logo
Český badmintonový svaz

GPA U15 v Brně: tři tituly pro Kohoutovou, dva pro Kopřivu

Markéta Kohoutová si podmanila první letošní celostátní turnaj kategorie do 15 let v Brně-Slatině, když vyhrála všechny tři disciplíny. Zdatně jí však sekundoval Dominik Kopřiva se dvěma tituly.

Kohoutová, která tvoří polovinu dívčí části reprezentačního týmu pro nadcházející ME této kategorie v Kazani, si ve finále dvouhry dívek poradila s Klárou Šilhavou poměrem 21:12 a 21:10. Šilhavá před tím ve třech setech porazila druhou dívku pro ME Lucii Metzovou.

Ve čtyřhře dívek si Kohoutová s Metzovou před reprezentační akcí zvedly sebevědomí turnajovým vítězstvím, nicméně i zde se muselo bojovat. Finálové soupeřky Klára Šilhavá a Karolína Hejduková získaly první set 21:18, další dva už ale vyhrály první nasazené 21:13 a 21:12.

Většina medailistů z GPA U15 v Brně. Foto: Ladislav Vorel.


Třetí - a nejvydřenější - titul si připsala Kohoutová v mixu s Dominikem Kopřivou. Adam Šulc s Klárou Šilhavou ve finále vyhráli první set a i nadále vzdorovali, a to až do koncovky třetího setu, kterou Kopřiva s Kohoutovou získali až 21:19! Kromě zlatého hattricku Kohoutové je tedy třeba vyzdvihnout i hattrick stříbrný v podání Kláry Šilhavé.

Dominik Kopřiva pak získal možná trochu překvapivě titul ve dvouhře chlapců. V nedělním semifinále zdolal Adama Šulce až 22:20 ve třetí sadě a i ve finále proti Tomáši Matulovi bylo skóre divoké: 21:7, 22:24, 21:18.

Chlapecká čtyřhra se pak stala kořistí Matěje Rzeplinskiho a Adama Šulce rovněž se chystajících do Kazaně. Ve finále první nasazený pár porazil turnajové dvojky Pavla Maňáska s Davidem Smutným 21:8, 15:21 a 21:12.

Trojnásobná vítězka Markéta Kohoutová s trenérem Lukášem Krocem. Foto: Tomáš Krajča.

Nejzajímavější momenty úvodního GPA U15 jsme nechali zhodnotit reprezentačního trenéra Tomáše Krajču:

V Brně se hrál kvalitní turnaj s množstvím překvapení na úkor papírových favoritů, o které se však postarali hráči, kteří dobře trénují a pracují na sobě. Třikrát bronzová Klára Šilhavá ukázala obrovskou chuť a bojovnost. Dvojnásob zlatý Dominik Kopřiva prodal atletické předpoklady a poradil si s těžkými soupeři i únavou v rámci finálového programu.

Už v sobotu zazářil Tomáš Matula vyřazením nasazené jedničky Matěje Rzeplinského a vedle zlepšené techniky předvedl také hlasitý a sebevědomý herní projev - proti Rzeplinskému se mu podařilo otočit skóre 11:17 ve třetím setu! Klidná hra bez chyb vynesla bronzovou medaili Jonáši Hurtíkovi. Dvojice malých, ale šikovných Smutný, Maňásek předvedla v dobrém slova smyslu "zábavné badmintonové divadlo" a málem zaskočili hlavní favority Rzeplinského a Šulce.
Finále dvouhry chlapců: Tomáš Matula vs. Dominik Kopřiva. Foto: Tomáš Krajča.

Z hráčů nominovaných na ME U15 v Kazani uspěla nejlépe Markéta Kohoutová, vítězka všech tří disciplín. Zvládla náročnou dvouhru ve čtvrtfinále proti Petře Maixnerové i další vyrovnané zápasy ve čtyřhře a mixu. Pro všechny šlo o dobrou prověrku před vrcholným turnajem, kdy mohli uplatnit prvky ze společného campu a díky vyrovnané konkurenci také nepoletí do Ruska s pomyslným "nosem nahoru". Do budoucna je větší množství šikovných hráčů, kteří na sobě pracují, jedině přínosem pro český badminton.

Kdybych měl vyzdvihnout několik zápasů z průběhu turnaje, budou to:

- semifinále klučičího deblu Rzeplinski-Šulc vs. Kopřiva-Matula, ukázalo vyspělou hru a důležitost zvládnutí a variace prvních tří míčů ve výměně,
- již zmíněnou dvouhru Tomáše Matuly proti Matěji Rzeplinskému - žádný stav není ztracený a vždy stojí za to bojovat,
- dvouhru Dominika Kopřivy a Adama Šulce, taktický souboj, ve kterém zvítězila správná herní "drzost" a v průběhu zápasu znovunalezené sebevědomí Dominika,
- a jako perličku mohu dodat umění koncovek v podání chlapců z Ústí: Ondřej Běhounek zvládnutý stav 29:29 a ve stejném čase o dva kurty vedle Ondřej Pálinkáš výhra v nastavení třetího setu.

Výsledky GPA U15 v Brně-Slatině.

Mistrovství Evropy do 15 let začíná v ruské Kazani v pátek, rozlosování najdete ZDE.

About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading