logo
Český badmintonový svaz

Finále MČR: deváté zlato pro Bitmana s Bášovou, obhajoba pro Švábíkovou a první titul Loudy

Finále osmnáctiletých mužů vyhrál Louda, sedmnáctiletá Švábíková obhájila a Bitman s Bášovou získali deváté zlato v řadě. To jsou nejvýraznější momenty nedělního finálového programu na MČR dospělých, které se konalo v Praze-Štěrboholech.

Kariérní cíl Jakuba Bitmana s Alžbětou Bášovou má stále šanci na uskutečnění. Bitman s Bášovou ve finále mixu porazili Tomáše Švejdu se Sabinou Milovou 21:18 a 21:8 a nadále drží naději na desítku titulů v jedné disciplíně v řadě, což se v historii českého badmintonu ještě nikomu nepovedlo. „Snad tedy příští rok,“ řekl Jakub Bitman, jenž přiznal, že nejtěžší bylo sobotní semifinále proti dvojici Šelong, Šikalová.

„Tam to někde v hlavě bylo, ta desítka, a jak o tom člověk začne přemýšlet, jde to do kopru. Proto jsem se před zápasem úplně jinak rozcvičil, abych to z té hlavy dostal,“ řekl Bitman. Samotné finále bylo vyrovnané v prvním setu, kdy Švejda s Milovou trpělivě bránili ofenzivní pokusy soupeřů a chytrou rozehrávkou sami dokázali bodovat. Bitman s Bášovou ale mistrně zvládli koncovku a druhý set už si vysloveně užívali.

Na této fotce je ve skutečnosti 34 zlatých medailí. Foto: Pavel Růžička.

Velký palec hodně nahoru pro Tomáše Švejdu, jenž si zahrál finále MČR dospělých v patnácti letech.

Asi poprvé v dějinách českého badmintonu se stalo, že se ve finále dvouhry mužů na MČR dospělých utkali dva osmnáctiletí borci. Ondřej Král a Jan Louda po právu dokráčeli do finále, když v průběhu turnaje porazili nejvýše nasazené hráče Adama Mendreka, respektive Milana Ludíka. I v boji o titul pak dali divákům nahlédnout budoucnost českého mužského badmintonu, která se najednou nejeví vůbec špatně.

Sebevědoměji působil ve finále Louda, jenž svými leváckými křivkami držel Krále, na němž byla patrná únava více než na soupeři, pod tlakem a často mimo balanc. Král se nemohl dostat do kreativní hry, která jej zdobila v předchozích zápasech, a naopak musel vydávat všechny síly na to, aby odvracel útok motivovaného Loudy.

Tereza Švábíková ve finále. Foto: Pavel Růžička.

Jan Louda zvítězil 21:16 a 21:16 a na trůnu pro krále mužského singlu vystřídal po jednoleté vládě Milana Ludíka. Po zápase přiznal, že se na mistrovství připravoval už od listopadu.

„Rozhodla únava,“ pojmenoval rozhodující prvek finálového zápasu trenér Loudy Josef Rubáš. „Pocity jsou úžasné, byl to můj hlavní cíl. Příští týden jedeme do Ruska, kde to má ještě gradovat,“ řekl Louda a ocenil taktiku, kterou si před finále stanovili s trenérem. A co je dalším cílem nového mistra republiky? „Stoupat světovým žebříčkem ke světové stopadesátce a pak dál do stovky,“ naznačil Louda, v jakých patrech se chystá hledat svůj badmintonový strop.

Jakže, v sedmnácti letech dva tituly v dospělých? Přesně to dokázala Tereza Švábíková, jež obhájila loňské prvenství po třísetové výhře nad Sabinou Milovou. První set Švábíková kontrolovala, v tom druhém ale trochu polevila na koncentraci a Milová najednou ožila. Z její levačky přicházely nepříjemné a přesné údery a viditelně unavená Švábíková kupila chyby.

Zlatá euforie Jana Loudy. Foto: Pavel Růžička.

První třísetový zápas dne a lehká nervozita na trenérské lavici za favorizovanou Švábíkovou. Ta však sebrala všechny fyzické síly – celý týden před MČR zápolila s vysokými teplotami – a od začátku rozhodující sady zrychlenou hrou a stylem „vše křížem“ opět převzala otěže utkání. „Nejtěžší bylo nastoupit,“ vysoukala ze sebe po zápase šťastná Švábíková s odkazem na zdravotní obtíže. „Těžko se mi dýchalo, byla jsem hned zahlcená, ale věděla jsem, že když ve třetím setu zrychlím hru, tak tam dominuji,“ dodala dvojnásobná mistryně republiky.

Bude velmi zajímavé sledovat, jak hodnotný účet na republikových šampionátech budou na konci kariéry mít Alžběta Bášová s Jakubem Bitmanem. Po letošním MČR je na tomto účtu u Alžběty už 12 zlatých medailí, u Jakuba dokonce 14!

Po smíšené čtyřhře opanovala Alžběta společně s Michaelou Fuchsovou i čtyřhru dámskou, což pro tento pár znamená třetí společný titul v řadě, Jakub s Pavlem Drančákem se radovali společně už popáté a po jednoroční odmlce.

Závěr "nejusměvavějšího finále". Foto: Pavel Růžička.

Hana Milisová a Eliška Maixnerová byly ve finále deblu útočně naladěné, ale ve hře svých soupeřek nenacházely příliš skulin. Bášová s Fuchsovou průběh kontrolovaly, nutno podotknout, že šlo o finále s nejuvolněnější atmosférou – všechny čtyři aktérky předvedly kromě pěkných deblových výměn i nevídaně mnoho úsměvů.

Bitman s Drančákem, tradičně sázející na pestrost obrany i útoku, recept na hru Iva Stoklase a Ondřeje Krále, pro něž šlo o první finále v kariéře, chvíli hledali. První set získali favorité až v koncovce, když otočili čtyřmi body nepříznivý stav 17:19. V tom druhém si ale už na začátku vypracovali náskok – do pauzy se šlo za stavu 11:4 - a pak už si sebevědomou hrou hlídali příchod pátého společného titulu.

„Minulý víkend jsme se v tomhle složení připravovali na MČR, sešli jsme se v Praze a sehráli spoustu zápasů, takže jsme tak nějak tušili, co od sebe čekat,“ prozradil Pavel Drančák. „V tom prvním setu nám to s Kubou moc nevycházelo, v koncovce jsem si řekli, že už kašleme na signály a prostě hrajeme,“ vyprávěl po zápase s úsměvem Drančák, aby své pocity z pátého titulu shrnul slovem „Krása“.

Fotka říkající si o rozbor elektronickou tužkou. Foto: Pavel Růžička.

Finále mistrovství republiky dospělých:

Jakub Bitman, Alžběta Bášová - Tomáš Švejda, Sabina Milová 21:18, 21:8
Jan Louda - Ondřej Král 21:16, 21:16
Tereza Švábíková - Sabina Milová 21:15, 11:21, 21:8
Alžběta Bášová, Michaela Fuchsová - Hana Milisová, Eliška Maixnerová 21:15, 21:9
Jakub Bitman, Pavel Drančák - Ondřej Král, Ivo Stoklas 21:19, 21:12

Kompletní výsledky MČR najdete ZDE.

About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading