logo
Český badmintonový svaz

MČR dospělých: nejstaršímu finalistovi dvouher je 21 let

Aby se ve finále dvouhry mužů potkali dva osmnáctiletí hráči, to historie českého národního šampionátu dlouho (a možná nikdy) nepamatuje. Jan Louda i Ondřej Král, oba ročníky narození 1999, dokázali cestou do finále porazit každý jednoho nejvýše nasazeného, Král v pátek Adama Mendreka, Louda dnes Milana Ludíka.

Výsledky semifinále MČR dospělých.
 
Ludík sice vyhrál první set 21:15, Loudova plochá a překvapivá hra mu však neseděla. Louda s postupem zápasu rostl a od poloviny třetího setu už byl na kurtu dominujícím hráčem. Ludík hrál až příliš stereotypně a když namísto útočné hry začal hrát volně a pro sebe netypicky „pinkat“, což byla změna, která Loudu rozhodila, bylo už příliš pozdě. Jan Louda nezpanikařil a po zásluze si připisuje velmi cenný skalp loňského mistra.
 
Kdo čekal, že Ondřej Král má po vyřazení Mendreka už cestu do finále umetenou, nezná Lukáše Zevla. Nenápadný hráč, jehož badminton na první pohled nesmírně baví, po první prohrané sadě dokázal Krále přimět, aby přistoupil na jeho maratonskou hru. V té je velmi jistý, a náhle tak byly šance vyrovnané.

Jan Louda v ráži. Foto: Pavel Růžička.

Víc než hodinový zápas nakonec v koncovce třetího setu rozhodly tři relativně lehké chyby Zevla. Zasloužené ovace pro Ondřeje Krále, jenž tuto běžeckou výzvu zvládl.
 
„Stačí jediná prohra a vysněná desítka titulů v řadě už nebude možná,“ varovala před turnajem Alžběta Bášová. Sen však trvá dál, neboť Alžběta spolu s Jakubem Bitmanem zvládli i veletěžké semifinále proti Vojtěchu Šelongovi s Denisou Šikalovou, při jehož otáčení museli vytáhnout všechny zbraně ze svého arzenálu.
 
Proti nim se v neděli postaví Tomáš Švejda se Sabinou Milovou. Ti překvapivě zkušeně – o Švejdově „občankovém“ věku už byla řeč – sehráli semifinále proti ambicemi kypícímu páru Michal Hubáček, Lucie Krpatová a vyhráli dvakrát 21:18.
 
Milová bude mít v neděli napilno, čeká ji totiž ještě finále ženské dvouhry. Tam se Milová, v průběhu turnaje v našich článcích neprávem opomíjená, dostala po soustředěném výkonu a výhře nad patnáctiletou Kateřinou Zuzákovou.
Hana Milisová, Eliška Maixnerová a noha Dominiky Kurzové. Foto: Pavel Růžička.

Je pro tento turnaj symptomatické, že Sabina je v čerstvých 21 letech nejstarší účastnicí obou singlových finále!
 
Šanci obhájit loňský titul totiž stále živí sedmnáctiletá Tereza Švábíková, která si poradila s nasazenou jedničkou Kateřinou Tomalovou. Tereze se podařilo udržet Kateřinu většinu času pod tlakem těžce čitelnou rukou a nepříjemnými křivkami a nepustit ji k její oblíbené „tavicí“ hře.
 
Finále ženské čtyřhry bude mít stejné složení jako vloni. Ještě před rokem šlo trochu nekorektně napsat, že Hana Milisová s Eliškou Maixnerovou jsou ty zkušené a Alžběta Bášová s Michaelou Fuchsovou to dravé mládí. Letos už je třeba napsat, že zkušené jsou oba páry. Vždyť Alžběta s Michaelou útočí na třetí společný titul v řadě!
 
Milisová s Maixnerovou si pohlídaly utkání s Ivanou Zychovou a Dominikou Kurzovou, Bášová s Fuchsovou v semifinále přehrály Magdalénu Lajdovou a Denisu Šikalovou.

Pavel Drančák s Jakubem Bitmanem. Foto: Pavel Růžička.
 
Jakub Bitman s Pavlem Drančákem jsou na stopě pátému společnému titulu. V semifinále eliminovali doposud velmi kreativní hru Vojtěcha Šelonga s Michalem Světničkou a dominovali hlavně na podání a příjmu, kde dali soupeřům za pomoci několika nacvičených signálů pocítit svou letitou sehranost.

Proti budou ale Ondřej Král s Ivo Stoklasem. Ti se zatím prezentují velmi jistými výkony - Stoklas tradičně bez chyb, Král s velmi agresivním deblovým tahem na síť. Této hře v semifinále nedokázali čelit Petr Beran s Jindřichem Kukačem, kteří prohráli 14:21 a 19:21.  

V sobotu od 20:00 se v pražském hotelu Don Giovanni koná společenský večer spojený s vyhlašováním ankety Badmintonista roku 2017.

Finálový blok pak začíná v neděli v 10:00.

 

About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading