logo
Český badmintonový svaz
Jan Janoštík se raduje. Foto: Martin Janoušek.

Nebojácné výkony mladých, ale medaile v uvozovkách, hodnotí Tomasz Mendrek Polish U17 Open

Reprezentační trenér do 17 let Tomasz Mendrek v rozhovoru pro Czech Badminton hodnotí o víkendu skončený turnaj Polish U17 Open v Glubczycích, kde Česko díky Janu Janoštíkovi a Lucii Krpatové bralo dvě zlaté medaile.

Jaká byla úroveň turnaje? Jak hodnotné jsou naše medaile?
Na rovinu řečeno: dlouhodobě se účastníme hlavně těch východních turnajů, kam jezdí převážně hráči ze zemí okolo nás, nejezdíme moc na západ, kam zavítají Dánové a další velmoci. Třeba předminulý týden v Chorvatsku byla výprava Švédů a hned ten turnaj pozvedla o úroveň výše.

Každý výsledek samozřejmě potěší, ale ty z Polska bych dal do malých uvozovek. Kromě týmu Polska nepřijely další státy s tím nejlepším, co mají. S dvěma výjimkami: Ruska, které přijelo s Top výběrem U15 včetně mistryně Evropy letos z Kazaně Marie Golubeevy, a Angličanky Lisy Curtin. Obě se potkaly v boji o zlato a šlo o reprízu kazaňského finále.

Kdybychom se dívali na úroveň turnaje, Golubeeva je o třídu výše než ostatní a pro dvouhru dívek tomu dala korunku.Jan Janoštík a Adam Ehm v semifinále Polish U17 Open. Foto: Martin Janoušek.


Ale i tady jsme díky Kláře Petruškové brali bronz.
Nastavuje to nějaké zrcadlo. Jeli jsme do Polska s týmem hlavně ročníků 2003, ze kterého budeme zejména vybírat tým pro ME příští rok. Nejde o Tallu, její prohra s Polkou nebyla o tom, že by hrála tak špatně. Za posledních pár měsíců hodně vyrostla a rozhazuje jí to pohyb. Už teď měří kolem 170 cm. Než zesílí a svaly naberou hmotu, aby to udržela, může to chvíli trvat. Ona sama říkala, že udělá krok směrem dopředu a najednou je moc blízko sítě. Má ten pohyb naučený, ale najednou je to rozhozené.

Co se týče celkového pohledu na další hráčky, nemusíme si nic nalhávat: i v té konkurenci Polek, o Rusce a Angličance nemluvím, taháme za kratší konec.

Ale ke Klárce Petruškové: ve všech disciplínách šla do osmičky, v singlu do semifinále. Znám ji dlouhou dobu, ona je v širším reprezentačním výběru, ale byla vždy vnímána spíše jako hráčka, která nepatří do prvního sledu. Tenhle turnaji jí ale vyšel, porazila Emu Staňkovou, Nelu Němcovou… Já ji neviděl takhle skvěle zahrát. Uvidíme, jestli to dovede zopakovat. Určitě ji, ale i ostatní, vyhecovalo to, že na turnaji díky jeho blízkosti od hranic bylo mnoho rodičů.Lucie Krpatová. Foto: Martin Janoušek.

I tak ale trojici trenérů čekala těžká šichta, že?
To ano. Byli jsme tam já, Tom Krajča a Míša Hubáček a šli jsme vlastně od zápasu do zápasu, protože, i když jsme se věnovali hlavně nominované šestici, celkem tam bylo dvacet českých hráčů! Začátek ráno v 9, konec třeba ve 22:15.

Já jsem třeba koučoval 80 procent Honzy Janoštíka, u něhož to od začátku nebylo po nemoci a antibiotikách to pravé ořechové, ale od čtvrtfinále už to byl ten Honza, kterého známe a kterého potřebujeme. Zrovna zápas s Tádou Brázdou, kde se šlo do koncovky, koučoval Míša, ten jsem neviděl.

Tohle nebyl turnaj, který by mohl Honzu výrazněji prověřit. S těmi našimi se zná a podle svých slov to celkem kontroloval, ale když přišel na zahraničního hráče, popasoval se s tím obdobně jako na turnaji v Českém Krumlově. Jsem zvědavý, jaké zrcadlo mu nastaví turnaj příští týden v rakouském Lauterachu, kde bude o trochu silnější konkurence včetně Němců, Švýcarů či Belgičanů.Tallulah Sharleen Van Coppenolle a Marie Růžičková. Foto: Martin Janoušek.

Kdo tě ještě kromě Kláry a Honzy zaujal?
Hodně se nám všem líbil debl Matěj Rzeplinski, David Smutný, kteří prohráli o postup do semifinále s polskou dvojicí, kterým podlehli i v Krumlově. Byl to boj. Musím také vyzdvihnout mix Klárka Šilhavá, ročník 2004, s Adamem Šulcem. Dobrý, nebojácný výkon.

Výkon Tallu a Marušky v deblu, i když u Tallu dochází k těm změnám, o kterých jsme mluvili, tak ta kvalita tam určitě je. Obstály i proti ročníkům 2002, konkrétně Lucce Krpatové, která je naše klíčová párová hráčka o kategorii výše. Naopak u dalších nominovaných holek, Emy a Soňi Hořínkové, tam je ještě hodně práce na tom deblovém pojetí.

Proč Lucka nestartuje s někým z Čech a má v mixu i deblu polské partnery?
Je to složitá otázka. Na TMK jsme řešili, že ročníky 2002 pro nás v kategorii U17 nejsou kromě našeho mezinárodního mistrovství prioritní. Katku Zuzákovou i Lucku Krpatovou už přenecháváme do U19 a v U17 je už ani nepodporujeme.
Adam Ehm. Foto: Martin Janoušek.

Její stálí mixérští partneři jsou už starší a mají priority výše, Lucka ale vnitřně na U17 jezdit chce. My to ale zase nechceme montovat s ročníky 2003, když Lucka nám příští rok na ME nepomůže. Lucka si ty turnaje objet chce, ale je tam v podstatě sama za sebe.

Dobré ale je, že Míša Hubáček je i asistentem repre do 19 let, takže mohl dobře sledovat i svoje svěřence.

Turnaj v Rakousku příští týden je dalším reprezentačním výjezdem?
Ano, jedeme tam se stejným výběrem jako teď v Polsku: Honza Janoštík, Adam Ehm, Tallu Van Coppenolle, Maruška Růžičková, Soňa Hořínková a Ema Staňková. Dva týdny po Rakousku je ještě turnaj v Srbsku, ale to už není reprezentační akce. I tak tam jede skupinka hráčů.

Reprezentace má tyto dvě akce, Polsko a Rakousko, a pak se hned sejdeme v Nymburce na soustředění. Tam nám dojedou i nějací mladí z GPA U15, abychom je všechny ještě viděli před tím, než začneme plánovat další program.

About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading