logo
Český badmintonový svaz

Informace o projektu Talent Team a vize pro rok 2018

Talent Team: co to vůbec je?
Talent Team ČR je projektem Českého badmintonového svazu na podporu talentovaných hráčů věkových kategorií U15-U11, vyhledávání vhodných typů hráčů, inspiraci a nasměrování tréninkového procesu, motivaci do budoucna a má pevnou pozici také v systému vzdělávání trenérů. 
 
Talent Team není "reprezentační výběr U13". Nominace probíhají pouze na jednotlivé akce (turnaje a campy) bez stálé užší či širší sestavy hráčů. Smyslem projektu není ve věku 11 let vybrat 6 "vyvolených" (a za pár let zůstat s prázdnýma rukama, když je badminton přestane bavit), ale inspirovat a v dobrém slova smyslu "nakopnout" větší množství šikovných mladých hráčů. 
 
Prostřednictvím Talent Teamu ČBaS nabízí možnost účastnit se pravidelných Technických campů pod vedením trenérů, kteří se podílejí na vzniku metodických materiálů svazu. Vybrané campy využívá Lektorská rada ČBaS pro doškolení trenérů. Všechna soustředění jsou ale volně přístupná zájemcům z řad trenérské veřejnosti.
 
Dále Talent Team organizuje vybrané výjezdy hráčů (týmové turnaje kategorií U13 a U15). Projekt Talent Team funguje v úzké návaznosti na metodiku ČBaS Badminton vždy in, vzdělávání trenérů a obecněji podporu badmintonového svazu pro kluby a hráče na začátku "badmintonové cesty" → z druhé strany pak i ve spolupráci s realizačním týmem juniorské reprezentace a výběrů U19, U17 a U15.

Kdo Talent Team vede?
Za aktivity Talent Teamu zodpovídá Trenérsko-metodická komise Českého badmintonového svazu, která schvaluje dlouhodobou vizi, program akcí a nominace na jednotlivé campy a turnaje. Osobou pověřenou organizací akcí Talent Teamu a komunikací v otázkách této věkové kategorie hráčů je Tomáš Krajča. 
 
Kontaktní údaje:
e-mail: tomas@badmintoncoach.cz tel.: 725 833 043.

Markéta Kohoutová a Lucie Metzová na soustředění v Nymburce. Foto: Tomáš Krajča.
 
Kdo je členem?
Neexistují stálí členové Talent Teamu, pouze hráči pozvaní na jednotlivé akce. Smyslem Talent Teamu je pracovat až s několika desítkami hráčů s potenciálem, dávat "šanci" a pomocnou ruku všem, kdo chtějí pracovat a zlepšovat se, nikoli vytvářet v raném věku "kastovní systém".
 
Proč Talent Team vůbec máme?
Aktivity Talent Teamu mají význam pro hráče, jejich rodiny i klubové a střediskové trenéry. Tréninkový program Technických campů zdůrazňuje témata podstatná pro věkovou skupinu hráčů U13: dokonalé zvládnutí techniky pohybu a úderů a rozvoj předpokladů důležitých pro budoucí špičkovou výkonnost. 
 
Akce Talent Teamu slouží k mapování výkonnosti, potenciálu a tréninkové práce napříč oblastmi, středisky a kluby, a inspiraci hráčů i jejich rodin a trenérů: výhled do budoucna k reprezentačním týmům, nastavení přístupu a zodpovědnosti k tréninku, volba priority badmintonu. 
 
Výsledkem Talent Teamu tak budou na jedné straně hráči, kteří budou reprezentovat na ME U15, časem se stanou juniorskými či dokonce seniorskými reprezentanty. Ale zároveň výrazně větší množství hráčů, kteří si odvezou do svých klubů chuť a motivaci trénovat lépe a správněji.

Jaké je ekonomika Talent Teamu?
Talent Team spadá v rámci rozpočtu ČBaS do rozpočtu pro přípravu talentované mládeže. Tato podpora je rozdělována dle určitého klíče; nejvyšší podporu pro reprezentační akce mají členové juniorské reprezentace – tedy hráči, kteří už prošli systémem a dlouhodobě potvrzují špičkovou výkonnost i přístup. O něco menší podpora a vyšší spoluúčast odpovídá hráčům kategorie U17 a u Talent Teamu složka spoluúčasti hráčů (ať už přímo nebo přes jejich kmenové oddíly) roste ještě výrazněji. Například pro soustředění v Nymburku hráči hradí kompletní pobytové a stravovací náklady ve výši 500 Kč/den, ČBaS přispívá pronájmem sportovišť, míči a zajištěním trenérského vedení. 
 
Podpora věkových kategorií U11-15:
Je však důležité říci, že ČBaS podporuje věkové kategorie od U15 níže ještě dalšími způsoby a správný rozvoj hráčů v prvních letech badmintonové přípravy mu rozhodně není lhostejný. Na rozdíl od podpory "špičky ledovce" reprezentačních výběrů a družstev má však tato podpora vesměs podobu nepřímou. V rámci koncepce TMK ČBaS touto podporou myslíme například:

- podporu úspěšných klubů v rámci programu TOP 20/TOP 10
- podporu oblastní přípravy talentované mládeže (střediska)
- školení trenérů provázané se systémem a metodikou BWF
- školení učitelů a rozvoj badmintonu do škol díky projektu Začni s badmintonem
- zdarma dostupné metodické materiály v češtině – videa Badminton vždy in
- další metodické materiály v češtině (překlad BWF Coach Level One, chystaný překlad Coach Level Two)

Čtveřice hráčů připravující se na ME do 15 let v Kazani. Foto: Tomáš Krajča. 

Vize pro rok 2018:
Talent Team v roce 2018 pracuje převážně se skupinou hráčů ročníků narození 2005-2006 s perspektivou účasti na mistrovství Evropy věkové kategorie U15 (pro ročníky 2006 v roce 2020) či vrcholných akcích U17 a U19 v budoucnosti (tyto šampionáty jsou omezeny lichými ročníky narození). 
 
Starší hráče chceme inspirovat stykem s mezinárodním badmintonem: výjezdy na mezinárodní turnaje spojené s campy s mezinárodní hráčskou a trenérskou účastí, účastní zahraničních trenérů na Technických campech. 
 
Mladší prostřednictvím pravidelných Technických campů posouvat ve vnímání správné techniky úderů a pohybu po kurtu a učit zodpovědnému přístupu k přípravě. 

Smyslem aktivit Talent Teamu je:
- podporovat talentované hráče napříč celou ČR
- inspirovat a motivovat k lepší tréninkové práci
- nastolovat technická témata pro trénink věkových kategorií U11-U15
 
Příloha: Program Talent Teamu na rok 2018.

zpracoval Tomáš Krajča, 21. 1. 2018
 
About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading