Mistrem extraligy pro sezónu 2017/2018 je tým Badminton FSpS MU z Brna

Extraligový titul jede po čtyřech letech na Moravu! Brněnský tým Badminton FSpS MU přerušil dvouleté kralování Meteoru a po nedělní výhře ve finále 5:3 právě nad obhájcem může slavit.

Utkání jste mohli sledovat živě na YouTube kanále ČBaS.

Začali Brňané sérii extraligové neporazitelnosti, kterou vládli nejvyšší domácí soutěži družstev mezi lety 2010 až 2014? Na to v tuto chvíli asi nemyslí, důležité je slavit, investice do zahraničních posil se vyplatila, Brnu navíc skvěle zahrály opory domácí.

Kde se rozhodovalo? Který výsledek byl nejpřekvapivější? Přečtěte si reportáž ze závěrečného utkání letošní extraligové sezony:

Palec nahoru pro Jana Janoštíka! Ve čtrnácti letech si odbyl premiéru ve finále extraligy a nebylo to vůbec špatné. Spolu s Estoncem Raulem Mustem avšak - celkem pochopitelně - nepůsobili příliš sehraně a proti dravcům Janu Loudovi a Michalu Rogalskimu tahali za kratší konec provazu. 21:16 a 21:13 a 1:0 pro obhájce titulu.

Hodně může napovědět výsledek mixu. Vojtěch Šelong s Magdalénou Lajdovou nad Jakubem Bitmanem a Airi Mikkelou vyhráli jasně první set, hlavně Jakub pak ovšem chytil správnou mixovou slinu a zápas se začal obracet. Pár z Meteoru také dobře využil indispozici Lajdové, která si v úvodu druhého setu podvrkla kotník a jejíž pohyb byl po zbytek zápasu omezen.

Jakub Bitman s Airi Mikkelou zvládli náročný zápas proti Vojtěchu Šelongovi a Magdaléně Lajdové. Foto: Hejka a Fugi.

"Mix není moje disciplína a vždycky mi chvíli trvá, než se dostanu do hry a najdu správnou taktiku," řekla po třísetovém vítězství Airi Mikkela. "Kuba rád hraje rychle, je mixový specialista, já zase preferuji pomalejší hru. Museli jsme proto najít balanc a nakonec to fungovalo," dodává za Meteor hrající Finka.

Magdaléna Lajdová i přes zatejpovaný kotník nastoupila i do deblu a se Zuzanou Pavelkovou doručily brněnskému týmu první bod. Terezu Holečkovou a Kateřinu Mikelovou porazily hladce 21:13 a 21:7.

Vzápětí přišlo vyrovnání. Adam Mendrek se Scottem Evansem, jenž je osminásobným mistrem Irska v singlu a jednou i v deblu, stejně jako v základní části porazili pětinásobné mistry ČR Jakuba Bitmana s Pavlem Drančákem. Vyrovnané a napětím nabité utkání rozhodla bodová série při servisu Adama Mendreka - z 13:16 ve třetím setu bylo 19:16 pro brněnský pár.

Scott Evans a Adam Mendrek přinesli zásadní bod v deblu. Foto: Hejka a Fugi.

"Bylo to o podání a příjmu," potvrzuje Adam Mendrek, jenž po zápase také přiznal, že ač singlista, s hráči typu Adama Cwaliny či právě Scotta Evanse vždy vyroste i ve čtyřhře.

"Inspirovaná," tak by se dal s trochou poetiky zhodnotit výkon Zuzany Pavelkové proti Fince Airi Mikkele. Zuzana zcela zapomněla na to, že je Mikkela favoritkou (patřila jí i 48. příčka světa!) a stále nadšenějším brněnským příznivcům ukázala skvělý výkon. Takový, jaký sama možná již nějakou dobu potřebovala. Hladká a překvapivá výhra a vedení 3:2 pro Brno!

"Vím, že to mám v sobě, hrát takhle," zhodnotila po zápase šťastná Pavelková.

Mistr republiky Jan Louda následně aspoň na chvíli uklidnil radotínský tým, když soustředěným výkonem přehrál Vojtěcha Šelonga (jenž před zápasem pobavil diváky tím, že pronesl: "Já jsem po každém zápase tak zničený, že nemá cenu regenerovat") a po výsledku 21:12 a 21:14 vyrovnal napínavé finále na 3:3.

Scott Evans ze začátku dvouhry proti Michalu Rogalskim vypadal, jako by spěchal na letadlo. Snadné chyby, pramálo snahy, možná však spíše fyzický problém. Od druhého setu se ale zkoncentroval a velmi dobrým taktickým výkonem (i když dostal od rozhodčího Michala Hubáčka žlutou kartu za zdržování) svého soupeře nakonec ve třech setech zdolal. Mečbol pro Brno!
Zuzana Pavelková poráží Airi Mikkelu - a má z toho radost. Foto: Hejka a Fugi.

Extraligová sezona 2017/2018 skončila jedním ze svých nejlepších zápasů. Milan Ludík s Estoncem Raulem Mustem předvedli parádní podívanou, která se navíc v průběhu stala bojem o to, jestli utkání půjde do nastavení, či zda Brno získá titul.

Must získal první set 24:22, ve druhém však neproměnil dva mečboly a dovolil Ludíkovi, jenž jako by bez nervů riskoval na síti i v útoku, otočit z 18:20 na 22:20. Trojnásobný olympionik Must se ale nepoložil a od začátku třetího setu budoval, stejně jako včera i za pomoci neskutečného citu na pásce, náskok.

Estonec získal nakonec třetí set fyzicky náročného duelu 21:11, když od stavu 12:11 bodoval pouze on. To rozesmutnilo početné podporovatele Meteoru, ale rozradostnilo sympaticky fandící brněnský tým. Extraligový titul jede na Moravu!
Badminton FSpS MU - mistr badmintonové extraligy pro sezónu 2017/2018. Foto: Hejka a Fugi.

"Rozhodlo to, že jsme letos měli tři skvělé zahraniční hráče, v předchozích letech to byli vždy jen dva a nikdy se nám to nesešlo tak, jak bychom potřebovali," zhodnotil Stanislav Bernacik, jehož tým prošel letošním ročníkem bez jediné porážky!

"Doufali jsme ve vítězství v mixu, kde nám plány zkřížilo zranění Majdy, počítali jsme najisto s deblem Adama se Scottem, který byl ale nakonec hodně vyrovnaný. A zápas Zuzky? To bylo úplně jinde, nechápali jsme," řekl spokojený Bernacik.

Badminton FSpS MU vs. Sokol Meteor Praha Radotín:

Magdaléna Lajdová, Vojtěch Šelong vs. Jakub Bitman, Airi Mikkela 21:10, 15:21, 18:21
Jan Janoštík, Raul Must vs. Jan Louda, Michal Rogalski 16:21, 13:21
Magdaléna Lajdová, Zuzana Pavelková vs. Tereza Holečková, Kateřina Mikelová 21:13, 21:7
Scott Evans, Adam Mendrek vs. Jakub Bitman, Pavel Drančák 18:21, 21:17, 21:19
Zuzana Pavelková vs. Airi Mikkela 21:13, 21:12
Vojtěch Šelong vs. Jan Louda 12:21, 14:21
Scott Evans vs. Michal Rogalski 11:21, 21:14, 21:10
Raul Must vs. Milan Ludík 24:22, 20:22, 21:11

Pro úplnost dodejme, že bronzové medaile si v sobotním utkání poražených semifinalistů vybojovaly Benátky nad Jizerou, které porazily Klimkovice 6:2.