Název skupiny trenérů, kteří by rádi pomohli v rozvoji českého badmintonu, je již znám - Rosteme společně. Eliška Maixnerová, Kateřina Hejdrychová a Filip Budzel v uplynulém měsíci uspořádali dobrovolné workshopy, které měly za úkol oslovit skupinu mladší generace trenérů a pobídnout je ke spolupráci.
První z workshopů proběhnul ze začátku listopadu, ten druhý na jeho konci. A oba měly stejná témata: objasnění důvodů, proč tato iniciativa vzniká, společně s vytyčením jasných cílů, za kterými by se nově vznikající skupina vydala.
Osloveny byly téměř čtyři desítky trenérů a trenérek, přičemž se na obou seminářích vystřídalo přibližně dvanáct účastníků.

Společné foto účastníků workshopu - Praha. Foto: Kateřina Hejdrychová

Společné foto účastníků workshopu - Praha. Foto: Kateřina Hejdrychová
"Cílem úvodního setkání bylo oslovit určité spektrum lidí v naší věkové kategorii, řekněme 20 – 35 let, se kterými se na turnajích potkáváme jako spolu či protihráči a o nichž zároveň víme, že se v badmintonu angažují jako trenéři mládeže," říká na úvod Kateřina Hejdrychová.
"Začínáme si uvědomovat, že pokud chceme případné věci změnit, musí tato inciativa vycházet z našeho aktivního přístupu. Každý jsme sám zodpovědný za to, jaká bude naše budoucnost. A můžeme to klidně vztáhnout na český badmintonu," doplňuje dále Hejdrychová.
Kde vzniknul prvotní nápad a s jakými cíli se projekt bude rozrůstat dále, nastiňuje Eliška Maixnerová: "Po říjnovém setkání trenérů na Strahově jsme se kontaktovali právě v této trojici s tím, že bychom rádi pro badminton něco více udělali. Nelíbí se nám formát, ve kterém jsme na všechno sami roztříštění po celé republice. Napadlo nás tak, že by bylo příjemné se navzájem podpořit."

Společná debata byla základem workshopu. Foto: Kateřina Hejdrychová

Společná debata byla základem workshopu. Foto: Kateřina Hejdrychová
"Jedná se tak nejen o badmintonové sdílení informací, zkušeností, sporthacků a různých tipů týkající se sportu, ale rádi bychom trenérům nabídli určitou formu osobního rozvoje a růstu," pokračuje Maixnerová.
"Společně jsme tato témata na úvodních workshopech s trenéry probrali a pomocí určitých metod jsme vybrali, jakými směry chceme dále jít a co jsou naše cíle," upřesňuje Filip Budzel a dodává:
"Chceme, aby workshopy měly badmintonovou složku ve formě konkrétního tématu, který si teoreticky rozebereme a prakticky zkusíme. To by měla být hlavní náplň."
"Chceme, aby workshopy měly badmintonovou složku ve formě konkrétního tématu, který si teoreticky rozebereme a prakticky zkusíme. To by měla být hlavní náplň."
"Jako další část vnímáme potřebu osobního rozvoje. Pro lepší představu, na úvodním workshopu jsme si ujasňovali principy práce v týmu. A pověděli jsme si také něco o zodpovědnosti," doplňuje Maixnerová.

Menší skupina se sešla také v Olomouci. Foto: Eliška Maixnerová.

Menší skupina se sešla také v Olomouci. Foto: Eliška Maixnerová.
"Díky tomu doufáme, že dokážeme vypěstovat vzájemné vztahy na výrazně lepší úrovni, budeme tak ochotni a schopni spolu spolupracovat i v pozdějších letech. Je to jednoznačně práce na delší čas, na kterou se ale moc těšíme," pomalu uzavírá zhodnocení projektu Hejdrychová.
"Naše následující kroky jsou jednoduché. Aktuálně pracujeme na rozvržení workshopů na další půl rok. Budeme tyto informace posílat trenérům, kteří se rozhodli s námi do toho jít. Zároveň jsme ale otevření přijmout nové členy, takže pokud se někomu tato myšlenka líbí, jsme ochotni ho zahrnout do projektu i v pozdějším čase. Stačí se nám ozvat," pobízí závěrem Eliška Maixnerová a dodává:
"Rádi bychom také poděkovali všem, kteří si ve svém programu udělali čas, dorazili za námi a pomohli nám tento projekt nastartovat. Poděkování také míří za trenérsko-metodickou komisí ČBaS, která náš v naší myšlence podpořila a určité kroky s námi prodiskutovala. Budeme se těšit na viděnou na dalších workshopech."