc důležité je to nepřehnat, tělo občas říká: Jen blbni! (smích).

Jan Port je seniorský reprezentant v badmintonu i majitel racketlonového titulu. Foto: Česká asociace racketlonu.
 
Zařaďte, prosím, titul mistra světa ve čtyřhře z Nusslochu do kontextu své racketlonové kariéry.
Výsledkově je tenhle titul maximum. Ale mám i krásné vzpomínky na prohraná finále MS v družstvech a mixu v minulých letech. Je to prima pocit vyhrát, ale už je to jen seniorský koníček a Asiaté se ještě tenis i squash tolik nenaučili a zatím moc nejezdí…
 
Racketlonu se věnuje mnoho bývalých i současných badmintonistů. Můžete, prosím, některé jmenovat? Lze říci, kdo je z nich/vás nejúspěšnější?
Racketlon si s úspěchem vyzkoušela již řada českých badmintonistů a asi není tady prostor je všechny vyjmenovat, stejně bych na někoho zapomněl. V minulosti to byla např. celá rodina Koukalových a patřili v Čechách k nejlepším. Mistrovský titul v elitních dospělých se ale podařilo získat zatím jen Honzovi Portovi i díky solidní výkonnosti ve všech zbylých třech sportech. Pokud budete mít chuť, přijďte si zkusit. 
 
Více o racketlonu najdete na stránkách České asociace racketlonu.
 

About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading