logo
Český badmintonový svaz

Eliška Maixnerová o práci s Talent Teamem: Už v tomto věku nemají hráči ideální posturu

Eliška Maixnerová v druhém díle miniseriálu o propojování oblastí fyzioterapie a badmintonu píše o spolupráci s Talent Teamem.
 
V rámci druhého týdne, kdy v Nymburce trénoval Talent Team, se ukázalo, že hráči již v tomto věku nemají ideální posturu. Náplní celého týdne s Peterem Mouritsenem byly údery ze zadní části kurtu, kdy se měli hráči snažit údery „řezat“, „zadržovat“, „naznačovat“ atd. 

Peter se je celou dobu snažil přimět k tomu, aby do úderu dali více síly, čímž dochází k tomu, že míč letí rychleji a strměji než když míček jen „pohladíte“. 

K tomu, aby byli hráči schopni hrát úder dostatečně razantně, je třeba, aby měli zpevněný střed těla a byli tak schopni paží danou sílu vyvinout. V případě, že nemají tělo zpevněné, pomáhají si všemi možnými svaly okolo. Proto pak za mnou chodili, že je bolí ruka, že je bolí za krkem, že je bolí záda aj.

Eliška Maixnerová vede cvičení s členy Talent Teamu. Foto: Tomáš Krajča.
 
Proto jsem s hráči měla v průběhu týdne zhruba hodinové sezení, kdy jsme si pouštěli nově vzniklé video o správném nastavení těla v badmintonu (nahrané v XPS), jednotlivé části videa jsme zastavovali a vše si vysvětlili a ukázali na sobě.

Je třeba, aby už od začátku se hráči, v rámci možností, naučili k míčku správně postavit a nepřetěžovat zbytečně další svaly.

Hlavními oblastmi bylo nastavení kolenního, kyčelního a ramenního kloubu a také postavení trupu při úderech jak ze zadní, tak i přední části kurtu. V návaznosti na sledování hráčů jsme se s trenérem Tomášem Krajčou dohodli, že stejně jako má reprezentace do 19 let mnoho „úkolů“ či doporučení, co mají dělat, stejně tak dostane „úkol“ i Talent Team.

Eliška dokáže srovnat i členy TMK. Foto: Tomáš Krajča.

S hráči jsem na soustředění nacvičila několik stabilizačních a kompenzačních cviků, které budou mít za úkol 1-2x týdně cvičit, a to až do dalšího kempu, který bude v červenci, kde si budeme jednotlivé hráče kontrolovat, jak se jim dařilo. Pro lepší ilustraci jsou jednotlivé cviky uvedeny níže na odkazu.

Tím bych též chtěla poděkovat Vítu Kulíškovi a Adamu Srncovi za pomoc při natáčení. 

Určitě doporučuji cviky zařadit i ostatním hráčům, kteří třeba v Talent Teamu či reprezentaci nejsou, ale v budoucnu by mohli být. Nebo také těm, co nemají možnost se ke stabilizačním cvikům dostat, určitě může následující ukázka sloužit jako inspirace.

Důraz je kladen na kvalitu provedení. Foto: Tomáš Krajča.

Byly vybrány následující cviky:
 
1. Plank I. (pozice planku a střídavě se dotýkat pravého a levého ramene, hlavy a zad – bederní oblast)
    - celé kolo provést pomalu a 2x opakovat
2. Střídavé zapojování šikmých břišních a zádových svalů v pozici na čtyřech 
    - 10x každá strana
3. Fixace lopatky k páteři
    - 8x vpřed, 8x vzad
4. Plank II. (pozice planku a snížit se na lokty a zpět)
   - 10x na lokty a 10x zpět
5. Svícen 
    - 50x hmitnout
6. Side plank 
    - počítat do 30 a pak druhá strana
7. Střídavé zapojování šikmých břišních a zádových svalů v pozici na zádech 
    - 8x jedna strana (křížem) a 8x druhá strana
8. Souhra břišních a hýžďových svalů (pouze první varianta)
    - 8x každá strana
9. Podřep na jedné noze
    - 8x každá noha
 
Důraz, prosím, dejte na kvalitu provedení, na pomalý a plynulý pohyb. Lépe to dělá ten, co mu to trvá déle a není první hotov. Nebojte, nezabere to moc času, takže zájemci určitě zvládnou dvě kola!
 
Videa s provedením cviků si prohlédněte zde:

 
V rámci semináře s Peterem byla též možnost pro trenéry podívat se na kompenzační cvičení, po diskusi s některými z nich mě potěšil zvyšující se zájem o tuto oblast. Také na základě tohoto bych ráda v následujícím čase udělala seminář zaměřený pouze na kompenzační cvičení a nastavení těla v badmintonu. 

Hráči tyto možnosti mají v Nymburku, ale k trenérům se vždy informace dostat nemusí. Stejně tak pro zkvalitnění informací jsou již tři fyzioterapeutická videa v systému XPS, na dalších se pracuje.

I takových podob mohou nabývat kompenzační cviky. Foto: Tomáš Krajča.
 
Jsem ráda, že se spolupráce oboru fyzioterapie a badmintonu stále zlepšuje a všem přeji, aby poznali své tělo co nejvíce a usnadnili si tím mnoho práce a zdravotních obtíží.
 
Eliška Maixnerová
About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading