logo
Český badmintonový svaz

GPA U19 v Hradci Králové: dvakrát zlatý Kulíšek, dvouhry vyhráli Janoštík a Mikelová

Únava a popraskané výplety, to byly dva hlavní činitele víkendového GPA U19 v Hradci Králové. Většina adeptů na medaile totiž na turnaj přijela po týdenním reprezentačním soustředění v Nymburce, kde je řádně prověřil dánský trenér Steffen Rasmussen.

Jenže co je to za reprezentanta, který i přes únavu nezatne zuby a nezabojuje, aby proti často odpočatějším soupeřům ukázal, že si svůj status zaslouží? Naštěstí můžeme po skončení turnaje konstatovat, že členové národního týmu nezklamali a žádné větší překvapení na svůj účet nedopustili.

Dvojnásobným šampionem je Vít Kulíšek, jenž si z Hradce odveze zlatou medaili (a tradiční příděl pečiva) za vítězství v mixu a deblu. Ve smíšené čtyřhře po boku Valentýny Sonnkové museli i kvůli své často až příliš riskantní hře ze čtyř zápasů hrát třikrát na tři sety, a to včetně finále proti dvojici Jiří Vajsejtl, Soňa Hořínková. Agresivní mix Kulíška se Sonnkovou ale nakonec slavil úspěch.

Medailisté mixu. Foto: Tomáš Krajča.

Ani v deblu neměli Kulíšek se svým parťákem Václavem Palánem umetenou cestu k titulu, jak možná očekávali. Hned ve svém prvním zápase, který byl zároveň jedním z nejpohlednějších z celého turnaje, museli otáčet proti improvizovaně složené dvojici Janoštík, Viktora a i jejich fináloví soupeři Jiří Vajsejtl s Adamem Blaníkem bojovali víc než dobře. Kvalita jejich rozehrávky a variabilita servisu ale nakonec na rychlost a sehranost Kulíška s Palánem nestačily.

Z hlediska praskání výpletů to byly v Hradci hotové žně. Hráči po soustředění nestačili doplést, a tak se dohrávalo často se zapůjčeným náčiním. Výměnou turnaje byla asi ta, při níž Václav Palán stihl prasklý výplet během hry vyměnit a ještě se úspěšně ubránit soupeřově útoku.

Čtyřhra žen patřila rovněž netradičně složenému páru. Lucie Krpatová postrádala svou obvyklou spoluhráčku Kateřinu Zuzákovou, i Zuzana Matoušková, jedna z mála zástupkyň končícího ročníku 2000 mezi medailisty, jí však pomohla k titulu. Bez ztráty setu, i tak to ale ve finále proti Kateřině Mikelové a Nele Němcové bylo pořádné drama.

Obě poražené finalistky se pak potkaly ve finále dvouhry dívek. Turnajová jednička s extraligovými zkušenostmi Mikelová potvrdila své nasazení, bohužel jí však vítězství usnadnila semifinálová skreč Tallulah Sharleen Van Coppenolle (zranění kolene) i finálová skreč Němcové ve druhém setu za stavu 12:17 (nevolnost). Kateřině gratulujeme k vítězství, Tallu i Nele přejeme brzké zotavení!
Nejlepší deblisté turnaje. Foto: Tomáš Krajča.

Turnaj vyvrcholil finálovým zápasem dvouhry chlapců, kde se potkali Jan Janoštík s Matějem Ehmem. Janoštík musel kromě houževnatého soupeře sázejícího na deblové pojetí singlu bojovat i s tristním nedostatkem vypletených raket - zápas dohrával s raketou Soni Hořínkové.

Stále ještě čtrnáctiletý Janoštík, s nímž si na turnaji pohrál los (o příliš brzké deblové bitvě už byla řeč, v singlu musel už v prvním zápase ve třech setech zdolat reprezentačního kolegu a domácí naději Marka Aubuse), byl sice situací s raketami frustrován, nakonec ale našel takovou míru koncentrace, aby Ehma porazil dvakrát 21:13.

"Celý zápas jsem se soustředil na to, abych hrál aktivně a nedostával se zbytečně do těžkých pozic," uvedl Janoštík k finálovému utkání. Ve svém hodnocení se pak vrátil ještě ke zmiňovanému zápasu s Aubusem: "Do zápasu jsem šel s tím, že je to soupeř těžký, ale dá se porazit. Zároveň to pro mě byl asi nejtěžší zápas celého turnaje," řekl Janoštík k výhře 21:10, 18:21 a 21:18.

Výsledky GPA U19 v Hradci Králové.

 

About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading