Muži na úvod ME družstev přehráli Portugalsko, ženy po dramatu podlehly Polsku

České týmy na mistrovství Evropy družstev mají po prvním dni bilanci 1:1. Muži přehráli Portugalsko 5:0, ženy ale nestačily na Polsko v poměru 2:3.

Výsledky úterních utkání: ČR vs. Portugalsko 5:0, ČR vs. Polsko 2:3.

Výsledek mužského utkání proti Portugalsku vypadá jednoznačně, průběh byl ale velmi dramatický. V prvním singlu Adam Mendrek ztratil úvodní set, a i když ve druhém zlepšenou hrou začal mít více ze hry, Duarte Nuno Anjo mu i nadále zatápěl. Ve třetím setu vedl Portugalec 16:12, český reprezentant potom však předvedl parádní sérii 7 bodů v řadě a utkání definitivně zlomil ve svůj prospěch.

"Jsem rád, že se mi povedlo proti vyrovnanému soupeři vyhrát. Zvláště otočit nepříznivý stav koncem 3. setu a dotáhnout koncovku do vítězného konce, čímž jsem týmu přinesl bod. Hrát za ČR je vždy pro mě tou nejvyšší poctou, má to úplně jiný nádech než turnaje světového okruhu," napsal z Kazaně Mendrek.

Adam Mendrek a Duarte Nuno Anjo. Foto: Badminton Europe/Mark Phelan.

Ani týmová dvojka Ludík neměl lehkou práci. Bernardo Atilano, který byl velmi nabuzený a po kurtu doslova létal, rovněž získal první set. Ten druhý si Ludík, viditelně nehrající s klidem, pohlídal, ale v rozhodujícím setu to už zase bylo obrovské drama. Za stavu 17:17 vrátil Atilano Ludíkovu "vítěznou" smeč za zády, Ludík následně chyboval. Za stavu 18:18 pak český reprezentant udělal dvě jednoduché chyby a nabídl soupeři dva mečboly.

Koncovku ale Ludík - i s pomocí štěstí - zvládl, první mečbol odvrátil prasátkem, druhý a následně i třetí přesným útokem a za stavu 21:20 využil hned svou první příležitost zápas ukončit - Atilano naběhl na příjem, ale namísto doklepnutí do Ludíkova těla zahrál hodně do autu.

Vítězný bod českých mužů přidal Jan Louda, i když Bruno Carvalho byl možná těžším soupeřem, než český mistr čekal. Portugalec trpělivě bránil Loudovy ofenzivní pokusy a body získával hlavně po Loudových chybách. Za stavu 1:0 na sety pro Jana a 14:17 v jeho neprospěch rozhodla utkání sporná situace. Carvalho se cítil ukřivděn tím, že hlavní rozhodčí opravil výrok čárového, úplně vypadl z koncentrace a dovolil tak Loudovi vývoj setu otočit. Sedm bodů v řadě pro Jana Loudu a pečeť na vítězství českého týmu.

Milan Ludík v utkání s Portugalskem. Foto: Badminton Europe/Mark Phelan.

I za rozhodnutého stavu ale bylo o co hrát, v konečném účtování skupiny se počítá i skóre jednotlivých utkání a každý vyhraný zápas může rozhodnout o postupu.

Proto i následné dva debly měly svůj náboj. Adam Mendrek s Jakubem Bitmanem sehráli velmi vyrovnané utkání s dvojicí Carvalho, Nero, když po prvním prohraném setu 20:22 zachraňovali ten druhý v koncovce - 21:19. Bitman s Mendrekem i nadále bojovali o čtvrtý bod a za stavu 20:17 měli tři mečboly. Využili až ten třetí, když Thomas Nero po dlouhé výměnně "zapařil" jasnou smeč blízko sítě. Nevěřícné pohledy Portugalců, úleva na straně našich.

V posledním utkání se na stejnou stranu kurtu postavili finalisté nedávného domácího šampionátu Jan Louda a Ondřej Král. Jejich soupeři, Duarte Nuno Anjo a Bernardo Atilano, působili už přece jen trochu odevzdaným dojmem, často schválně vyhazovali vysoké míče a nechali do sebe útočit. Louda s Králem si tak víceméně bez nervů a s chutí zasmečovali a mohli předvést několik pohledných levácko-praváckých kombinací.

5:0 pro mužský tým a solidní vklad do dalšího průběhu turnaje! Ve středu od 10:00 SEČ čeká v dalším utkání skupiny číslo 6 Itálie.
Zuzana Pavelková v euforii. Foto: Badminton Europe/Mark Phelan.

Ženám se vstup do turnaje podle představ nepovedl, v souboji dvou mladých celků nestačily na Polsko.

Utkání odstartovala z pozice týmové jedničky Kateřina Tomalová. Začátek zápasu proti osmnáctileté Wiktorii Dabczynské jí ale příliš nevyšel a rychle prohrávala 1:7. Pak se však Tomalová na nepříjemnou hru malé a běhavé soupeřky adaptovala, začala stahovat a dopracovala se dokonce k setbolu! Koncovku však získala v poměru 24:22 Polka.

Bylo to utkání dlouhých výměn, kde Tomalová jen těžko pokládala míč na zem. Dabczynské v druhé půlce již viditelně docházely síly a po některých výměnách zůstala v gestu vyčerpanosti opřená o kolena, dokázala se ale zkoncentrovat a vyhrát i druhý set 21:18. Škoda výměny za stavu 17:19 z pohledu Tomalové, kdy česká hráčka cítila šanci na zvrat, ale chybovala v obraně po polosmeči Dabczynské. O náročnosti utkání svědčí i jeho délka - dva sety se hrály 42 minut! 1:0 pro Polsko.

Nepříznivý vývoj se jala napravovat naše dvojka Zuzana Pavelková v utkání s Oliwií Sochou. Nabuzená Pavelková na soupeřku vlétla a vypracovala si rychlý náskok 11:3. Vysoká Socha velmi těžko reagovala na rychlou hru Pavelkové, byla všude pozdě a neustále pod tlakem. Když se Pavelková vyvarovala chyb, nebylo co řešit. Vítězství 21:11 a 21:8 pro nadšeně hrající Pavelkovou a srovnáno na 1:1!

České ženy a trenér Pavel Florián. Foto: Badminton Europe/Mark Phelan.

Velké drama pak přineslo utkání mezi Terezou Švábíkovou a Karolinou Wladzinskou. Polka vyhrála první set 21:18, Švábíková druhý 21:17. I když měla viditelně více ze hry, teprve v druhé polovině třetího setu česká mistryně získala náskok, který udržela až do konce, a získala tak pro Česko vedení 2:1.

"Nastoupila jsem s plánem hrát svou typickou rychlou a aktivní hru. V Kazani je ale opravdu hala obrovská s velmi vysokým stropem a tady jsem brzy zjistila, že má hra nefunguje. Měla jsem problémy s načasováním úderů a z toho pramenily mé chyby. Po prvním prohraném setu jsem tedy změnila hru a začala výměny  zpomalovat a to na Karolinu platilo. Byla jsem hodně ráda, že se mi podařilo v zápase zvítězit," zhodnotila svůj singl Švábíková.

Dva "mečboly" českého týmu ale bohužel zůstaly nevyužity. Náš první pár Alžběta Bášová s Michaelou Fuchsovou nejprve ve třech setech nestačily na pár Magdalena Swierczynska, Aneta Wojtkowska a pro polský pár vyznělo i rozhodující utkání za stavu 2:2. Tereza Švábíková se Sabinou Milovou nedokázaly najít recept na dlouholetou sehranost dvojice Dabczynska, Goszczynska.

"Do deblu za stavu 2:2 jsem nastupovala po boku Sabiny, pro kterou to byla reprezentační premiéra. Soupeřky znám od svých 13 let a už v té době hrály spolu. Jsou tedy neuvěřitelně sehrané a mají za sebou hodně reprezentačních zkušeností ze soutěží družstev. Já sice mám s nimi v deblu pozitivní bilanci, ale se Sabinou jsme nastupovaly ke svému prvnímu společnému zápasu vůbec a bylo to znát. V prvním setu jsme chybovaly částečně z nesehranosti a částečně z nervozity. Postupně jsme se na kurtu už více sehrávaly a bojovaly, ale nestačilo to. Soupeřky byly prostě lepší a nás prohra hodně mrzí," smutnila Švábíková po výsledku 7:21 a 18:21.

I když je těsná prohra s Polskem bolestivá a pro další vývoj turnaje nepříznivá, je třeba hlavy udržet vzhůru. Vždyť zítra od 17:00 SEČ hrajeme s evropskou badmintonovovu velmocí Anglií!
Kateřina Tomalová. Foto Badminton Europe/Mark Phelan.